Mleko z orzechów włoskich i jak go użyć.

Nie przesadzę, jeśli napiszę, że popularność mleka z orzechów włoskich jest w Polsce odwrotnie proporcjonalna do popularności drzewa, z którego orzechy te pochodzą. Skoro więc surowca mamy pod dostatkiem, warto czynić z niego praktyczny użytek, czyli wyciskać olej orzechowy oraz tłoczyć roślinne mleko. O niezwykłym smaku i wyjątkowych właściwościach oleju z orzechów włoskich niedawno pisaliśmy tutaj, a dziś kilka słów o orzechowym mleku.

Mleko z orzechów włoskich ma kremową konsystencję i delikatnie różową barwę, która wyraźniej uwidacznia się następnego dnia po tłoczeniu. Jest też naturalnie słodkawe, w związku z czym nie ma potrzeby go dosładzać (mleka roślinnego z innych surowców też najlepiej nie dosładzać, ale tutaj tym bardziej nie ma to sensu).

Mleko z orzechów włoskich

Jak zrobić mleko z orzechów włoskich?

Polecam skorzystać z dobrodziejstw wyciskarki wolnoobrotowej, np. takiej jak moja Ronic Zyle. Wyciskarka wolnoobrotowa to sprzęt, w którym nie tylko wyciśniesz sok z ulubionych owoców, warzyw czy ziół, ale też wydoisz orzechy, migdały, ryż, kaszę czy płatki owsiane. Domowe mleko roślinne z wyciskarki – czyli czyste i bez chemii – to najlepszy sposób, by raz na zawsze uwolnić się od studiowania etykiet mleka roślinnego w supermarketach. Mleko roślinne, niezależnie od surowca, wyciskam przy użyciu sita o drobnych oczkach, które sprawdza się tu najlepiej.

Pół kilograma wyłuskanych orzechów włoskich umieść w misce i zalej przegotowaną, gorącą wodą tak, by wszystkie orzechy znalazły się ok. 3-5 cm pod taflą wody. Odstaw na co najmniej 6 godzin, a najlepiej na całą noc. Przepłucz, po czym przy pomocy dużej łyżki przekładaj orzechy (w całości) do podajnika wyciskarki wolnoobrotowej Zyle, stopniowo dolewając wodę – łącznie dolewam ok. 600-700 ml wody. Wyciskarka wolnoobrotowa łatwo wyciska mleko orzechowe, którego gęstość możesz dowolnie kształtować ilością dolewanej wody. Jeżeli uznasz, że gotowe mleko nie jest wystarczająco klarowne, przecedź je przez bardzo drobne sito lub jałową gazę. Z podanych proporcji otrzymasz ok. litra roślinnego mleka, które możesz dodatkowo rozcieńczyć w zależności od potrzeb.

Mleko z orzechów włoskich

Mleko z orzechów włoskich

Mleko z orzechów włoskich

Mleko z orzechów włoskich

Mleko z orzechów włoskich

Orzechowa pulpa to z kolei doskonały zamiennik mielonych orzechów lub mąki orzechowej, którą możesz zużyć w dowolny sposób, na przykład dodając ją do masy na panforte, ciasto z mielonych orzechów, ciastka orzechowe albo ciasteczka daktylowe bez pieczenia.

Mleko z orzechów włoskich

Mleko z orzechów – do czego użyć?

Mleko z orzechów to doskonały zamiennik mleka zwierzęcego, dlatego możesz używać go tak samo. Mleko z orzechów włoskich dodałem tym razem do pieczonego naleśnika, a z tego, co zostało zrobiłem mleczne lody orzechowe. Kolor naleśnika to właśnie zasługa mleka, które pod wpływem pieczenia nadaje mu karmelowej barwy.

Pieczony naleśnik z morelami na mleku orzechowym – proporcje i metoda jak w tym przepisie

Mleko z orzechów włoskich

Mleko z orzechów włoskich

Wegańskie mleczne lody orzechowe – przepis

Mleko z orzechów włoskich

Dlaczego warto robić roślinne mleko w domu?

Przede wszystkim, dlatego, że warto 🙂 Dla lepszej jakości oraz z miliona innych powodów. Ze względów dietetycznych (alergie na nabiał z mleka zwierzęcego), z uwagi na zmianę diety na roślinną, dla smaku, z potrzeby zwiększenia w diecie produktów roślinnych bez przechodzenia na weganizm, w poszukiwaniu dodatkowych źródeł roślinnego białka, z niechęci do mleka krowiego, przez nikłą dostępność świeżego mleka koziego lub owczego albo po prostu dla urozmaicenia czy zwykłej fanaberii. Przygotowanie takiego mleka w domu jest szybkie i banalnie proste. Domowe mleko roślinne ma dobry skład, jest świeże i czyste, nie zawiera konserwantów, a przede wszystkim robisz go tylko tyle i aż tyle, ile w danej chwili potrzebujesz.

Z czego jeszcze możesz wytłoczyć roślinne mleko?

Mleko roślinne możesz zrobić w domu z całej palety produktów. Sięgnij po dowolne ulubione orzechy, migdały, płatki owsiane, biały lub brązowy ryż, kaszę, soję (jeżeli używasz), świeży lub suszony miąższ kokosa, komosę ryżową, dodaj wodę i gotowe.