• 500-600 g półtłustego twarogu jak najlepszej jakości
  • 2 jajka (eko zerówki)
  • 1 łyżka masła
  • 3 łyżki bezglutenowej mąki owsianej (lub dowolnej innej)
  • 3 łyżeczki niebieskiego maku
  • olej i masło do smażenia
  • ok. 400 g świeżej żurawiny
  • 3 łyżki miodu (plus dodatkowy miód do polania)

Małdrzyki z makiem i sosem żurawinowym.

Małdrzyki – czyli placki twarogowe rodem z Małopolski – to świetna propozycja na weekendowe śniadanie, która sprawdza się o każdej porze roku. Możesz cieszyć się nimi zawsze, od wiosny do zimy :-)

W zależności od sezonu, placki można podać z najróżniejszymi dodatkami: z owocami w całości albo – tak jak tu – w postaci sosu, z miodem, syropem (np. daktylowym), bakaliami czy jogurtem.

Ich sekretem jest twaróg jak najlepszej jakości, dlatego warto zadać sobie trud i rozejrzeć się za naprawdę dobrym wiejskim serem, sprzedawanym na wagę. Proporcje składników mówią same za siebie – najważniejszy jest ser, reszta dopełnia całość.

Zaletą przepisu na małdrzyki jest też bardzo niewielki dodatek mąki, dzięki czemu dostosowanie receptury do potrzeb osób na diecie bezglutenowej jest banalnie proste. Użyłem tu bezglutenowej mąki owsianej (z certyfikowanego skandynawskiego owsa), ale równie dobrze sprawdzi się także mąka z quinoa, ryżowa, teff czy kasztanowa, a także – jeśli nie zależy Ci na bezglutenowym charakterze dania – zwykła mąka pszenna.

Do małdrzyków nigdy nie dodaję cukru, dlatego placki same w sobie nie są słodkie. Jeśli chcesz, możesz je jednak dosłodzić albo wzbogacić np. wanilią, cynamonem lub właśnie niebieskim makiem, który nie tylko fajnie wygląda w połączeniu z kremową masą serową (ZOBACZ), ale też doskonale smakuje i dodaje chrupkości.

Placki są bardzo łatwe w przygotowaniu i udają się już za pierwszym podejściem. Z podanych proporcji otrzymasz ok. 12 sztuk – w zależności od ich wielkości.

Sprawdź też poprzednie przepisy na MAŁDRZYKI

maldrzyki-z-zurawina-l_03

maldrzyki-z-zurawina-l_05

maldrzyki-z-zurawina-l_10

Małdrzyki z makiem i sosem żurawinowym – PRZEPIS:

  1. Przepłukaną pod bieżącą wodą żurawinę przełóż do małego rondla. Wlej odrobinę wody i gotuj, aż część owoców się rozpadnie, a część zmięknie, ale jednocześnie pozostanie w całości. W trakcie gotowania dodaj miód. Gdy sos nabierze odpowiedniej konsystencji, zestaw go z ognia – pamiętaj, że stygnąc sos żurawinowy dodatkowo zgęstnieje.
  2. W malakserze zmiksuj na gładko twaróg, jajka i roztopione na patelni masło (ZOBACZ). Dodaj mąkę i mak, po czym ponownie dokładnie zmiksuj (ZOBACZ). Ciasto powinno być gęste, klejące i puszyste (ZOBACZ).
  3. Na patelni rozgrzej trochę masła i oleju. Smaż placki, nakładając ciasto łyżką i lekko ugniatając je na patelni. Placki powinny być dość grube. Jeśli ciasto za bardzo będzie lepić się do łyżki, zsuwaj je na patelnię przy pomocy drugiej łyżki (ZOBACZ).
  4. Pozwól plackom smażyć się bez pośpiechu. Poznasz, że są gotowe do przewrócenia na drugą stronę, kiedy na krawędziach zmienią kolor i wyraźnie zaczną tężeć. Gotowe, usmażone z jednej strony placki są zwarte, dlatego nie powinno być żadnego problemu z przewróceniem ich na drugą stronę oraz zdjęciem z patelni. W miarę stygnięcia, stają się jeszcze bardziej zwarte.
  5. Placki podawaj z miodem i sosem żurawinowym.

MAŁDRZYKI Z MAKIEM

MAŁDRZYKI Z MAKIEM

MAŁDRZYKI Z MAKIEM

MAŁDRZYKI Z MAKIEM