• 4 kacze jaja (albo 4 kurze)
  • 4 łyżeczki cukru palmowego (Surovital)
  • 2 łyżeczki mąki kasztanowej (albo zwykłej pszennej)
  • 1 limonka (lub ewentualnie cytryna)

Pyszny, bardzo puchaty omlet z sokiem z limonki.

To bardziej ascetyczna postać omletu z sezonowymi owocami (ZOBACZ). Ascetyczna, jednak w żadnym razie nie gorsza. Jest wręcz przeciwnie, bowiem dodanie soku z limonki sprawia, że omlet nabiera świetnego, bardzo wyrazistego i niezwykle orzeźwiającego kwaskowatego posmaku. Trudno to wrażenie opisać, tego omletu trzeba po prostu spróbować.

Więcej o genezie przepisu na omlet przeczytasz TUTAJ.

Użyłem tu jaj kaczych, ale możesz oczywiście zastąpić je jajami kurzymi. Jako że dysponowałem akurat jajkami kaczymi w mniejszym rozmiarze, które wielkością nie odbiegają od kurzych, zastosowałem w przepisie „przelicznik”, wedle którego jedno jajo kacze = 1 jajo kurze. W przypadku, gdy jaja kacze będą nieco większe, najlepiej użyć po prostu po jednym na porcję. Omlet będzie wówczas nieco cieńszy i mniej puchaty, ale Ty zyskasz pewność, że jego góra odpowiednio się zetnie i nie pozostanie niedopieczona.

Omlet jest bezglutenowy – użyłem tu mąki kasztanowej (podobnie jak w poprzednim przepisie, wylinkowanym powyżej). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, byś wykorzystał(a) mąkę pszenną (albo inną bezglutenową, np. teff lub ryżową, które są neutralne w smaku; gryczana czy ciecierzycowa – z uwagi na charakterystyczny smak – pasowałaby tu raczej umiarkowanie).

Omlet z limonka L_03

PRZEPIS:

1. Oddziel białka od żółtek. Do żółtek wykorzystaj dwie miski (po 2 żółtka na porcję, każda porcja w oddzielnej misce).

2. Ubij białka na sztywną pianę. Najwygodniej użyć do tego robota kuchennego.

3. W tym czasie utrzyj żółtka z cukrem i mąką (2 łyżeczki cukru i 1 łyżeczka mąki na porcję).

4. Ubitą pianę dodaj do żółtek – połowę do każdej miski – i delikatnie wymieszaj.

5. Na dwie dobrze rozgrzane patelnie wrzuć nieco masła i zanim masło zacznie się brązowić (czyli palić), wylej na każdą z patelni zawartość misek.

6. Przykryj patelnie i smaż omlety przez ok. 2-3 minuty. W tym czasie spód powinien ładnie się zezłocić, a góra omletu ściąć. Sprawdź, czy spód jest gotowy, podhaczając brzeg łopatką. W razie potrzeby smaż nieco dłużej.

7. Skrop omlety sokiem z limonki (po pół limonki na omlet). Zsuń każdy omlet na talerz, złóż na pół i podawaj.

Smacznego!

Omlet z limonka L_02