Pieczone śliwki z serem.

Pieczone śliwki smakują wspaniale, szczególnie te najsłodsze i najbardziej dojrzałe. Uwielbiamy je jak mało które owoce. Dwa kwadranse w piekarniku czynią z nimi prawdziwe cuda. Śliwki zaczynają się rozpadać, ale wciąż zachowują kształt, a sos nasycony pektynami pięknie gęstnieje i robi się słodki jak syrop. To właśnie dlatego dodawanie cukru do śliwek (czy to duszonych lub pieczonych w piekarniku, czy to smażonych na powidła) uważam za całkowicie zbędne. Po nocy spędzonej w lodówce sos gęstnieje jeszcze mocniej i dodatkowo zyskuje na smaku, który staje się jeszcze intensywniejszy i głębszy. Bywa, że do tak pieczonych śliwek nie dodaję nawet przypraw. Nie ma jednak przeszkód, by podkręcić smak owoców na przykład cynamonem, gałką muszkatołową, tonką lub pieprzem (znakomicie sprawdza się łagodny voatsiperifery z owocowymi nutami).

W ten sposób możesz upiec dowolną ilość śliwek – ograniczoną tylko pojemnością naczynia do zapiekania. Ja piekę zwykle 1,5 kg lub więcej, zwłaszcza gdy nasza śliwka węgierka obrodzi tak szaleńczo, jak w tym roku. Pieczone śliwki można zjeść saute albo potraktować jako dodatek do serów, mięsa, lodów, owsianki, etc. Można też użyć ich jako bazy takiego danka: wystarczy dobry dojrzewający ser, trochę orzechów i gotowe. Przygotuj je ze śliwkami na gorąco lub na zimno. Moim zdaniem najlepsze jest w wersji na zimno, może przez panujące upały :-) Jesienią wersja HOT sprawdzi się zapewne lepiej niż przy 35 stopniach na plusie ;-) Do śliwek warto dodać pieprz, ale jeśli planujesz przygotować większą ilość z późniejszym przeznaczeniem do deserów, możesz go pominąć. Fajnym zwieńczeniem całości jest dobry ser. Nie musi go być zbyt wiele, główną gwiazdą są śliwki.

Pieczone śliwki z serem

Pieczone śliwki z serem

Pieczone śliwki z serem – SKŁADNIKI na 4 porcje:

  • dowolna ilość śliwek (tu: ok. 1,5 kg węgierek, ale jeśli chcesz możesz użyć też innej odmiany)
  • kawałek dojrzewającego sera (np. Parmezan, Pecorino; tu: ser z owczego mleka z Hacienda Zorita)
  • mała garść orzechów włoskich (grubo posiekanych)
  • trochę listków mięty
  • 1 łyżeczka pieprzu voatsiperifery lub zwykłego czarnego (opcjonalnie)

Pieczone śliwki z serem – PRZEPIS:

  1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 stopni.
  2. Umyte i przebrane śliwki wypestkuj. Możesz przekroić je na połówki – będą wygodniejsze do jedzenia.
  3. Duże naczynie do zapiekania wyłóż papierem do pieczenia (dzięki temu unikniesz późniejszego doczyszczania naczynia z zapieczonej fruktozy z owoców).
  4. Przełóż śliwki do naczynia do zapiekania.
  5. Wstaw do piekarnika na około 30-35 minut.
  6. Upieczone śliwki odstaw, by nieco przestygły, po czym wstaw do lodówki (najlepiej na całą noc).
  7. Do małych naczyń przełóż porcje śliwek wraz z sosem. Dodaj listki mięty, kilka kawałków pokruszonego sera i trochę grubo posiekanych orzechów. Dobrze sprawdzą się praktycznie każde – od pistacji, przez włoskie i pecan, po orzechy macadamia.

Pieczone śliwki z serem

Pieczone śliwki z serem