Chutney truskawkowy.

Chutney to gęsty, wyrazisty w smaku indyjski sos z owoców lub warzyw, hojnie doprawiony octem i aromatycznymi przyprawami. To właśnie dodatkom gotowy chutney zawdzięcza charakterystyczną, pikantną i korzenną nutę.

Wspaniały, pełen smaku pikantny chutney z truskawek to doskonały dodatek do potraw, który przy okazji robi się błyskawicznie i bardzo łatwo. Wszystkie składniki trafiają do jednego rondla.

Naturalna słodycz najlepszych, czerwcowych, wygrzanych w słońcu truskawek, podkręcona świeżymi daktylami (nie potrzeba żadnego cukru!) równoważona jest kwaskowatym smakiem octu jabłkowego oraz wyrazistymi nutami pieprzu, gorczycy i tonki.

W takich przepisach idealnie sprawdza się pieprz z Madagaskaru (voatsiperifery), który wyróżnia się wyraźnie wyczuwalnymi owocowo-waniliowymi nutami, ale możesz oczywiście użyć po prostu pieprzu czarnego. Jeżeli nie masz tonki, użyj zamiennika – moim zdaniem w tej roli najlepiej sprawdza się gałka muszkatołowa. Możesz również dodać trochę wanilii, jednak ostre nuty w chutneyu muszą być wyczuwalne. Użyj octu jabłkowego jak najlepszej jakości, doskonały będzie również ocet z cydru.

Chutney truskawkowy

Chutney truskawkowy – SKŁADNIKI:

  • 1 kg truskawek (tu: truskawki poziomkowe, bardzo słodkie)
  • 4 wypestkowane daktyle Medjool = ok. 80-100 g (zamiast cukru)
  • 100 ml octu jabłkowego dobrej jakości (może być również ocet z cydru)
  • 2 łyżeczki pieprzu voatsiperifery (o owocowym aromacie) albo zwykłego czarnego pieprzu
  • pół ziarenka tonki, świeżo startego (zamiast tonki może być też gałka muszkatołowa, wystarczy 1/3 świeżo startej gałki)
  • 1 łyżeczka nasion czarnej gorczycy

Chutney truskawkowy – PRZEPIS:

  1. Truskawki dokładnie przepłucz, po czym usuń szypułki i pokrój owoce na kawałki.
  2. Daktyle wypestkuj i porwij na mniejsze kawałki.
  3. W moździerzu rozgnieć pieprz, gorczycę i tonkę. Tonkę (lub gałkę muszkatołową, jeśli używasz jej zamiast tonki) możesz również zetrzeć na tarce.
  4. Przełóż truskawki i daktyle do głębokiego i szerokiego rondla z grubym dnem i wlej ocet. Doprowadź do wrzenia i zmniejsz ogień. Gdy truskawki puszczą sok, dodaj przyprawy i wymieszaj.
  5. Duś na niedużym ogniu, co jakiś czas mieszając, przez ok. 30-40 minut, aż płyn wyraźnie się zredukuje i zgęstnieje. Pamiętaj, że po wystudzeniu chutney dodatkowo zgęstnieje.
  6. Chutney możesz podawać na gorąco lub zimno, w każdym wariancie smakuje znakomicie.
  7. Co do zasady nie robię przetworów ani innych słoikowych zapasów na zimę, ponieważ wolę przygotowywać warzywne i owocowe konfitury oraz chutneye na bieżąco, w razie potrzeby. Tak czy owak, gorący chutney możesz też przelać do czystych, wyparzonych, suchych i szczelnych słoików, dokładnie zamknąć i odstawić do ostygnięcia do góry dnem.

Chutney truskawkowy

Chutney truskawkowy

Do chutneya dodałem bardzo smaczny mętny ocet z jabłek (kupiłem u Majlertów).

Chutney truskawkowy

cdn.