Olej kokosowy – najzdrowszy tłuszcz na świecie, który pobudza przemianę materii.

Olej kokosowy uznawany jest za najzdrowszy tłuszcz na świecie. Z uwagi na zawartość witamin B1, B2, B3, B6, C, E, kwasu foliowego, potasu, wapnia, magnezu, żelaza, fosforu i cynku stanowi nieocenione źródło składników odżywczych. Warto jednak pamiętać, że olej olejowi nierówny. Po czym poznać wartościowy produkt i w jaki sposób korzystać z dobrodziejstw oleju kokosowego?

Kokos

Kokos wykazuje m.in. właściwości przeciwnowotworowe, antybakteryjne (zabija pasożyty, grzyby i drożdżaki), ma pozytywny wpływ na wydajność fizyczną, wspomaga funkcjonowanie narządów wewnętrznych (pracę jelit, trzustki), chroni organizm przed miażdżycą tętnic i osteoporozą, reguluje poziom insuliny, cholesterolu, poprawia ogólny wygląd skóry. Jedną z postaci, w jakiej możemy wykorzystywać cały szereg dobrodziejstw tej rośliny, jest olej kokosowy.

Tłuszcz kokosowy

Olej kokosowy 1

Olej kokosowy, który w formie stałej przyjmuje postać masła kokosowego, jest tłuszczem pochodzenia roślinnego, otrzymywanym poprzez tłoczenie i rozgrzanie kopry, tj. twardego miąższu orzechów palmy kokosowej. W temperaturze poniżej 23-25°C struktura oleju przypomina ścięty, biały tłuszcz, przez co określa się go również mianem masła kokosowego. Pod wpływem ciepła tłuszcz kokosowy przekształca się w przezroczysty aromatyczny olej, pachnący kokosem.

W sprzedaży dostępne są dwa podstawowe rodzaje oleju kokosowego: olej rafinowany i olej nierafinowany.

Czym różni się olej nierafinowany od rafinowanego?

Olej kokosowy występuje na rynku najczęściej w postaci rafinowanej, która jest odkwaszana, specjalnie wybielana i całkiem pozbawiona bardzo przyjemnego kokosowego aromatu. Ta wersja oleju kokosowego jest znacznie tańsza od olejów kokosowych nierafinowanych (extra virgin). Pod względem wartości odżywczych i korzystnego wpływu na organizm (od wewnątrz) rafinowany olej kokosowy jest produktem bezwartościowym, w związku z czym włączanie go do diety jest pozbawione sensu. Taki olej można wykorzystać do celów kosmetycznych – dobrze sprawdzi się jako kosmetyk pielęgnujący skórę, np. balsam do ciała albo krem do rąk. Do celów kosmetycznych można (i warto) wykorzystywać również oleje nierafinowane, ale z uwagi na ich wyższą cenę część konsumentów uznaje, że lepszym rozwiązaniem jest traktowanie olejów extra virgin jako składnika do przyrządzania posiłków, natomiast olejów rafinowanych – jako kosmetyków pochodzenia naturalnego.

Olej kokosowy nierafinowany (extra virgin) tłoczony jest na zimno. Taki olej wyróżnia przede wszystkim charakterystyczny zapach kokosa. Oleje nierafinowane wytwarza się na znacznie mniejszą skalę niż rafinowane, przez co traktuje się je jako cenny i wartościowy produkt leczniczy, spożywczy i pielęgnacyjny.

Olej kokosowy odchudza, leczy i wzmacnia organizmCZYTAJ DALEJ.

image