Turystyka sportowa w kraju i za granicą – nowy trend czy tylko tymczasowa moda?

Sport i branża turystyczna idą ze sobą w parze. Niezależnie od tego, czy kibice wybierają się na mecz lub imprezę, czy też drużyny i działacze podróżują na mecze lub zawody, turystyka sportowa stanowi obecnie istotną niszę w branży turystycznej.

Nie chodzi tu tylko o Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, Igrzyska Olimpijskie czy wielkie imprezy, ale o podróże drużynowe, sporty szkolne i mniejsze zawody, a także o indywidualny wypoczynek.

Turystyka sportowa

Turystyka sportowa to ogromny biznes

Według badań przeprowadzonych przez A.T. Kearney globalna branża sportowa jest warta od 480 do 620 miliardów dolarów. Z kolei portal Statista podaje, że branża turystyczna bezpośrednio przyczyniła się do wzrostu amerykańskiego PKB w 2019 roku o 2,9 biliona dolarów.

Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO) uznała turystykę sportową za „jeden z najszybciej rozwijających się sektorów” w branży turystycznej. UNWTO twierdzi również, że międzynarodowa turystyka sportowa jest warta 800 mld USD, co stanowi aż 10% światowej branży turystycznej.

Czym jest turystyka sportowa?

Wiele osób zastanawia się, czym jest turystyka sportowa. W rzeczywistości jest to podróżowanie z jednego regionu, kraju czy państwa do drugiego w celu obejrzenia zawodów sportowych lub meczu. Choć turystyka sportowa do niedawna nie była zbyt popularna, to w ciągu ostatniej dekady liczba osób uczęszczających na wydarzenia sportowe poza granicami kraju drastycznie wzrosła. Ludzie są w stanie pokonać tysiące kilometrów, aby tylko uczestniczyć w swoich ulubionych wydarzeniach. Nie ma się co dziwić – koszty transportu wciąż spadają i coraz więcej imprez sportowych jest w zasięgu ręki.

Twarda i miękka turystyka sportowa

Dla porządku analitycy wyróżnili dwie szerokie kategorie tej aktywności: turystykę sportową twardą i miękką. Pierwsza z nich związana jest z ogromną liczbą widzów, którzy gromadzą się, aby obejrzeć legendarne wydarzenie sportowe o międzynarodowej randze, takie jak Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej FIFA, Wimbledon, Grand Prix Formuły 1 czy Puchar Europy w Piłce Nożnej. W tym wypadku mówimy o naprawdę masowym zjawisku w krótkim okresie czasu.

Entuzjaści sportu podróżują przez kontynenty z bębnami, sygnałówkami, kolorowymi kostiumami, dziwnymi maskami i fryzurami, aby dopingować swoich sportowych bohaterów i ulubione drużyny. Pasja znajduje ujście w kibicowaniu, zaś zwycięstwom i porażkom towarzyszą ogromne emocje. Wraz z nimi na rywalizacji skupia się niemal cały świat.

W miękkiej turystyce sportowej miłośnicy sportu dbają bardziej o aktywność fizyczną, chociażby podczas wypadów na weekend. Sami często biorą udział w wydarzeniach sportowych towarzyszących odwiedzanym imprezom. Do najpopularniejszych należą golf, turystyka piesza, narciarstwo, kajakarstwo i regaty żeglarskie.

Zakłady sportowe online – świetny sposób na spędzanie czasu

Aby doświadczyć ogromnych emocji, nie trzeba jednak ruszać się z domu. Wysyp kasyn online oraz stron oferujących zakłady bukmacherskie w Internecie pozwala graczom z całego świata na uczestnictwo w czołowych wydarzeniach sportowych dosłownie z poziomu własnej kanapy. Obecna pandemia przyczyniła się do rosnącej popularności obstawiania za pośrednictwem sieci, ponieważ wiele obiektów z grami lub zakładami najzwyczajniej w świecie musiało zamknąć swoje podwoje dla graczy.

Popularność legalnych zakładów sportowych tłumaczyć można także tym, że większość z nas pasjonuje się mniej lub bardziej jakąś dziedziną sportu. Dlaczego by nie połączyć kibicowaniu ulubionej drużynie lub zawodnikowi z możliwością dorobienia paru groszy?

Bukmacherzy oferują dzisiaj cały wachlarz rozmaitych zakładów. Kojarzone niegdyś wyłącznie z rozgrywkami ligowymi w piłce nożnej zakłady sportowe w ostatnich latach oferują znacznie więcej możliwości. Obstawiać możemy praktycznie każdą dyscyplinę sportu i najrozmaitsze parametry gry. Do tego dochodzi zupełnie nowa dziedzina, jaką są e-sporty. Te nowe dyscypliny przyciągają coraz więcej entuzjastów i oczywiście pieniędzy, dlatego cybersportowe imprezy charakteryzują identyczne emocje, co rozgrywki FIFA.

Czy sportowa turystyka jest dla Ciebie?

Dzisiaj nie musimy pokonywać tysięcy kilometrów, aby cieszyć się każdym spotkaniem sportowym. Można zrobić to samo w swoim własnym mieście, ciesząc się z dużych i małych zawodów sportowych organizowanych także na obrzeżach metropolii. Kibicowanie w gronie przyjaciół czy całą rodziną to wspaniały relaks, który pozwala zregenerować się po ciężkim dniu. Naturalnie największą rozrywką są duże imprezy sportowe na pełnym stadionie.

Śledzenie sportowej rywalizacji uznawane jest przez psychologów za znakomity krok w kierunku pokonywania różnych życiowych trudności. Oglądanie sportu wyczynowego wzmacnia w nas motywację i czasami popycha do uprawiania sportu na własną rękę – korzyści zdrowotne takiej decyzji są nieocenione.

Nasza odpowiedź brzmi: tak, warto uprawiać turystykę sportową. Poza rozerwaniem się możemy przy okazji zwiedzić kawałek świata, poznać jego kulturę, kuchnię i obyczaje. Najważniejsze, abyśmy potrafili dobrze się bawić, nawet jeśli będzie to tylko wypad do sąsiedniego województwa lub najbliższego miasteczka powiatowego.

Turystyka sportowa