• 4 wafle ryżowe (bez dodatków, tu: wafle ryżowe naturalne Kupiec)
  • 100 g gorzkiej czekolady 70% kakao (tu: Zotter - bez glutenu)
  • 4 łyżki nierafinowanego oleju kokosowego
  • 2 łyżki gorzkiego kakao (tu: surowe kakao Surovital)
  • 400 g ricotty
  • 1 łyżka pasty z wanilii
  • ok. 150-200 g jagód

Bezglutenowy torcik bez pieczenia.

Szybki i prosty przepis na torcik, którego bazę stanowi kruchy czekoladowy spód z… wafli ryżowych.

Użyłem tu 3 tabliczek gorzkiej czekolady 70% Zottera (3 x 35 g), ponieważ staram się spożytkować zapasy czekolady zalegające mi kątach, ale spokojnie możesz wykorzystać dowolną inną czekoladę (również mleczną) dobrej jakości. Im lepszy skład czekolady, tym lepiej zarówno dla Ciebie, jak i dla deseru;-)

PRZEPIS:

1. W misce pokrusz wafle w dłoniach na drobne kawałki. Odstaw.

2. Czekoladę, kakao i nierafinowany olej kokosowy podgrzej w niedużym rondlu, rozpuść i dokładnie wymieszaj na jednolitą masę.

3. Przelej masę czekoladową do miski z waflami i dokładnie wymieszaj. Mieszaj dotąd, aż czekolada pokryje ryżowe drobinki. Z początku może Ci się wydawać, że czekolady jest za mało, ale spokojnie jej wystarczy. Gotowa masa ryżowo-czekoladowa będzie sypka i krucha. Jeśli uznasz, że wolisz, by była bardziej kleista, możesz rozpuścić więcej czekolady.

4. Przesyp masę do formy (u mnie: okrągła silikonowa o średnicy 17 cm) i dokładnie ugnieć. Wstaw do lodówki na noc. Następnego dnia po wyjęciu z lodówki masa (czyli gotowy spód) powinna wyglądać tak: ZOBACZ.

5. Przygotuj krem: w misce wymieszaj trzepaczką ricottę z pastą z wanilii (ZOBACZ). Gotowa masa powinna wyglądać tak: ZOBACZ.

6. Dokładnie opłucz jagody, przebierz z ewentualnych listków i szypułek i odstaw, by dobrze odciekły z wody. Nie powinny być zbyt wilgotne.

7. Wyjmij ryżowo-czekoladowy spód z lodówki, wyłóż na niego krem, rozprowadź po całej powierzchni ciacha, a na nim rozsyp jagody. Podawaj od razu albo wstaw ponownie do lodówki. Spód pozostawiony w temperaturze pokojowej zbyt długo zacznie się kruszyć.

Porcja ciastka – czyli ćwiartka – wygląda tak: ZOBACZ i liczy sobie ok. 500 kcal.

Smacznego!

Torcik z jagodami L_06

Torcik z jagodami L_03