• 200 g bezglutenowej mieszanki Rice & More (Ziarna Inków – Monini)
  • 3 łodygi selera naciowego (najlepiej delikatniejsze, wewnętrzne)
  • 12 zielonych szparagów
  • 150-200 g zielonej fasolki szparagowej
  • 100 g młodego groszku
  • mała kiść zielonych winogron bezpestkowych
  • 5 kwiatów cukinii
  • mały pęczek szczypiorku
  • mała garść musztardowca (albo - w razie potrzeby - rukoli)
  • mała garść listków mięty pomarańczowej
  • 1/2 cytryny
  • sól, pieprz
  • oliwa extra vergine (tu: Gran Fruttato Monini)

Sałatka z zielonych szparagów, fasolki szparagowej i młodego groszku.

To prosty i szybki w wykonaniu przepis na pyszną i odświeżającą wiosenną sałatkę z chrupkich warzyw, ziół i ziaren komosy ryżowej, amarantusa, ryżu i łubinu, o którym wcześniej wspominałem TUTAJ.

Tego typu sałatki można przygotowywać przez okrągły rok, sięgając po dostępne i najsmaczniejsze o danej porze roku warzywa, ale szczególnie warto robić to właśnie teraz – w pełni wiosennego i letniego sezonu, kiedy bogactwo warzyw zdaje się nie mieć granic.

Takie sałatki pełnią w moim domu rolę głównego posiłku (nie dodatku do innych potraw), dlatego zawsze przyrządzam spore porcje, a do warzyw często dodaję składniki nieco bardziej sycące, takie jak komosa, amarantus lub inne kasze czy ryż.

Użyłem tu mieszanki naturalnie bezglutenowych ziaren Rice & More (ZOBACZ) – bardzo smacznej, szybkiej w obróbce (wystarczy gotować 10 minut), łączącej w jednym opakowaniu 4 rodzaje ziaren (quinoa, amarantus, ryż i rozdrobniony łubin, który w takiej postaci trochę przypomina glutenowy bulgur).

Bardzo lubię (i często szykuję) sałatki utrzymane w tonacji zielonej z jaśniejszymi dodatkami, dlatego wybrałem tu składniki w tych właśnie barwach, z lekką ekstrawagancją w postaci zawsze doskonałych surowych kwiatów cukinii. Jeśli nie uda Ci się zdobyć kwiatów, po prostu z nich zrezygnuj. Świeży groszek – w razie potrzeby – możesz zastąpić mrożonym (choć świeży jest nieporównanie smaczniejszy).

Do sałatki dodałem miętę pomarańczową (ZOBACZ), która – obok mięty czekoladowej i marokańskiej – należy do moich ulubionych; ma doskonały aromat i smak. Warto rozejrzeć się za różnymi typami mięty na targu albo wyhodować własną w domu.

Pamiętaj, że taki zestaw składników to tylko propozycja. We własnej sałatce możesz użyć innych ziół i warzyw – takich, na jakie masz ochotę. To Ty rządzisz w swojej kuchni:-)

Komosa ze szparagami L_13

Komosa ze szparagami L_04

Komosa ze szparagami L_08

PRZEPIS:

  1. Ugotuj ziarna zgodnie z instrukcją na opakowaniu (10 minut). Ostudź (ZOBACZ).
  2. Oderwij zdrewniałe końcówki szparagów i wrzuć szparagi do wrzątku. Gotuj 3 minuty, po czym przełóż warzywa do miski z zimną wodą (najlepiej – z wodą z lodem).
  3. Groszek blanszuj przez ok. 2 minuty, po czym wystudź go. Odetnij końcówki fasolki szparagowej, ugotuj ją we wrzątku (ok. 8-10 minut) i wystudź. Fasolka powinna zachować chrupkość.
  4. Opłucz winogrona i usuń szypułki.
  5. Odetnij mini cukinki od kwiatów cukinii i pokrój cukinie w plasterki (ZOBACZ). Odetnij dolną część kwiatu cukinii i usuń słupek. Delikatnie rozerwij kwiat, opłucz i wysusz (ZOBACZ). Podziel każdy kwiat na 2-3 mniejsze części.
  6. Do dużej miski przełóż mieszankę ziaren. Dodaj groszek, cukinię, winogrona (w całości), posiekane łodygi selera naciowego, musztardowiec (lub rukolę) oraz miętę.
  7. Fasolkę pokrój na mniejsze części i przełóż do miski.
  8. Odetnij główki szparagów i przełóż do miski (ZOBACZ). Łodygi pokrój przy pomocy noża lub obieraczki w cienkie paski. Przełóż do miski.
  9. Na koniec dodaj do miski kwiaty cukinii oraz szczypiorek posiekany w długie ok. 2-centymetrowe kawałki. Wlej oliwę i sok z cytryny, dopraw solą i pieprzem, wymieszaj.
  10. Sałatkę możesz podać na stół w misce, w której była przyrządzana albo przełożyć na duży półmisek lub talerze.

Komosa ze szparagami L_11

Komosa ze szparagami L_06

Komosa ze szparagami L_12