Sok z selera naciowego – zielona bomba witaminowa.

Sok z selera naciowego, podobnie jak inne soki z surowych warzyw, dostarcza organizmowi cennych składników odżywczych i wykazuje właściwości prozdrowotne. Może być również świetnym zamiennikiem porannej porcji wody z sokiem z cytryny. Przygotuj go ze świeżego i soczystego warzywa o sprężystych łodygach – tylko taki seler naciowy nadaje się na sok.

Uważa się, że sok z selera naciowego wywiera pozytywny wpływ na organizm, w tym między innymi:
  • nawadnia – jak wiele innych warzyw składa się głównie (w ponad 90%) z wody,
  • działa przeciwzapalnie
  • wzmacnia odporność dzięki zawartości żelaza, cynku, flawonoidów i witaminy C
  • poprawia stan skóry za sprawą cynku i witamin z grupy B.
  • przyspiesza przemianę materii i wspomagania wchłanianie składników odżywczych z przewodu pokarmowego
  • redukuje uczucie stresu i wspomaga jakość snu dzięki zawartości magnezu
  • wykazuje działanie moczopędne, a tym samym wspomaga oczyszczanie organizmu

Niezależnie od wskazanych powyżej korzyści, z uwagi na wysoką zawartość szczawianów soku z selera naciowego nie powinny pić osoby z chorobami nerek.

W zależności od pory roku sok z selera naciowego możesz dopełniać innymi składnikami, zamiast gruszek dodając na przykład białe brzoskwinie czy jabłka, a zamiast agrestu – sok z cytrusów. Seler naciowy dobrze połączy się również z ogórkiem, szpinakiem i żółtym arbuzem; różowy mógłby namieszać w finalnej kolorystyce soku ;-)

Liście winorośli są jadalne. Wykazują działanie przeciwzapalne, przyspieszają regenerację tkanki nabłonkowej i gojenie się ran. Są również bogate w antyoksydanty (przeciwutleniacze), a ponadto mają właściwości przeciwzakrzepowe, przeciwmiażdżycowe, działają ochronnie na wątrobę, serce i nerki. Słowem, jeżeli tylko masz winorośl w ogrodzie lub na działce, wiedz, że to Twój własny lokalny superfood. Liście winorośli należy zbierać w czasie kwitnienia lub owocowania krzewów, więc okres od czerwca do lipca to najlepszy czas na eksperymenty.

Sok z selera naciowego najłatwiej wycisnąć w wyciskarce wolnoobrotowej. W braku wyciskarki możesz użyć blendera i w razie potrzeby przecedzić gotowy płyn. Wiórki po tłoczeniu soku z selera w wyciskarce Ronic ZYLE są tak suche, że nadają się tylko do wyrzucenia. W tym przepisie najważniejszy jest sok!

Sok z selera naciowego słodzony gruszkami

Sok z selera naciowego słodzony gruszkami

Sok z selera naciowego słodzony gruszkami

Sok z selera naciowego słodzony gruszkami

Sok z selera naciowego – SKŁADNIKI na ok. 2 litry soku:

  • pęczek świeżego i soczystego selera naciowego (nie może być stary, o zwiędłych łodygach)
  • 4 gruszki
  • 500 g zielonego agrestu
  • garść młodych liści winorośli (opcjonalnie)

Sok z selera naciowego – PRZEPIS:

  1. Przygotuj składniki. Umyj seler naciowy, odetnij końcówki i pokrój łodygi na pół lub mniejsze kawałki. Umyj gruszki i pokrój je w ćwiartki, nie musisz obierać ich ze skórki. Umyj agrest, nie ma potrzeby usuwać „ogonków”. Zerwij młode i czyste liście winorośli, umyj i dodaj do składników na sok.
  2. wyciskarce wolnoobrotowej ZYLE wyciśnij zielony sok z podanych wyżej składników, używając sita o drobnych oczkach. Seler naciowy nie jest łatwym materiałem do wyciskania soku, dlatego wkładaj łodygi do podajnika naprzemiennie z kawałkami gruszek i agrestem, dodając po drodze liście winorośli.
  3. W tak skomponowanym soku smak selera naciowego jest wyczuwalny, ale nie dominujący; smaki owocowo-warzywne idealnie się równoważą.
  4. Jeżeli lubisz słodkie smaki, sok możesz dosłodzić cukrem lub miodem, ale moim zdaniem nie ma takiej potrzeby. Gruszki z natury są bardzo słodkie, a w razie potrzeby możesz dodać ich więcej.
  5. Z podanych proporcji uzyskasz ok. 2 litrów soku. Pij od razu, przechowuj w lodówce nie dłużej niż 2 dni albo zamroź.

Niezależnie od tego, co planujesz kupić w e-sklepie Ronic pamiętaj, że kod FACETIKUCHNIA daje Ci dodatkowe 5% zniżki na wszystko i łączy się z innymi rabatami. Rabat działa na pełną wartość koszyka – za wszystko co kupisz, zapłacisz taniej!

Sok z selera naciowego słodzony gruszkami

Sok z selera naciowego słodzony gruszkami Sok z selera naciowego słodzony gruszkami

Sok z selera naciowego słodzony gruszkami

Sok z selera naciowego słodzony gruszkami