Madryt – 15 miejsc, które musisz odwiedzić.

Madryt

Maruderzy twierdzą, że Madryt jest be, bo brak mu uroku Sewilli czy Barcelony. Błądzą :-) dlatego ich opiniami nie warto się przejmować. Madryt nie musi być kopią, bo jest zajebisty taki, jaki jest. To świetne, interesujące i klimatyczne miasto z charakterem, które w niczym nie przypomina nudnej i zaganianej wielkomiejskiej stolicy. Madryt nie śpi! Madryt tętni życiem, wciąga i czaruje. Jest nie do ogarnięcia jak kuchnia Dabiza Munoza. Tu nie można przestać zwiedzać, przestać jeść i przestać pić ;-)

Madryt - 15 miejsc

Poniżej bardzo subiektywna lista pt. Madryt – 15 miejsc, które musisz odwiedzić. Kolejność jeszcze bardziej przypadkowa.

Czytaj też:

I. Mercado de San Miguel

Mercado de San Miguel to dość kameralny, ale za to najczęściej odwiedzany targ w Madrycie, zlokalizowany w najpopularniejszej części miasta – przy Plaza de San Miguel, rzut beretem od Plaza Mayor. Tradycyjnych straganów targowych jest tu niewiele, dominują natomiast bary tapas, winiarnie, kawiarnie i tak dalej. Co i gdzie zjeść na targu? Więcej szczegółów w tym wpisie.

Madryt

II. El Rastro

Największy i najsłynniejszy pchli targ w Madrycie działa tylko w soboty, od wczesnych godzin porannych do południa. Można tu kupić różne fajne rzeczy, ale – dla pełnej satysfakcji obydwu stron transakcji – trzeba się targować :-) Najlepiej przyjść tu z samego rana, między 8 a 9. Później tłum gęstnieje z każdą minutą. Więcej o targu przeczytasz w tym wpisie.

Gdzie: Calle de la Ribera de Curtidores 19

III. Puerta del Sol i La estatua del Oso y del Madrono

Puerta del Sol (Brama Słońca) to jeden z kluczowych placów Madrytu usytuowany w samym sercu miasta. To także ulubione miejsce spotkań. Znajduje się tu pomnik Karola III i statua słynnego miśka, który wspina się na krzew… No właśnie, ów krzew to prawdopodobnie chruścina jagodna, a nie drzewko truskawkowe, o którym lubią rozpisywać się przewodniki.

Na Puerta del Sol znajduje się również tzw. kilometr zerowy, czyli punkt od którego mierzy się odległości na drogach wychodzących z Madrytu w kierunku innych miast. A widoczny na placu neon Tio Pepe, ulokowany na szczycie jednej z kamienic, to z kolei jedna z najstarszych reklam w mieście, wpisana do rejestru zabytków.

IV. Plaza Mayor

Kolejny słynny plac Madrytu, jedno z najbardziej reprezentatywnych miejsc w mieście. Otoczony budynkami wzniesionymi w XVI i XVII wieku z blisko 240 balkonami umieszczonymi od strony placu. Zawsze zatłoczony, z licznymi knajpkami, kawiarniami i barami wokół – przeciętnymi, ale i tak pełnymi turystów. Warto tu przyjść, rozejrzeć się i cyknąć kilka zdjęć, ale zjeść lepiej gdzie indziej. Gdzie? Lista różnych fajnych miejsc w tym wpisie.

Madryt

V. Jardines del Buen Retiro de Madrid

Jardines del Buen Retiro – w skrócie El Retiro – to przeszło 100 hektarów drzew i krzewów w centrum Madrytu. Park, a właściwie Ogrody Retiro położone nieopodal Prado to wymarzone miejsce na długie, wielogodzinne spacery w pięknym otoczeniu.

Madryt - 15 miejsc

VI. Real Jardin Botanico

Królewski Ogród Botaniczny zlokalizowany nieopodal Prado to kolejna odsłona zielonego Madrytu. Tylko tam można trafić na drzewa-brokuły ;-)

Gdzie: Plaza de Murillo 2, bilet per capita – 4 EUR

VII. Palacio de Cristal

Pałac Kryształowy – wzorowany na londyńskim Crystal Palace – to wyjątkowa budowla wzniesiona w całości ze szkła i stali, ulokowana w Ogrodach Retiro. Palacio de Cristal zbudowany został w 1887 roku pod kierunkiem hiszpańskiego architekta Ricardo Velazquez Bosco. Powstał jako oranżeria przedstawiająca egzotyczną faunę i florę Filipin, podczas wystawy przedstawiającej regiony stanowiące ówczesne hiszpańskie kolonie. Szklane tafle Palacio, podtrzymywane żelaznymi kolumnami, to jedna z bardziej charakterystycznych konstrukcji w El Retiro.

Wokół pałacu rozciąga się sztuczne jezioro z fontanną pośrodku. Na początku lat ’90 ubiegłego stulecia budowlę zrekonstruowano, a w 1992 dobudowano 3 pomieszczenia szklarniowe, które obecnie stanowią miejsce ekspozycji sztuki współczesnej. Pałac należy do Muzeum Królowej Zofii w Madrycie.

VIII. Estadio Santiago Bernabéu

Macierzysty stadion Real Madryt to jedna z największych atrakcji turystycznych Madrytu. Tak wielka, że zrobi wrażenie nawet na tych, których od fascynacji piłką nożną dzieli przepaść nie do pokonania. Nie musisz być fanem, i tak wpadniesz w zachwyt. Więcej nt. stadionu w tym wpisie.

Madryt

IX. Palacio Real de Madrid (Palacio de Oriente)

Okazały Pałac Królewski, do którego ustawiają się niekończące się kolejki chętnych na zwiedzanie pałacowych komnat. Wzniesiony w pierwszej połowie XVIII wieku przez Filipa V Burbona. Wielki i piękny.

X. Jardines del Campo del Moro

Ogrody pałacowe w stylu angielskim, otaczające z trzech stron madrycki Pałac Królewski. Piękne, zielone, z dwiema fontannami, na tyle duże, że grupki turystów nie przeszkadzają aż tak bardzo.

Gdzie: Paseo de la Virgen del Puerto

XI. Museo Nacional del Prado

Muzeum Narodowe Prado mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie Real Jardin Botanico i El Retiro. Prado to jedno z największych muzeów na świecie, utworzone w 1819 przez króla Ferdynanda VII. Jedno z największych i jedno z najciekawszych, a do tego technologicznie mocno zaawansowane i niezwykle przyjazne. Obsługa muzeum jest obecna i pilnuje porządku, ale jednocześnie nie jest tak nerwowa jak na przykład koledzy po fachu z Muzeum van Gogha w Amsterdamie. Atmosfera Prado sprzyja nawiązaniu intelektualno-duchowej więzi ze sztuką, a w wielu muzeach niestety o to trudno. Każdy zainteresowany powinien tu przyjść (więcej niż raz), a na pierwsze zwiedzanie warto zarezerwować co najmniej 4-5 godzin (w trybie przyspieszonym). Prado to także świetna opcja na zagospodarowanie całego dnia, kiedy pogoda odmówi współpracy. Bilety w relacji do oferty Prado są tanie (15 EUR od osoby) i podobnie jak w innych muzeach na świecie najlepiej kupować je online (dopłata za zakup online = 1 EUR). Dzięki temu wchodzi się do Prado prosto z ulicy, bez kolejki.

Museo Nacional del Prado

Museo Nacional del Prado

Madryt

Museo Nacional del Prado

XII. Casa de Campo

Urzekająco zielony ogromny miejski park, a właściwie rozległy obszar rekreacyjny, położony na zachód od centralnej części Madrytu. Jeśli jogging, piknik, totalny relaks w cieniu drzew, spacer bez celu albo ucieczka od wszystkiego bez potrzeby jednoczesnego opuszczania miasta – to najlepiej tu :-)

Gdzie: Paseo Puerta del Angel 1

Museo Nacional del Prado

XIII. Teleferico de Madrid

Kolejka linowa śmigająca nad miastem – podobnie jak w Barcelonie, Porto czy Lizbonie. Kursuje od Paseo Pintor Rosales do Casa de Campo. Sympatyczna rozrywka. Najlepiej przejechać całą trasę w jedną stronę – ku górze – wysiadając na stacji Casa do Campo i zejść przez park do miasta, mijając po drodze między innymi fajne sztuczne jezioro, po którym można popływać kajakiem, łódką lub rowerem wodnym – El lago de la Casa de Campo.

Madryt

XIV. Torres Kio (Puerta de Europa) na Plaza de Castilla

Torres Kio to dwa bliźniacze nachylone ku sobie wieżowce-biurowce o wysokości 114 metrów, zaprojektowane przez Philipa Johnsona i Johna Burgee, które tworzą Puerta de Europa (Bramę Europy). Ulokowane są w pobliżu dworca Madryt Chamartín, na Plaza de Castilla. Najszybciej dojechać tu metrem i wysiąść na stacji Plaza de Castilla (pomiędzy Chamartín i Valdeacederas), która znajduje się na trasie linii 1, 9 i 10.

XV. Palacio de Cibeles

Pałac nieopodal El Retiro i Museo del Prado, przy Plaza de Cibeles, który jest de facto ruchliwym rondem, co odrobinę utrudnia podziwianie jego uroków (i fotografowanie), ale i tak warto tu przyjść. W Palacio rezyduje obecnie m.in. rada miejska Madrytu, poczta i Narodowy Bank Hiszpanii.

Budynek po zmroku jest wspaniale oświetlony, a widoku dopełnia fontanna ulokowana na środku ronda. Głównym motywem fontanny z końca XVIII wieku jest marmurowy posąg frygijskiej bogini płodności (Kybeles), powożącej rydwan ciągnięty przez lwy.

Kto ma czas, może wjechać na punkt widokowy (koszt to tyle co nic, czyli 2 EUR), pokontemplować widoki i napić się kawy. Nam przez tydzień na Palacio de Cibeles czasu niestety zabrakło.

A poza tym: Gran Via, Calle de Serrano, Calle de las Huertas, Plaza del Conde de Barajas, Plaza de la Villa de Paris…

Kilka miejsc, których nie można przeoczyć, choć to tylko ułamek całości, bo Madryt to miasto stworzone do zwiedzania, poznawania i spacerów.

Gran Via

Jedna z głównych i najbardziej reprezentacyjnych arterii Madrytu. Po obu stronach alei ciągną się strzeliste kamienice o interesującej architekturze – z dwiema, czyli Metropolis i Ayuntamiento – na czele. Gran Via to restauracje, butiki, hotele, ale też stragany z pieczonymi kasztanami. Najfajniej wygląda nocą – im później, tym lepiej.

Madryt

Calle de Serrano

To jeszcze jedna arteria zaliczana do najważniejszych alei handlowych Madrytu. Usytuowane są tu butiki topowych marek oraz – między innymi – StreetXO, o której więcej przeczytasz tutaj. Być w Madrycie i nie zjeść u Munoza to gorsze niż grzech ;-)

Plaza de la Villa de Paris

Pałac stanowił siedzibę władz miejskich Madrytu od średniowiecza do czasów współczesnych, kiedy to w końcu radę miejską przeprowadzono do bardziej okazałego – wspomnianego wyżej – Palacio de Cibeles.

Calle de las Huertas

Przesympatyczna ulica, zaskakująco urokliwa i klimatyczna jak na centrum miasta, przy której jest sporo barów i restauracji. A nieopodal znajduje się El Huerto de Lucas czyli gastro-raj na wszystkich, którzy lubią jeść czysto, zdrowo, ekologicznie i do tego ładnie. To miejsce godzi bezglutenowych, wegan i mięsożerców. Rozczarować może wyłącznie śmieciożerców ;-)

Plaza de Canal de Isabel 2

Madryt

Plaza del Conde de Barajas

Nieduży plac zlokalizowany pomiędzy Mercado de San Miguel a Plaza de Puerta Cerrada.

Madryt

Madryt