• 1 szklanka mąki z ciecierzycy
  • 1 szklanka wody
  • 4 łyżki oliwy extra vergine
  • sól
  • trochę kminku

Farinata z kminkiem czyli podstawowy przepis na farinatę – świetny, włoski naturalnie bezglutenowy placek z mąki z ciecierzycy.

Farinata (znana też jako socca, torta di ceci czy cecina) to coś pośredniego pomiędzy płaskim plackiem, naleśnikiem, foccacią, a nawet nietypową pizzą. Potrawa ta jest popularna na południowym wybrzeżu Francji, w okolicach Nicei, ale przede wszystkim we Włoszechw Ligurii i Toskanii, gdzie placki te, przygotowywane z mąki z ciecierzycy, są zwykle pieczone w tradycyjnych piecach do pizzy i sprzedawane po podzieleniu na takie same – jak w przypadku pizzy – charakterystyczne kawałki w kształcie trójkąta.

Dzięki zastosowaniu mąki z ciecierzycy jest to naturalnie bezglutenowe danie, które bardzo dobrze może zastępować chleb.

Jako że przepis na farinatę składa się tylko z trzech głównych składników (mąka, woda, oliwa), jakość użytej oliwy ma tu szczególne znaczenie. Im lepszą oliwę dodasz do farinaty, tym lepszy będzie jej smak. Użyłem tu hiszpańskiej jednoszczepowej oliwy extra vergine Casas de Hualdo z (moich ulubionych) oliwek Manzanilla (ZOBACZ). Złocisto-zielona oliwa jest przyjemnie pikantna, bardzo wyrazista w smaku, świetna do takich przepisów jak farinata, ponieważ znakomicie podkreśla jej smak – zarówno jako składnik ciasta, jak i dodatek do gotowego placka. Kto nie lubi świeżo upieczonego włoskiego chleba, maczanego w pysznej oliwie? Do tego jeszcze tylko dobre wino i mamy pełnię szczęścia na talerzu:-)

Farinatę można upiec z najróżniejszymi dodatkami. To jest przepis na wersję podstawową, tylko z dodatkiem kminku, który bardzo lubię. Kminek możesz zastąpić również suszonym oregano czy rozmarynem.

Farinata L_02

Farinata L_10

PRZEPIS:

1. Wlej do miski wodę, dodaj połowę oliwy (2 łyżki) i sól. Wymieszaj.

2. Stopniowo dodawaj przesianą przez sito mąkę i mieszaj rózgą, żeby uniknąć ewentualnych grudek. Uzyskasz ciasto zbliżone konsystencją do naleśnikowego.

3. Przykryj miskę i odstaw na minimum 2 godziny.

4. Po tym czasie dodaj do ciasta pozostałą oliwę (2 łyżki) i wymieszaj.

5. Do piekarnika włóż patelnię (dostosowaną do używania w piecu) i rozgrzej piekarnik do 240 stopni.

6. Wyjmij patelnię z piekarnika, natłuść ją niewielką ilością oleju i wlej ciasto. Posyp kminkiem i wstaw do piekarnika na 15-20 minut – aż góra ładnie się zrumieni.

Smacznego!

Farinata L_05

Farinata L_07

Farinata L_06