Lody z cukinii.

Zielone lody. Kiedyś mogły szokować, a dziś już nikogo nie dziwią. Za sprawą matchy – japońskiej sproszkowanej zielonej herbaty – weszły do menu lodziarni na całym świecie. Nie znaczy to jednak, że w temacie zielonych lodów wszystko powiedziano. Zielona jest przecież nie tylko japońska matcha, ale też inne fajne roślinne składniki, z których z łatwością można zrobić piękne zielone lody. Jakie konkretnie? Na przykład cukinia – dobrze wszystkim znana, tania i powszechnie dostępna oraz – co nie mniej ważne – na tyle neutralna i łagodna w smaku, że bez obaw można uczynić z niej podstawę nietuzinkowego deseru. Zielony kolor podbija puder z natki pietruszki.

W moim przepisie kremową bazę lodów stanowi ricotta, ale nie ma przeszkód, by zamiast niej użyć na przykład mleka kokosowego (przed zakupem koniecznie zwróć uwagę na jego skład). To często stosowany przeze mnie zamiennik w sytuacji, gdy zależy mi na tym, by lody lub sorbety były wegańskie.

Lody z cukinii proponuję podać ze spaghetti z surowej cukinii. Makaron z młodej świeżej cukinii nie wymaga blanszowania.

Lody z cukinii

Lody z cukinii

Lody z cukinii – SKŁADNIKI na ok. 1 kilogram (czyli 1,5 litra) lodów:

Na lody:

  • ok. 600 g cukinii
  • ok. 600 g ricotty
  • 100 g fruktozy
  • 20 g pudru z natki pietruszki dla intensywniejszego koloru

Na makaron:

  • 1 zielona cukinia
  • 1 żółta cukinia
  • listki świeżej mięty
  • 2 kwiaty cukinii, same kielichy (opcjonalnie)
  • pistacje i orzechy laskowe do dekoracji, grubo posiekane

Lody z cukinii – PRZEPIS:

  1. Przygotuj masę na lody: wszystkie składniki przełóż do kielicha blendera i zmiksuj na idealnie gładką masę. Spróbuj i ewentualnie dodaj więcej słodzidła, jeśli uznasz, że jest taka potrzeba.
  2. Wstaw masę na lody do lodówki na kilka godzin lub na całą noc, by dobrze się schłodziła.
  3. Po schłodzeniu masy możesz postąpić dwojako: –> Jeżeli masz maszynę do lodów lub sorbetierę, przełóż do niej masę na lody i mieszaj zgodnie z instrukcją – ok. 20-30 minut. Gotową masę przełóż do ceramicznego lub plastikowego pojemnika i wygładź. Wstaw do zamrażarki na 3 godziny. Po takim czasie lody z cukinii będą idealne do porcjowania przy pomocy gałkownicy. Jeżeli zamierzasz mrozić lody dłużej, na ok. 15-20 minut przed podaniem wyjmij je z zamrażarki. –> Jeżeli nie masz maszyny do lodów, przełóż masę na lody do pojemnika, wygładź i wstaw do zamrażarki. Po ok. 60 minutach wyjmij masę z zamrażarki i starannie przemieszaj lub zmiksuj, by ograniczyć ilość grudek. Czynność wyjmowania z zamrażarki i mieszania lodów powtórz co najmniej 3 razy w odstępach ok. 45-60 min.
  4. Przy pomocy mandoliny albo obieraczki do warzyw przygotuj spaghetti z miąższu cukinii (możesz użyć też przystawki do robota kuchennego, jeśli taką posiadasz). Przełóż do miski.
  5. Kwiaty cukinii (same kielichy) porwij w cienkie paski i dodaj do zielonego spaghetti. Wymieszaj.
  6. Lody podaj z cukiniowym spaghetti i świeżą miętą, posypane posiekanymi orzechami. Świetnym dodatkiem będzie też kieliszek dobrego białego wina (chardonnay, chablis, muscadet lub nawet prosecco).

Powyższy przepis przygotowałem dla magazynu Kuchnia (publikacja w nr 08/2018)

Pro tip: Do lodów z cukinii polecam na przykład idealny na lato Muscadet Sevre et Maine Sur Lie, Monnières Saint Fiacre (2015).

Muscadet Facet i Kuchnia

Lody z cukinii

Lody z cukinii