• 8 żeńskich kwiatów cukinii (z cukinkami)
  • 100 g fety
  • 1/2 łyżeczki pimentonu (lub ostrej papryki)
  • trochę świeżego koperku (posiekanego)
  • 2 gałązki świeżego tymianku
  • 2 gałązki świeżego majeranku
  • pieprz
  • 100 g mąki ryżowej (z ryżu kleistego)
  • ok. 150 ml gazowanej wody mineralnej
  • sól
  • 1 litr oleju
  • czarna sól z Hawajów (w kryształkach) albo inna, np. różowa himalajska (opcjonalnie)

Nadziewane kwiaty cukinii w lekkiej i bezglutenowej tempurze z mąki ryżowej.

W natłoku mnóstwa nowych sezonowych pomysłów nie nadarzyła się dotąd okazja do zaprezentowania Wam przepisu z wykorzystaniem doskonałej bezglutenowej tempury. Najwyższa pora nadrobić ten brak.

Generalnie, nie jestem zwolennikiem częstego smażenia (czegokolwiek) w głębokim tłuszczu, ale od czasu do czasu można, a nawet warto sobie na to pozwolić, zwłaszcza w przypadku tak uwielbianego przeze mnie cuda natury, jakim są kwiaty cukinii, które do smażenia w tempurze nadają się idealnie.

Do tempury użyłem świetnej mąki z ryżu kleistego (ZOBACZ), za którą zdecydowanie warto się rozejrzeć, ponieważ jest wręcz stworzona do przygotowania z niej dokładnie oblepiającej smażony produkt tempury. Uwaga: nie sugeruj się angielską nazwą mąki – glutinous rice flour. Na wielu zagranicznych portalach o jedzeniu można znaleźć szereg pytań od osób, które pierwszy raz zetknęły się z tą mąką, a wszystkie dotyczą jednej kwestii: czy na pewno jest bezglutenowa?

Tak, mąka z kleistego ryżu nie zawiera glutenu:-) a nazwa odwołuje się po prostu do kleistych właściwości ryżu, z którego została wytworzona.

Gotowa tempura z mąki ryżowej ma interesującą konsystencję i przypomina… rozrobiony z wodą gips. Bardzo podobnie zachowuje się także rozpuszczona w zimnej wodzie skrobia kukurydziana (ZOBACZ).

Usmażona tempura jest bardzo smaczna, lekka i cudownie chrupiąca. Jeśli mam być szczery, smakuje mi znacznie bardziej niż ta z mąki pszennej, którą przygotowywałem kilka lat temu (ZOBACZ).

Oczywiście, jeśli nie jesteś na diecie bezglutenowej, możesz równie dobrze użyć do tempury mąki pszennej (choć ja i tak, nawet odwołując się tylko do walorów smakowych, polecam jednak mąkę ryżową). Pszenną tempurę przygotuj w taki sam sposób, ze składników w takich samych proporcjach (być może trzeba będzie dodać nieco więcej wody).

Najczęściej do nadziewania kwiatów cukinii używam różnych rodzajów ricotty (także sezonowanej) lub kozich serów (sprawdź PRZEPISY). Tym razem sięgnąłem po bardziej wyrazistą fetę, dodatkowo podkręconą pimentonem (mielona wędzona papryka), który nie tylko nadaje farszowi ceglanej barwy, ale także ostrości (pod warunkiem, że – tak jak ja – używasz ostrego pimentonu) i wędzonego posmaku, który uwielbiam i który znakomicie pasuje do całości.

Sprawdź też: INNE PRZEPISY NA KWIATY CUKINII

Kwiaty cukinii ryzowa tempuraL_04

Kwiaty cukinii ryzowa tempuraL_05

Kwiaty cukinii ryzowa tempuraL_11

PRZEPIS:

1. Usuń pręciki z wnętrza kwiatowych kielichów, opłucz kwiaty i odłóż na papierowy ręcznik, by odsączyć nadmiar wody.

2. W misce wymieszaj rozdrobnioną fetę, pimenton, pieprz i świeże zioła oraz odrobinę wody, by ułatwić przygotowanie pasty. Nie potrzeba soli, feta jest wystarczająco słona. Spróbuj i w razie potrzeby dodaj więcej pimentonu lub pieprzu.

3. Ostrożnie, ale bardzo dokładnie osusz kwiaty cukinii i nadziej je farszem, zawijając końcówki. Pomoc drugiej osoby zdecydowanie ułatwi nadziewanie kwiatów i sprawi, że kielichy zachowają się w nienaruszonym stanie (płatki są delikatne i dość łatwo je naderwać).

4. W misce zmiksuj mikserem ręcznym mąkę, wodę mineralną i szczyptę soli. Ciasto powinno być dość rzadkie, w razie potrzeby dodaj więcej mąki albo wody. Sprawdź (np. łyżką), czy tempura ma odpowiednio lepką konsystencję.

5. Rozgrzej olej w garnku lub woku (ja zawsze używam dużego woka – ZOBACZ – sprawdza się doskonale). Za pomocą kawałka ziemniaka albo ząbka czosnku sprawdź, czy olej osiągnął właściwą temperaturę. Jeśli po wrzuceniu ziemniaka na powierzchni pojawi się sporo bąbelków – jest OK.

6. Zanurz kwiaty cukinii w tempurze i obtocz dokładnie (ZOBACZ). Ostrożnie i (zawsze!) ruchem od siebie wrzucaj kwiaty na rozgrzany olej. Uważaj na pryskający tłuszcz, zwłaszcza jeśli na kwiatach pozostała jeszcze odrobina wody.

7. Smaż kwiaty w woku partiami, aż tempura ładnie się upiecze, ale nie spiecze na brąz. Tempura powinna zachować dość jasną barwę. Po pierwszej partii usmażonych kwiatów ponownie rozgrzej olej.

8. Gotowe kwiaty wyciągaj łyżką cedzakową i odkładaj na talerz wyłożony papierowymi ręcznikami, by odsączyć nadmiar tłuszczu.

9. Kwiaty możesz oprószyć solą w kryształkach, np. czarną.

Smacznego!

Kwiaty cukinii ryzowa tempuraL_02

Kwiaty cukinii ryzowa tempuraL_08

Kwiaty cukinii ryzowa tempuraL_09

Kwiaty cukinii ryzowa tempuraL_03