Świadomi konsumenci musli, którym brak czasu lub woli do samodzielnego komponowania mieszanek śniadaniowych, mogą skorzystać z drogi na skróty, nie rezygnując z jakości.

Paczkowana mieszanka ze sklepowej półki nie stanowi już jedynej alternatywy dla musli przygotowywanego samodzielnie w domu. Musli, w dowolnej ilości i o dowolnym składzie, można dziś szybko i sprawnie zamówić przez internet – np. za pośrednictwem takiego portalu jak www.swiatmusli.pl, który jest czymś na kształt silnie sprofilowanego e-sklepu spożywczego, nastawionego na sprzedaż dwu kategorii mieszanek:

gotowych musli (9 wariantów do wyboru, ale katalog tego rodzaju mieszanek jest poszerzany o nowe propozycje) oraz,

musli na zamówienie, tj. niemal niewyczerpana ilość możliwości stworzenia mieszanek musli według potrzeb i upodobań zamawiającego.

Do wyboru mamy tu całe bogactwo dodatków (łącznie – 131), usystematyzowanych w 7 kategorii:

mieszanki podstawowe (11),
zboża
(15),
owoce (36), w zdecydowanej większości liofilizowane,
orzechy i bakalie (40),
super dodatki (6), a wśród nich między innymi jagody Wu Wei Zi i jagody goji w polewie jogurtowej,
nasiona i pestki (10), w tym – z ciekawszych: mielony ostropest, czarny sezam i mak niebieski, oraz
słodkości (13) – czekolada w formie pastylek w dziewięciu smakach, wśród których znajdziemy całkiem oryginalne propozycje w rodzaju czekolady limonkowej, pomarańczowej, truskawkowej czy z miodem (wszystkie czekolady dostarcza firma Barry Callebaut), krówki, ziarna kawy w czekoladzie białej i deserowej oraz owoce czarnej porzeczki w czekoladzie.

Klasyfikacja poszczególnych dodatków do kategorii „owoce” albo „orzechy i bakalie” może chwilami budzić wątpliwości. W kategorii „owoce” znajdują się np. suszone niesiarkowane morele bio, podczas gdy suszone morele siarkowane – w „orzechach i bakaliach”. Z kolei jagody goji w polewie jogurtowej, herbatniki i ciasteczka korzenne znajdziemy pośród „super dodatków”, chociaż naszym zdaniem bardziej pasowałyby do szuflady „słodycze”. Mając to na uwadze, przyporządkowanie składników do ww. kategorii lepiej traktować jako umowne. Wybierając dodatki, warto sprawdzić wszystkie dostępne składniki, nie opierając się wyłącznie na dokonanej przez sklep kategoryzacji.

Wachlarz dostępnych wariantów mieszanek na zamówienie jest bardzo szeroki, dlatego też – jeśli ktoś miewa problemy z dokonywaniem wyborów – dla zaoszczędzenia czasu może rozważyć zakup gotowych tub musli. Ci natomiast, którym samodzielny dobór składników sprawia przyjemność, powinni być usatysfakcjonowani wielością możliwości do wykorzystania.

Oferta swiatmusli.pl skierowana jest zarówno do tych klientów, dla których istotne są przede wszystkim walory zdrowotne codziennej porcji musli, jego wartość odżywcza i energetyczna, jak i do tych, którzy wolą musli z dodatkiem składników o charakterze bardziej „deserowym”, takich jak np. smakowe czekolady, ciasteczka, herbatniki, krówki czy ziarna kawy w czekoladzie. Szeroka oferta mniej zdrowych, za to bardziej słodkich dodatków, może zostać również wykorzystana jako jeden ze sposobów na przekonanie do musli małoletnich, chociaż moim zdaniem lepiej uczyć dzieciaki jeść musli bez krówek czy czekolady, zamiast utrwalać w nich przyzwyczajenia do śniadań z dodatkiem słodyczy. Generalnie, każdy znajdzie w SuaSaude coś dla siebie – owoce słodzone i niesłodzone, siarkowane i niesiarkowane (np. ananasy, morele), certyfikowane jako BIO albo standardowe, bez bio-certyfikatów.

Jeśli chodzi o ofertę mieszanek bazowych (11 możliwości), tu również możemy wybrać wersję zdrowszą, tj.:

płatki zbóż lub ich mieszanki w wersji saute, albo

crunchy (naturalne lub czekoladowe – w każdym przypadku z cukrem), a nawet płatki kukurydziane.

Proces komponowania własnej mieszanki musli wygląda tak:

Tubę o pojemności 1,7 litra wypełniamy po kolei wybranymi składnikami z poszczególnych grup dodatków. Obrazek tuby widoczny jest po prawej stronie ekranu – wraz z każdym kolejnym wybranym dodatkiem, widoczna na stronie tuba wypełnia się, a pod nią dodatkowo pojawia się informacja o wartości odżywczej (tj. wartości energetycznej, zawartości białka, tłuszczu i węglowodanów) wszystkich dodatków w przeliczeniu na 100 g produktu.

Zamówienie składane jest w 3 krokach:
(1) wybierz podstawę,
(2) nasyp dodatki,
(3) zamów musli.

Po pierwsze, w zakładce „wybierz podstawę” wybieramy mieszankę podstawową – mamy tu 11 dostępnych opcji. Zbożowych mieszanek bazowych nie można łączyć, należy wybrać jedną, która w dalszej kolejności zostanie uzupełniona o dodatki. Co istotne, mieszankę podstawową można zmienić w dowolnym momencie przed złożeniem zamówienia; nawet wtedy, kiedy przejdziemy do zamawiania kolejnej tuby, można cofnąć się do wcześniejszej i dowolnie zmodyfikować jej skład. Dalej, przechodzimy do zakładki „nasyp dodatki”, w której znajdują się wszystkie pozostałe składniki, usystematyzowane w kategorie produktowe. Należy wybrać spośród nich to, co chcemy znaleźć w samodzielnie komponowanej tubie z musli. Każdy składnik w kategorii „nasyp dodatki” można dodać w jednej lub kilku porcjach – wedle uznania. Poszczególne składniki zaopatrzone są w dodatkowy opis (zakładka „więcej”). Poziom ich dokładności jest różny – od wyczerpujących po raczej skromne. Przy czekoladach nie ma np. danych o ich składzie, można natomiast uzyskać info w tym zakresie, wysyłając do sklepu e-mail z pytaniem o listę składników czekolady danego rodzaju.

Gdy przestrzeń w tubie zostanie wyczerpana (nam w jednej z zamawianych tub udało się upakować aż 11 składników; średnia to jednak ok. 8-9 różnych dodatków), system informuje nas uprzejmie, że „Twoja tuba jest pełna. Możesz zmienić jej skład klikając „+” lub „-” przy każdym składniku na tubie po prawej stronie lub skomponuj nową tubę”.

W tym momencie można:

a) zweryfikować skład zamówienia i ewentualnie wprowadzić jakieś zmiany,

b) zamówić kolejną tubę / tuby,

c) przejść do potwierdzenia zamówienia i ustalenia warunków płatności oraz dostawy.

Zarówno mieszankę bazową, jak i wszystkie pozostałe elementy musli, można zmienić w dowolnym momencie przed potwierdzeniem zamówienia – nie wpłynie to na dodane już do tuby składniki. Lista pozostanie „zapamiętana”, a zmianie ulegnie tylko wskazany przez kupującego składnik (lub składniki).

Ostatni krok to „zamów musli”. By złożyć zamówienie, trzeba się w sklepie zarejestrować. Jeśli rejestracji dokonujemy przy pierwszym zamówieniu, system po dodaniu danych wymaga od klienta zalogowania się przy użyciu ustalonego adresu e-mail oraz hasła, ale zapamiętuje treść zamówienia, więc nie ma ryzyka, że składniki musli będziemy zmuszeni wybierać od początku. Dostawy musli, co do zasady, realizowane są w ciągu 24 godzin od złożenia zamówienia; tak było również w naszym przypadku. Musli pakowane jest w tuby, a każda tuba – dodatkowo – w karton, niezależnie od ilości zamówionych opakowań.

Warianty płatności i koszty dostawy zamówień są następujące:

Kurier  (UPS) – pobranie: 20.49 zł
Kurier (UPS) – przedpłata: 15.49 zł
Odbiór osobisty (tylko w Warszawie,przy ul. Władysława Przanowskiego 83, vis a vis Wola Park): 0.00 zł
Poczta Polska – pobranie: 16.99 zł
Poczta Polska – przedpłata: 9.99 zł

W ramach testu portalu, w SuaSaude – Światmusli.pl zamówiliśmy 6 tub o następującym składzie:

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Następnego dnia po złożeniu zamówienia, dotarła do nas przesyłka, tj. zestaw ładnych tub, z których każda zapakowana została dodatkowo w karton. Tuby oznaczane są etykietą z informacją o składzie mieszanki, terminie jej ważności (2 miesiące od złożenia zamówienia) i wzmianką, że musli może zawierać śladowe ilości orzechów, sezamu i mleka.

Tuby są wygodne w użytkowaniu i wyposażone w szczelne zamknięcie, nie da się ich jednak otworzyć, odrywając przymocowany do folii ogonek (urywa się ogonek, ale folia pozostaje na miejscu).

Po wykorzystaniu zawartości, tuby mogą przydać się do przechowywania musli domowej roboty.

Jak dotąd, spróbowaliśmy 3 spośród 6 zamówionych mieszanek (zdjęcia składu – odpowiednio, w podanej kolejności – nr 6, nr 3 oraz nr 1).

Wszystkie okazały się smaczne i pełne dodatków. W dwu z trzech sprawdzonych mieszanek postawiliśmy na niedosładzane mieszanki podstawowe i owoce liofilizowane, dzięki czemu tak skomponowane musli jest mało słodkie. Trzecia mieszanka to z kolei orzechy i wyłącznie standardowe suszone owoce – zdecydowanie słodsza w smaku.

Owoce liofilizowane, w porównaniu z klasycznymi owocami suszonymi, niektórym mogą wydawać się pozbawione smaku, stąd jeśli wolicie słodsze mieszanki, lepiej uzupełnijcie tubę innymi dodatkami, albo wymieszajcie owoce liofilizowane z nieliofilizowanymi.

W każdej ze sprawdzonych tub skład zgadzał się z zamówieniem i opisem na etykiecie. W mieszance musli z orzeszkami piniowymi, pini jest na tyle dużo, że pojawiają się w każdej porcji; z kolei w mieszance z dużą ilością czerwonych owoców (widoczna powyżej), można odnieść wrażenie, że to owoce, a nie płatki, stanowią bazę musli.

Dodane do musli owoce i bakalie są przeważnie bardzo dobrej jakości – duże, apetyczne i naturalne w smaku. Słabo wypadły tylko figi i ananasy – jedne i drugie (zwłaszcza figi) są zdecydowanie zbyt twarde, nawet po dodaniu płynu w postaci mleka czy maślanki. Sugerujemy zmianę dostawcy. Nieszczególnie smakowały nam też liofilizowane banany, które pod względem konsystencji nieco przypominają marshmallows, a my pianek nie lubimy; to jednak kwestia indywidualna. Fajnie smakują natomiast płatki gryczane, chociaż jeśli ktoś nie lubi kaszy gryczanej, albo nie przekonuje go połączenie gryki i słodkich bakalii, może mieć w tym temacie inne zdanie.

Podsumowując, SuaSaude – Światmusli.pl to warta uwagi strona z ciekawą i zróżnicowaną musli-ofertą. Powinni ją odwiedzić zwłaszcza ci, którzy szukają śniadaniowych zbożowych mieszanek lepszej jakości niż te gotowe, które oferowane są w sklepach. Swiatmusli.pl to portal przyjemny dla oka i przyjazny dla użytkownika; dobrze sformatowany, intuicyjny i łatwy w obsłudze. Zamówienia składa się wygodnie i sprawnie, a ich realizacja następuje szybko, bo w ciągu 24 godzin.

Co można zrobić lepiej? Naszym zdaniem:

– wprowadzić opcję multiplikowania samodzielnie skomponowanej tuby, tj. podania liczby egzemplarzy (więcej niż 1), w ilu chcemy otrzymać daną tubę,
– wprowadzić darmową dostawę, jeśli zamówienie osiągnie oznaczoną wartość,
– uzupełnić etykietę na tubie z musli o informacje o wartości odżywczej i energetycznej danej mieszanki,
– wprowadzić możliwość dokonywania zakupów bez rejestracji (jeśli klient będzie zadowolony z zakupu i obsługi, wróci na stronę).

Plusem jest natomiast podgląd wartości odżywczej i kaloryczności zamówionego musli na stronie (przed złożeniem zamówienia).

GDZIE KUPIĆ: ŚWIATMUSLI.PL

Gotowe mieszanki: LINK

Skomponuj własne musli

Dołącz do SuaSaude – Swiatmusli.pl na facebooku