• 1 perliczka (ok. 1,5 kg)
  • mały pęczek tymianku
  • 5 gałązek rozmarynu
  • 4 liście laurowe
  • 1 cytryna (pokrojona na 6 cząstek)
  • 2 ząbki czosnku
  • ok. 0,5 kg ziemniaków (tu: młode francuskie)
  • sól
  • pieprz
  • 1 łyżeczka kminku
  • oliwa extra vergine

Perliczka pieczona z ziemniakami i ziołami. Maksymalnie prosty i bardzo smaczny przepis.

Perliczka doskonale nadaje się do pieczenia w całości, a jej mięso smakuje zdecydowanie lepiej niż kurczak. Przepisy na perliczkę publikowałem już wcześniej (PERLICZKA), a tym razem sięgnąłem po przepis z książki Mimi Thorisson „Apetyt na Francję” (recenzja wkrótce), który zwraca uwagę w szczególności swą urzekającą prostotą.

Wystarczy ptak, sporo ziół i ziemniaki w roli dodatku. Tych samych ziół (tymianek i rozmaryn), które pojawiają się w tym przepisie, używałem już do nadziania przepiórek (Przepis na przepiórki pieczone z chorizo), byłem więc pewien efektu.

Użyłem młodych francuskich ziemniaków, zgrabnych i bardzo smacznych także teraz, w środku zimy. Próbowałem ich ostatnio w Paryżu (Przepis na kotlety wieprzowe z ziemniakami i pieczarkami) i okazały się naprawdę dobre, a co ważne coraz częściej można je kupić także w Polsce (są np. w stałej sprzedaży pod Halą Mirowską).

W sezonie użyj młodych polskich ziemniaków. Możesz też sięgnąć po zwykłe, pokrojone na małe kawałki – tak, by zdążyły się upiec. Do ziemniaków dodałem – inaczej niż w książce – te same świeże zioła, którymi nadziałem perliczkę i które przy okazji świetnie tu pasują – tymianek i rozmaryn, a także mój ukochany kminek, który prawie zawsze łączę z pieczonymi ziemniakami. Jeśli po nadzianiu perliczki zostaną Ci cząstki cytryny, które nie zmieszczą się we wnętrzu ptaka, upiecz je razem z ziemniakami, a później wyciśnij z nich sok do ziemniaków.

Autorka oryginalnego przepisu naciera perliczkę kaczym smalcem (to przecież kuchnia francuska:-), ale oliwa moim zdaniem w zupełności wystarcza. Ziołowy aromat, który unosi się z upieczonej perliczki w chwili, gdy usuwa się z niej nadzienie, jest wręcz odurzający. Coś wspaniałego! Upieczona według podanego czasu perliczka jest idealnie miękka, a nóżki i skrzydełka bez trudu można oddzielić wyłącznie przy użyciu rąk, bez noża.

Perliczka L_01

Perliczka L_04

PRZEPIS:

  1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni.
  2. Perliczkę dokładnie natrzyj oliwą i oprósz solą i pieprzem, na zewnątrz oraz wewnątrz.
  3. Nadziej perliczkę liśćmi laurowymi, rozmarynem, tymiankiem, nieobranymi ząbkami czosnku i cząstkami cytryny.
  4. Ułóż perliczkę w naczyniu do zapiekania.
  5. Opłucz ziemniaki, pokrój na połówki lub na mniejsze części i przełóż do miski. Jeśli używasz starych (dużych) ziemniaków, wcześniej obierz je ze skóry. Wlej do ziemniaków trochę oliwy, dodaj sól, pieprz, kminek, trochę listków tymianku i posiekane listki rozmarynu. Wymieszaj ziemniaki i przełóż do naczynia z perliczką.
  6. Wstaw do piekarnika na 50 minut. W razie potrzeby piecz kilka minut dłużej. Możesz sprawdzić, czy mięso jest upieczone na przykład wbijając widelec w miejsce, w którym noga łączy się z tułowiem od strony brzucha. Jeśli będzie ciepły, perliczka jest upieczona.
  7. Perliczkę podziel na części i podaj z ziemniakami.

Perliczka L_03

Perliczka L_02