Czekolady Subiza to tabliczki z Pampeluny wytwarzane ręcznie już od prawie 200 lat.

Subiza to hiszpańska marka, pod którą kryją się czekolady wytwarzane tradycyjnymi, rzemieślniczymi metodami – nieprzerwanie od 5 pokoleń. Wieloletnia praktyka w ręcznej produkcji tabliczek i przywiązanie do jakości składników jest tu dodatkowym gwarantem jakości.

Początki historii czekolad Subiza sięgają połowy XIX wieku. W 1841 roku Manuel Subiza rozpoczął w wiosce Erro w Nawarze produkcję czekolady korzystając z patentu, który nabył od francuskich rzemieślników. Dziś Subiza posiada rzemieślniczy dyplom mistrzowski (diploma de artesano) przyznany przez władze Nawarry.

Subiza Chocolates_09

Tytułowe Roncesvalles (w języku baskijskim Orreaga/Roncesvalles) to wioska położona w północno-wschodniej części Nawarry, w odległości 47 km od Pampeluny. W 2014 roku zamieszkiwało ją ledwie 33 mieszkańców. To punkt startowy wielu pielgrzymek zmierzających ku Santiago de Compostela. Roncesvalles, choć maleńkie, może poszczycić się szczególnym artystyczno-historycznym dziedzictwem. Do najważniejszych zabytków mieściny należą stary szpital, muzeum oraz kościoły – dwa gotyckie i jeden w stylu romańskim. Jedna z tych budowli uwieczniona została na czekoladowej etykiecie, ale nie pytajcie – która;-)

Subiza Chocolates_01

Subiza pakuje czekolady w ekologiczny papier nadający się do recyklingu. Design opakowań jest skromny i ascetyczny – graficznie i kolorystycznie.

Subiza Chocolates_07

Najczystsze składy mają gorzkie tabliczki sprzedawane w serii Subiza Artesano – nie zawierają żadnych konserwantów, emulgatorów ani barwników. Czekolada gorzka z cynamonem składa się wyłącznie z masła kakaowego, cukru, kakao i cynamonu.

Do mlecznych czekolad dodawana jest lecytyna sojowa, w związku z czym na opakowaniach gorzkich tabliczek, które lecytyny nie zawierają, również umieszczona jest informacja o tym, że czekolada „może zawierać śladowe ilości soi, mleka i orzechów”. To typowa praktyka w sytuacji, gdy do wytwarzania grupy produktów używa się określonego składnika (szczególnie, jeśli jest alergenny), który w składzie pozostałych produktów nie występuje – istotny jest jednak sam fakt używania lecytyny (mleka, orzechów, etc.) w zakładzie produkcyjnym czy manufakturze. Teoretycznie, zawsze istnieje ryzyko, że jakaś – nawet najdrobniejsza część – soi lub innego alergenu trafi w takim przypadku także do tych czekolad, do których się ich nie dodaje, choćby przez używanie w procesie produkcji mlecznych i gorzkich tabliczek tych samych sprzętów, maszyn, etc.

Subiza Chocolates_03

Gorzka czekolada 70% z cynamonem smakuje znakomicie i jest warta swojej ceny. Dominuje w niej gorzkie kakao i cynamon. Tabliczka jest bardzo umiarkowanie słodka, co zaskakuje o tyle, że na liście składników cukier znalazł się tu na pierwszym miejscu. W smaku zupełnie tego nie czuć. Wyraźnie zaznaczone wytrawno-korzenne nuty sprawiły, że Subiza z miejsca skojarzyła nam się ze smakiem innej świetnej hiszpańskiej czekolady – szaleńczo korzennej Bresco spod Barcelony (BRESCO – RECENZJA).

Jeśli staracie się unikać czekolad z lecytyną sojową, sięgając po Subiza powinniście skoncentrować uwagę na gorzkich tabliczkach. A jeżeli nie ma to dla Was znaczenia, wybór będziecie mieć znacznie szerszy. Inne, poza gorzką cynamonową, dostępne smaki to – mleczne lub gorzkie – m.in. z miętą, oliwą, orzechami, rodzynkami.

Subiza Chocolates_08

Skład: cukier, masło kakaowe, kakao, cynamon.
Opakowanie: papier ekologiczny i sreberko
Waga: 125 g
Cena: w Hiszpanii – 2 EUR, w Polsce ok. 15-20 zł w zależności od miejsca zakupu
Producent: Chocolates Subiza – Pampeluna, Navarra, Hiszpania
Adres: 31004, Calle de Amaya, 30, 31004 Pamplona, Navarra, Espana 

PRODUKT BEZGLUTENOWY

Subiza Chocolates_02