San Sebastian co zobaczyć (Donostia, Euskadi) – odcinek II.
Ciąg dalszy przewodnika pt. Co zobaczyć w San Sebastian. Odcinek I znajdziesz tu: Donostia.
San Sebastian (Donostia) jest stolicą prowincji Guipuzcoa w Kraju Basków. Leży na Costa Vasca (Euskal Herriko Kostaldea), nad Zatoką Biskajską, blisko granicy z Francją. Piękne, soczyście zielone i miejscami wciąż urzekająco dzikie wybrzeże to magnes na turystów, ale na szczęście tylko tych bardziej zdeterminowanych. Dla równowagi, pogoda jest tu mało stabilna. Bywa, że nawet latem aura i temperatury zmieniają się kilka razy dziennie, dlatego nie warto zwracać na nie uwagi.
Czytaj też:
- Ruta del Flysch – szlak Zumaia-Deba, czyli nieco ponad 22 kilometry wzdłuż skalistego wybrzeża i widoki na Atlantyk oraz soczystą baskijską zieleń, które zapierają dech
- Pięć rzeczy, za które pokochasz Kraj Basków na zawsze
- Mugaritz – oficjalnie 5 najlepsza restauracja na świecie (AD 2019), dla nas – jak na razie – TOP 1
- Balenciaga Museoa w Getarii
- 10 rzeczy, które warto zjeść w Kraju Basków
- Co przywieźć z Euskadi?
- Txakoli – jedyne takie wino
- Donostia (San Sebastian) – co i gdzie jeść?
- Elkano i sery, które nie śniły się filozofom
San Sebastian co zobaczyć?
Ayuntamiento de San Sebastian
Ayuntamiento to piękny zabytkowy budynek, w którym w przeszłości funkcjonowało kasyno. Obecnie stanowi siedzibę Ratusza San Sebastian. Urzędnikom można pozazdrościć lokalizacji miejsca pracy – tuż nad zatoką La Concha, rzut beretem od plaży, portu, promenady, restauracji, kawiarni i winiarni.
Los Jardines de Alderdi Eder (w euskarze: Lugar hermoso)
Z ogrodów rozciągających się przed Ayuntamiento i wzdłuż zatoki La Concha roztacza się jedna z bardziej popularnych panoram San Sebastian. Niemal wiecznie zielone ogrody to bogactwo kwiatów i drzew, wśród których dominują palmy i tamaryndowce.
La Zurriola
Kolejna plaża – obok dwóch opisanych tutaj – tym razem przyczajona za wzgórzem Monte Urgull. Promenada przy plaży La Concha (idąc w prawo) przechodzi w deptak wzdłuż linii brzegowej, prowadząc wprost do La Zurriola, plaży surferów. Deptak okrąża m.in. Monte Urgull. Z kolei idąc promenadą w lewo od plaży La Concha dojdziesz do sąsiadującej z nią La Ondaretta i stalowych rzeźb Peine del Viento, o których więcej przeczytasz w pierwszym odcinku przewodnika po San Sebastian.
Tabakalera
Tabakalera przez 90 lat była fabryką tytoniu, a od roku 2015 stanowi siedzibę Międzynarodowego Centrum Sztuki Współczesnej z siedzibą w San Sebastian. Głównym celem Tabakalery jest szeroko pojęta działalność prokulturowa. Tabakalera to nie tylko oficjalna instytucja czyli miejskie centrum kultury, podejmujące działania w sferze rozwoju kulturowego, ale też ekosystem prywatnych inicjatyw i przestrzeń publiczna (miejsce spotkań) stworzona dla mieszkańców miasta. Działa tu biblioteka, filmoteka, przestrzeń warsztatowa, przestrzeń zabaw dla dzieci.
Można przyjść i po prostu poczytać albo obejrzeć film (także w iście domowych, kameralnych warunkach, siedząc w fotelu przed telewizorem), rysować, malować, pracować na prywatnym laptopie, bawić się z małym dzieckiem czy podładować komórkę. To strefa otwarta dla każdego, niezależnie od wieku, wykształcenia, statusu majątkowego, pochodzenia, etc. Przychodzi tu sporo młodych ludzi, nie tylko studentów, także tych, którzy na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie, jakby nie bardzo mieli co ze sobą zrobić. Dobrze, że wybierają takie miejsce, jak to. Tabakalera to świetnie zorganizowany, nowoczesny, interaktywny koncept, który w udany sposób w jednym miejscu łączy wystawy, mini kina, seminaria, warsztaty, biblioteki, filmoteki i zapewne wiele innych przedsięwzięć, o których nie mamy pojęcia. Warto tu zajrzeć choćby po to, by przekonać się na własne oczy, jak działają instytucje kultury w cywilizowanych krajach.
Poniżej: panorama z tarasu widokowego na 5 piętrze Tabakalery, z którego roztacza się piękny widok na miasto i rzekę Urumea.
Monte Urgull
Wzgórze ulokowane po przeciwnej stronie względem Monte Igueldo, po drugiej stronie plaży La Concha. Góruje nad starówką Donosti i portem. Pozwala spojrzeć na San Sebastian z innej perspektywy. Na szczycie ulokowany jest zamek (Castillo de la Mota), placówka Museo de San Telmo poświęconego kulturze baskijskiej, dawne baterie artylerii, kapliczki i strzelisty pomnik Jezusa, przywodzący na myśl Christo Rei w miasteczku Almada, około 10 km od centrum Lizbony.
Museo de San Telmo
To największe na świecie muzeum historii i kultury baskijskiej, które działa od 1902 roku i znajduje się obecnie u podnóża Monte Urgull. Gromadzi bogatą kolekcję artefaktów.
Mercados, czyli targi: La Bretxa i San Martin (więcej zdjęć tutaj)
Mercado de la Bretxa przy Boulevard Zumardia 3
La Bretxa to targ z prawdziwego zdarzenia, jeden z najstarszych w mieście, działa od drugiej połowy XIX wieku. Mieści się w sercu Starówki, nieopodal Plaza de la Constitución. Jest świetnie zaopatrzony, większość zakupów spożywczych, zarówno tych przeznaczonych do użycia na miejscu, jak i do zabrania do domu zrobiliśmy właśnie tu. Szczególnie polecamy jeden stragan: Charcutería Jesús María Brusau. Jesus jest mega cierpliwy i w razie potrzeby potrafi doradzić. Więcej informacji o tym, co i gdzie warto kupić w San Sebastian, znajdziesz tutaj.
San Martin przy Urbieta Kalea 9
San Martin, w porównaniu z La Bretxa, sprawia dość mizerne wrażenie. Bliżej mu do średnio zaopatrzonych delikatesów, aniżeli do targu, a dodatkowo można odnieść wrażenie, że części targowej udziela się atmosfera centrum handlowego. Można tu znaleźć dobre produkty (np. miody, sery czy szynki), ale wybór jest mało spektakularny, a sprzedawcy nie są nawet w połowie tak kontaktowi, rozmowni i otwarci jak ci z La Bretxa. Tak czy owak, zajrzeć warto. Co jeszcze? Na poziomie -1 działa w San Martin supermarket Super Amara z naprawdę niezłą ofertą. Zaopatrzysz się tu na przykład w kilka bardziej niszowych butelek Txakoli.
Targi uliczne na Starówce
Basilica de Santa Maria del Coro
Basilica de Santa Maria del Coro (Koruko Andre Mariaren basilika) to barokowy kościół rzymskokatolicki i jedna z wizytówek Donosti. Prace nad budową bazyliki w takim kształcie, jaki ma obecnie, trwały w latach 1743 – 1764. Mieści się w obrębie Parte Vieja (Starówka), u zbiegu ulic Mayor i Trinidad. Stojąc w drzwiach bazyliki plecami do ołtarza i patrząc przed siebie widzimy drzwi katedry Buen Pastor po drugiej stronie miasta. Obydwa budynki ulokowane są naprzeciw siebie, bez konstrukcji przysłaniających widok pomiędzy nimi.
Catedral del Buen Pastor (Artzain Onaren katedrala)
Neogotycka katedra wzniesiona w latach 1889-1897 wg projektu Manuel’a de Echave jest najbardziej okazałym budynkiem sakralnym San Sebastian. A tuż obok, dosłownie dwa kroki od katedry, działa bardzo przyjemna kawiarnia specialty coffee połączona z barem – Old Town Coffee przy Reyes Catolicos Kalea 6, o której więcej przeczytasz tutaj.
Plaza Guipuzcoa
Kameralna, klimatyczna zielona przestrzeń w samym centrum miasta. Plac z ogrodem w jego centralnej części zaprojektował francuski ogrodnik Pierre Ducasse. Znajduje się tu wiele drzew, krzewów i kwiatów, a także staw, po którym pływają kaczki i łabędzie. Tuż przy placu zlokalizowany jest przystanek autobusowy, z którego korzystaliśmy za każdym razem wracając do naszej miejscówki w Oiartzun, kiedy wybieraliśmy się do San Sebastian bez samochodu.
Iglesia de San Vicente Mártir
San Vicente Mártir (bask. San Bizente Martiria) to z kolei gotycki kościół położony w obrębie starówki San Sebastián (Parte Vieja). Odgrywa istotną rolę m.in. podczas festiwalu Quincena Musical de San Sebastián, w trakcie którego stanowi scenę dla licznych koncertów.