Polenta z grilla i sałatka z pomarańczy z serem Montebore.
Grillowana polenta*, podawana w formie kromek, doskonale zastępuje chleb i może stanowić m.in. podstawę wszelkiego rodzaju kanapek. Przygotowanie domowej polenty nie jest skomplikowane, a będzie jeszcze szybsze i prostsze, jeżeli użyjesz polenty błyskawicznej. Takiej polenty nie trzeba mieszać zbyt długo, co nie jest bez znaczenia – zamiast 30 minut siłowania się z klasyczną polentą wystarczy kilka minut i masa jest gotowa. We Włoszech niejednokrotnie jadłem polentę doprawioną raczej oszczędnie i niezbyt wyrazistą w smaku. Wolę jednak, gdy smak przypraw jest bardziej wyczuwalny, dlatego kiedy gotuję polentę sam, zwykle sięgam po tak aromatyczne dodatki, jak ziele angielskie, fenkuł i dobrej jakości (ostry!) czarny pieprz.
Możesz również dodać do polenty świeżo starty Parmigiano Reggiano. Ja, kiedy podaję polentę z serem, pomijam Parmigiano i dodaję tylko niewielką ilość masła.
Świetnym dodatkiem do polenty są rozmaite wytrawne konfitury, przełamujące jej łagodny smak oraz, oczywiście, sery. Zestaw pod tytułem konfitura z pomidorów plus ser Montebore, którym zachwycałem się już nieraz czynią z tego prostego posiłku autentyczne śniadanie mistrzów. Polecam skropić całość kilkoma kroplami cytryny, to drobiazg, który wieńczy dzieło i podkreśla smaki.
Do polenty podałem błyskawiczną, pyszną i orzeźwiającą zimową sałatkę z pomarańczy, suszonych pomidorów, migdałów i ziół.
*Polenta to włoska kaszka (mąka) kukurydziana; można ją kupić w supermarketach, sklepach z kuchniami świata, z żywnością bio/eko, coraz częściej także w sieciach marketów oraz oczywiście online. Kupuję włoską polentę bio z naiwną nadzieją, że ograniczam w ten sposób ryzyko kontaktu z kukurydzą GMO.
Polenta z grilla i sałatka z pomarańczy – SKŁADNIKI:
Polenta
- 200 g polenty (może być błyskawiczna, która wymaga 5-10 minut gotowania)
- ok. 750-800 ml wody
- 20 g ghee lub masła klarowanego
- 1 łyżeczka czarnego pieprzu
- 1/2 łyżeczki fenkułu (nasion kopru włoskiego)
- 1 łyżeczka białej gorczycy
- 1/2 łyżeczki ziela angielskiego
- duża szczypta soli (tu: różowa himalajska)
- olej do smażenia
Do podania
- konfitura do serów (np. z pomidorów i marakui)
- kilka plastrów Montebore
- kilka listków mięty
- trochę czerwonego pieprzu
- 1/2 cytryny
- oliwa extra vergine
Sałatka
- 2 pomarańcze
- 1 szalotka
- 2-3 łyżki suszonych pomidorów (najlepiej domowych z tego przepisu, tu: czerwone i żółte)
- garść listków kolendry
- garść listków mięty
- garść migdałów
- pół cytryny
- oliwa extra vergine
- trochę octu balsamicznego jak najlepszej jakości
Polenta z grilla i sałatka z pomarańczy – PRZEPIS:
- Zagotuj wodę w garnku.
- W tym czasie w moździerzu rozgnieć przyprawy.
- Do wrzącej wody stopniowo wsypuj polentę, cały czas mieszając. Gotuj, nieustannie mieszając, przez trzy minuty. Polenta musi wchłonąć całą wodę. Powinna stać się gładka i klejąca. Na koniec dodaj ghee lub masło i przyprawy, wymieszaj.
- Przełóż polentę na drewnianą deskę kuchenną natłuszczoną oliwą i uformuj dłońmi w placek, wygładzając wierzch. Polentę trzeba równo rozprowadzić na powierzchni deski, tak by miała grubość ok. 1-1,5 centymetra.
- Odstaw polentę, by wystygła i stężała (na co najmniej 2 godziny). Najlepiej wstaw ją na kilka godzin (albo na noc) do lodówki.
- Przygotuj sałatkę: pokrój szalotkę w cienkie plasterki (użyj noża lub mandoliny), przełóż do małej miski i wlej sok z połowy cytryny. Wymieszaj i odstaw co najmniej na kwadrans. Ostrym nożem odetnij skórkę i albedo z pomarańczy. Pokrój pomarańcze w plastry, a następnie na kawałki i przełóż do miski. Dodaj suszone pomidory (moje domowe pomidory są niewielkie, dlatego nie trzeba kroić ich na mniejsze kawałki), przekrojone na połówki migdały oraz listki ziół. Dodaj zamarynowaną wcześniej szalotkę, wlej trochę oliwy extra vergine (może być też oliwa po suszonych pomidorach), wymieszaj i odstaw.
- Odetnij nierówne krawędzie polenty i pokrój ją w kwadraty (u mnie: 6 sztuk). Mocno rozgrzej patelnię grillową natłuszczoną cienką warstwą oleju (np. przy pomocy silikonowego pędzelka).
- Grilluj kromki polenty przez ok. 5-6 minut z każdej strony (zobacz), w razie potrzeby nieco dłużej – tak, by pojawiły się na nich ładne grillowe paski.
- Jeszcze ciepłe kromki polenty posmaruj konfiturą, dodaj ser i listki mięty. Całość skrop oliwą i sokiem z cytryny, posyp rozgniecionym w moździerzu czerwonym pieprzem.
- Polentę podaj z sałatką doprawioną balsamico.