• 160 g semoliny
  • 660 ml tłustego mleka (3,2% - 3,8%)
  • 50 g parmezanu
  • 2 żółtka
  • solidna szczypta soli
  • 5 łyżek masła

Gnocchi alla Romana z semoliny.

Gnocchi alla Romana z semoliny, czyli autentyczna arystokracja wśród gnocchi

Co istotne, bez ziemniaków!

Jakiś czas temu, na jednym z festiwali muzycznych mieliśmy okazję spędzić sporo czasu z pewnym włoskim zespołem, którego perkusista dostarczył nam kiedyś przepis na makaron do serii „Cooking rocks!”.

UFOMAMMUT PASTA czyli Pasta al pomodoro fresco

Włosi to Włosi, więc nie mogło obejść się bez pogawędki o jedzeniu, podczas której wypłynął temat Gnocchi alla Romana. Wokalista kapeli (Urlo) na samo wspomnienie tej potrawy wręcz rozpłynął się w zachwycie, stwierdzając, że kiedy ją jesz, dosłownie „jesteś w niebie”. Jako że chłopakom do nieba raczej nie jest szczególnie po drodze, zabrzmiało to tym bardziej intrygująco ;-)

W takich okolicznościach nie mogliśmy nie spróbować…

Gnocchi inne niż wszystkie!

Gnocchi alla Romana są nietypowe z jednego zasadniczego powodu: do ich przygotowania, zamiast ziemniaków, używa się wyłącznie semoliny, a gotowe gnocchi zapieka się w piekarniku. Rezultat faktycznie zwala z nóg. Gnocchi alla Romana są niesamowicie delikatne, wręcz kremowe, a zarazem zwarte i łatwe do formowania. Trudno to opisać, trzeba zjeść!

Gnocchi alla Romana L_11

Przy okazji, jedna bardzo istotna uwaga. W polskiej sieci można trafić na dość liczne opinie, wedle których semolinę w tym przepisie z powodzeniem można zastąpić kaszą manną. Co więcej, niektórzy posuwają się wręcz do stwierdzenia, że Gnocchi alla Romana to ‚włoskie kluski z kaszy manny’ (!). Słysząc coś takiego, Włosi, z którymi rozmawialiśmy, pewnie z miejsca padliby trupem. Pierwsza rzecz o jakiej wspomnieli, podając składniki, to sémola (wł.) czyli semolina.

Sémola di grano duro:

Gnocchi alla Romana L_02

SEMOLINA

Gnocchi alla Romana przygotowuje się z semoliny, czyli z mąki wytwarzanej z twardej pszenicy durum. Tylko i wyłącznie. Kasza manna, uzyskiwana ze zwykłej pszenicy, nie jest tym samym co semolina i w żadnym razie nie może stanowić dla niej zamiennika, dlatego przygotowane z niej kluchy nie są i nigdy nie będą Gnocchi alla Romana. Nie wspominając o tym, że pszenica durum jest po prostu zdrowsza od zwykłej mąki. Jej podstawowe zalety to wyższa zawartość białka, tłuszczów, witamin i składników mineralnych. Mąka z pszenicy durum zawiera więcej fosforu, potasu, żelaza, miedzi, manganu, cynku, a także witamin z grupy B oraz kwasu foliowego, a do tego ma niższy indeks glikemiczny niż mąka z pszenicy zwykłej.

Przepis może wydawać się skomplikowany, ale w rzeczywistości przygotowanie tego dania wcale nie jest trudne.

Za pierwszym razem działa się nieco po omacku, ale rezultat wynagradza początkową niepewność i podjęty wysiłek ;-) Za drugim razem idzie już jak z płatka. Potrawa wymaga jednak precyzji, dlatego zdecydowałem się tutaj na dokładniejszy opis niż zwykle. A to wszystko specjalnie dla Ciebie, drogi Czytelniku, więc skorzystaj z okazji i weź na warsztat Gnocchi alla Romana:-)

Gnocchi alla Romana z semoliny

Takie elementy, jak wielkość i kształt naczynia, w którym będziesz zapiekać gnocchi, ich grubość, średnica i ilość krążków zależą przede wszystkim od Ciebie. Spróbuj koniecznie, a gwarantuję, że nie będziesz rozczarowany!

Gnocchi alla Romana z semoliny – PRZEPIS KROK PO KROKU:

I.

  1. Zetrzyj parmezan na drobnej tarce i oddziel żółtka od białek.
  2. Podgrzej w garnku mleko wraz z trzema łyżkami masła. Gdy mleko zacznie się gotować, zmniejsz ogień i cienkim strumieniem wsyp pomału semolinę do mleka, cały czas mieszając.
  3. Dodaj sól i bardzo dokładnie mieszaj, rozgniatając grudki, do momentu aż masa zacznie formować się w coś na kształt zwartej kuli, dość łatwo odchodzącej od ścianek i dna garnka. Proces ten potrwa ok. 5 minut. W tym czasie nie przestawaj mieszać masy.
  4. Zdejmij garnek z ognia, dodaj żółtka i połowę parmezanu, dokładnie wymieszaj.
  5. Do prostokątnego naczynia (tu: o wymiarach 28 x 22 cm, wielkość ma wpływ na grubość gnocchi) włóż kawałek papieru do zapiekania, tak by wystawał z każdej strony. Następnie dokładnie natłuść masłem papier, zarówno na dnie naczynia, jak i na ściankach.
  6. Wyłóż na papier masę z semoliny i dokładnie rozprowadź ją po całym naczyniu, tworząc równą warstwę. Masa jest zwarta i klejąca, więc najlepiej w tym celu przykryć ją drugim kawałkiem papieru i uciskać dłońmi, aż uformuje się w równą warstwę, dokładnie wypełniając całą powierzchnię naczynia.

Gnocchi alla Romana L_01

II.

7. Zaczekaj, aż masa wystygnie. Następnie przykryj ją drugim kawałkiem papieru, a na wierzchu połóż coś, co przytrzyma papier (na przykład małą drewnianą deskę) i wstaw do lodówki na 2 godziny (nie krócej).

8. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni.

9. Natłuść masłem naczynie do zapiekania (inne niż użyte wcześniej). Używam tu prostokątnego naczynia o wymiarach 26×17 centymetrów.

10. Wyjmij papier z masą z semoliny i przy pomocy okrągłej foremki (tu: o średnicy 5 cm) wytnij z masy krążki. Z takiej ilości semoliny, przy wykorzystaniu pojemnika o wymiarach 28 x 22 cm i 5 cm foremki, uzyskasz 20 krążków.

Gnocchi alla Romana L_04

Gnocchi alla Romana L_03

Gnocchi alla Romana L_06

Gnocchi alla Romana L_08

11. Ułóż krążki w trzech rzędach w pojemniku natłuszczonym masłem, tak by krążki na siebie zachodziły. Potrzebowałem do tego przepisu 21 gnocchi (po 7 w każdym rzędzie), więc jeden z krążków po prostu dolepiłem z resztek, pozostałych po wycinaniu. Masa jest bardzo elastyczna, wystarczy więc z części resztek uformować kulkę, rozpłaszczyć ją na desce na grubość pozostałych gnocchi i wyciąć krążek foremką.

12. Polej gnocchi dwiema łyżkami roztopionego masła i posyp drugą połową parmezanu.

Gnocchi alla Romana z semoliny

Gnocchi alla Romana z semoliny

13. Wstaw do piekarnika na ok. 30 minut, aż parmezan pięknie się zrumieni.

Smacznego!

Gnocchi alla Romana z semoliny

Gnocchi alla Romana L_15

Gnocchi alla Romana z semoliny