Kiszone rzodkiewki.

Rzodkiewki lubi każdy. No dobra, prawie. Najczęściej jedzone są na surowo, jako składnik sałatek, kanapek, omletów czy wrzutka do twarogu (czystego lub ze szczypiorkiem, śmietaną, jogurtem). Rok w rok niesłabnącym hitem są również rewelacyjne rzodkiewki pieczone (przepis), które niezależnie od nowych trendów nie opuszczają TOP 10 warzywnej listy przebojów. A co z kiszonymi? Kiszone rzodkiewki dziarsko depczą pieczonym po piętach ogonkach ;-)

Kiszone rzodkiewki to wspaniała lekka przekąska i dodatek do potraw, a jednocześnie zdrowy domowy probiotyk, który dosłownie każdy może zrobić samodzielnie w domu. Przygotowanie kiszonych rzodkiewek – podobnie jak wszystkich innych domowych kiszonek – jest banalnie proste i zajmuje bardzo niewiele czasu, a rezultat budzi powszechny zachwyt. Od pierwszego kęsa rozsmakowują się w nich nawet ci, którzy na co dzień nie są szczególnie otwarci na kulinarne eksperymenty.

Pod wpływem kiszenia rzodkiewki nieco miękną, bledną im skórki (stają się jasnoróżowe), a środek barwi się na różowo (zobacz). Smakują jak kiszone ogórki, tyle tylko, że są delikatniejsze i trochę łagodniejsze w smaku. Zachowują rzodkiewkową strukturę, która zapewne wpływa na odbiór ich smaku jako nieco inny niż smak kiszonych ogórków, ale gdyby próbować ich w ślepym teście, z pewnością dominowałoby skojarzenie ze smakiem ogórków kiszonych. Podobna receptura, podobne przyprawy, a nawet czas kiszenia dają podobne rezultaty.

Do kiszenia możesz użyć właściwie dowolnej odmiany rzodkiewek. Sprawdzą się zarówno ostrzejsze, jak i łagodniejsze w smaku. Ja najczęściej wybieram te o drobnych korzonkach, żeby jak najwięcej sztuk zmieściło się w słoiku.

Czas kiszenia to zwykle od 4 do 14 dni, u mnie: 6-7. Nastawiam w sobotę, a jemy je najczęściej po tygodniu. Możliwych sposobów kiszenia rzodkiewek jest co najmniej tyle, ile różnorodnych odmian tych niepozornych korzonków. Nie ma jedynej słusznej metody, każdy ma własną. Mój przepis brzmi tak.

Kiszone rzodkiewki

Kiszone rzodkiewki

Kiszone rzodkiewki

Kiszone rzodkiewki – SKŁADNIKI na 2 średnie słoiki:

  • ok. 5 pęczków drobnych rzodkiewek
  • 1 litr wody
  • 2 łyżki soli morskiej
  • 10 łyżek zalewy po kiszonych cytrynach – po ok. 5 łyżek na słoik (może być też zalewa po ogórkach lub z innej kiszonki)
  • 1 łyżeczka białej gorczycy*
  • 2 ząbki czosnku*
  • 1 łyżeczka nasion kolendry*
  • 1 łyżeczka czarnego pieprzu*
  • 1 łyżeczka owoców ziela angielskiego*
  • 2 papryczki guindilla (lub chilli)*
  • 4 listki laurowe*

*wszystkie dodatki podaję w proporcjach na 2 słoiki – podziel je na pół, tj. 1 ząbek czosnku, 2 liście laurowe, etc. na 1 słoik

Kiszone rzodkiewki – PRZEPIS:

  1. Odetnij rzodkiewki od natki (niektórzy kiszą z natką, ja wolę bez) i usuń ogonki. Dokładnie umyj korzonki.
  2. We wrzątku rozpuść sól. Odstaw wodę do wystudzenia.
  3. Przygotuj słoiki. Nie muszą być wyparzone, wystarczy je umyć jak każde inne naczynie.
  4. Do czystych słoików wrzuć rzodkiewki, listki laurowe, przyprawy (w ziarnach) i ząbki czosnku (po 1 na słoik). W innym wariancie dodaję też kwiatostany kopru i kawałek korzenia chrzanu. Przyprawy możesz dobrać dowolnie.
  5. Zalej przygotowaną wcześniej wystudzoną wodą z solą. Dodaj wodę z kiszonych cytryn (po ok. 5 łyżek na słoik). Jeśli nie masz zalewy z kiszonych cytryn, może być woda po kiszonych ogórkach albo innej kiszonce.
  6. Dociśnij rzodkiewki w słoiku małym spodkiem albo innym naczynkiem, tak by nie wypływały ponad taflę wody. Spodek możesz dodatkowo dociążyć np. mini słoikiem wypełnionym wodą lub czymkolwiek innym.
  7. Zamknij i odstaw słoiki w ciemne miejsce na kilka dni (ja wstawiam do piwnicy). Codziennie otwieraj je na kilka sekund, by uszło z nich powietrze. Jeżeli wypełnisz słoiki wodą po krawędź, zawartość może z początku lekko kipić, szczególnie przy otwieraniu, dlatego warto ustawić każdy słoik na talerzu.
  8. U mnie proces kiszenia rzodkiewek trwa zwykle 6-7 dni, czasem dłużej. Gotowe do jedzenia powinny być po 4 dniach. Dodane do rzodkiewek (ukiszone) ząbki czosnku też można jeść.
  9. Gotowe kiszone rzodkiewki przechowuj w lodówce lub w zimnej piwnicy.

Rzodkiewki przed kiszeniem:

Kiszone rzodkiewki

Kiszone rzodkiewki

Kiszone rzodkiewki

Kiszone rzodkiewki

Rzodkiewki po kiszeniu:

Kiszone rzodkiewki

Kiszone rzodkiewki

Kiszone rzodkiewki