Insula Vinus Verdelho 2018.

Insula Vinus Verdelho 2018 IG Açores

Insula Vinus Verdelho 2018 to kolejne wino od producenta, o którym pisaliśmy tutajNa Azorach, dziewięciu małych portugalskich wyspach rozrzuconych na środku Atlantyku, jedyne czego w kwestii klimatu można być pewnym, to niepewność. Nieprzewidywalność aury jest zakodowana w DNA archipelagu, a trzecia największa wyspa – Pico z pięknym wulkanem w centralnej części – wyróżnia się tu szczególnie. W winach z Pico najciekawsza jest niepowtarzalność. Nawet jeżeli użyjesz tego samego szczepu lub blendu kilku odmian i zastosujesz te same metody przetwarzania i produkcji, nie będzie dwóch takich samych roczników. Wulkan i Atlantyk gwarantują nieprzewidywalność i ciągłą zmienność warunków. Nie ma tu dwóch identycznych sezonów, każdy rok jest inny, a wina z danego rocznika stanowią naturalne odzwierciedlenie tego, co przyniósł im dany rok. Aura nie daje się kontrolować i wciąż płata figle. Przykładowo, rok 2019 był na Pico wyjątkowo zimny i deszczowy, a z kolei 2023 – poczynając od stycznia – tak ciepły, słoneczny i łagodny, że w niczym nie przypominał kilku ostatnich sezonów. Zmienność warunków sprawia, że „te same” wina, które znamy z poprzednich lat, w kolejnych rocznikach przynoszą całkiem nowe emocje.

Insula Vinus to kameralny projekt winiarski uruchomiony przez Paulo Machado w 2006 roku. Nastawiony na prostotę działania, oparty o rodzinne doświadczenia co najmniej trzech pokoleń i prowadzony z poszanowaniem tradycyjnych praktyk winiarskich przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Machado ma około 25 hektarów winnic, położonych w São Mateus u stóp wulkanu Montanha do Pico, ale póki co wykorzystuje tylko część ich potencjału. Działa bez presji, we własnym tempie, wytwarzając wspaniałe wina w niskich nakładach, które wyprzedają się na pniu. Pod szyldem Insula Vinus ukazuje się jak dotąd pięć etykiet: dwa wytrawne blendy Insula Chão de Lava AA (biały oraz różowy), Verdelho, Arinto dos Açores i 10-letnie wzmacniane Chão de Lava Pahoehoe (więcej w tym wpisie).

Rdzenne dla Azorów Verdelho to jedna z najpopularniejszych białych odmian uprawianych m.in. na wyspie Pico (nie mylić z kontynentalnym Verdelho z Portugalii czy Verdejo z Hiszpanii). Powstają z niej cudne wina, wyrażające niezwykłą świeżość i tropikalne aromaty z oceaniczną bryzą (ananas, cytrusy, zielone jabłko, sól). Verdelho z rocznika 2018 fermentowało i dojrzewało na osadzie w dębowych beczkach. Wino o złotej barwie wschodzącego słońca uderza krystalicznie czystym i soczyście świeżym aromatem cytrusów i zielonych jabłek, a nuty cytrusowe są tu bardziej wyraziste w porównaniu z rocznikiem 2019. Świeży atak i intensywna wulkaniczna mineralność. Bogate, pełne, o fajnej żywej kwasowości i trwałym lekko słonym finiszu. Znakomite!

Nazwa: Insula Vinus Verdelho 2018
Kraj: Portugalia
Region: Azory, Pico
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczep: 100% Verdelho
Moc: 12%
Wyprodukowano 2345 butelki

Insula Vinus Verdelho 2018 IG Açores

Insula Vinus Verdelho 2018 IG Açores

Insula Vinus Verdelho 2018 IG Açores