• 2 średnie lub duże buraki
  • 100 g ryżu carnaroli (lub arborio)
  • 2 czerwone cebule
  • 3 ząbki czosnku
  • 1/2 litra bulionu warzywnego
  • kieliszek czerwonego wytrawnego wina
  • pieprz
  • papryczka chilli
  • pęczek szczypiorku
  • 2 duże filety z dorsza ze skórą

Risotto z burakami przyrządzane jest zazwyczaj z tartych buraków. Jako że właśnie to warzywo jest głównym bohaterem dania, postanowiłem użyć go pokrojonego w kostkę, tak by wyraźniej zaznaczyć jego obecność.

Użyłem buraków pieczonych, moim zdaniem smaczniejszych niż gotowane. Biała ryba lub ser to oczywiste dodatkowe składniki, uznałem jednak, że warto również przełamać kolor i smak przy użyciu intensywnie zielonego szczypiorku, który doskonale nadał się też do udekorowania potrawy.

1. Upieczcie buraki (ze skórą) w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni (około 60 minut w zależności od wielkości buraków). Buraki można też ugotować.

2. Wystudzone buraki obierzcie ze skóry (najlepiej w rękawiczkach, żeby nie pobrudzić dłoni) i pokrójcie w kostkę.

3. W głębokiej patelni duście przez kilka minut posiekany czosnek i cebulę, aż warzywa zmiękną.

4. Dodajcie na patelnię ryż i, mieszając, smażcie całość kolejne kilka minut, aż ziarna staną się częściowo przezroczyste.

5. Wlejcie na patelnię wino i, mieszając, zaczekajcie, aż odparuje, a zapach alkoholu przestanie być wyczuwalny.

6. Dolejcie 1-2 chochle bulionu, następnie dodajcie buraki i posiekaną papryczkę chilli bez pestek, oraz duście wszystko razem, nieustannie mieszając i systematycznie dolewając bulionu za każdym razem, gdy wcześniejsza porcja płynu zostanie wchłonięta przez ryż (tj. przez ok. 18 minut).

7. W tym czasie zagotujcie wodę w garnku do gotowania na parze i, gdy risotto będzie prawie gotowe (3-4 minuty do końca), ugotujcie na parze podzielone na dwie części filety z dorsza.

8. Gotowe risotto zestawcie z ognia, doprawcie pieprzem i zamieszajcie.

9. Wyłóżcie na talerze porcje risotto i rozsypcie na jego krawędziach posiekany szczypiorek. Częścią szczypiorku posypcie też samo risotto.

10. Z gotowego filetu usuwamy skórę i delikatnie kładziemy dwa kawałki na wierzchu porcji risotto. Dorsz jest rybą bardzo delikatną, w związku z czym może się zdarzyć, że rozpadnie się podczas gotowania, abo wyjmowania z garnka. W takim przypadku, nie przejmujcie się – usuńcie skórę, podzielcie rybę na mniejsze kawałki i rozsypcie na wierzchu risotto. Będzie mniej restauracyjnie, ale równie smacznie ;-)

11. Całość dodatkowo udekorujcie szczypiorkiem.