Pieczone ziemniaki z agrestem.
Co się dzieje, gdy znów kupisz na targu za dużo wszystkiego i nadchodzi dzień, w którym kilka przypadkowych składników po prostu musi spotkać się w jednym posiłku? Pieczesz najlepsze zapiekanki :-)
Ziemniak i burak to sprawdzone combo, pieczone warzywa bardzo lubią się z miodem, a dodatek pękających od soku, bombastycznych owocków czerwonego agrestu fajnie ożywia całość i wprowadza do zapiekanki nieco kwaskowatych nut, świetnie równoważących miodowy dressing. Nie ma pieczonych ziemniaków bez rozmarynu, zatem i tutaj musiał się znaleźć, a do tego kilka bazowych przypraw, czyli mój ulubiony zestaw: nasiona fenkułu, kolendry i pieprz (im ciekawsza odmiana, tym lepiej, ale może być zwykły czarny). Tej zapiekanki się nie je – wchłania się ją w okamgnieniu ;-)
Jeżeli zastąpisz miód roślinnym syropem (z daktyli, z agawy, etc.) zapiekanka będzie wegańska.
Pieczone ziemniaki z agrestem – SKŁADNIKI na 2-4 porcje:
- ok. 1 kg młodych ziemniaków (odmiana Irys)
- (opcjonalnie) kilka małych buraków (tu: żółte, mogą być czerwone)
- ok. 200-300 g agrestu, najlepiej czerwonego
- 2 łyżki płynnego miodu (tu: akacjowy)
- chlust oliwy extra vergine
- kilka gałązek świeżego rozmarynu
- pół łyżeczki czarnego pieprzu, roztartego w moździerzu
- 1 łyżeczka nasion fenkułu (kopru włoskiego), roztartych w moździerzu
- 1 łyżeczka nasion kolendry, roztartych w moździerzu
- sól roztarta w moździerzu
Pieczone ziemniaki z agrestem – PRZEPIS:
- Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni C.
- Oczyść i wyszoruj ziemniaki oraz buraki. Większe sztuki przekrój na połówki lub trzy – cztery części. Warzywa przełóż do miski.
- Dodaj miód, oliwę, posiekane listki rozmarynu, sól oraz przyprawy roztarte w moździerzu.
- Starannie wymieszaj, tak by warzywa pokryły się oliwą i przyprawami, po czym przełóż je do naczynia do zapiekania wyłożonego pergaminem i wstaw do piekarnika na ok. godzinę. Czas pieczenia zależy m.in. od odmiany ziemniaków i buraków, dlatego warto kontrolować stan zapiekanki.
- Gdy warzywa będą gotowe, dodaj agrest i wstaw całość do piekarnika na kilka minut (ok. 5-10). Nie trzymaj agrestu w piekarniku zbyt długo – wystarczy, że owoce popękają, ale zachowają formę. Podaj od razu z porcją dobrze schłodzonej maślanki.