Barcelona – stolica Katalonii – to miasto do zakochania od pierwszego wejrzenia.

W kolejnym poście będzie o tym, co – subiektywnym zdaniem FiKa – warto zrobić i zobaczyć w Barcelonie, a dziś tylko i aż trzy dzieła Antonio Gaudiego, które po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy.

Kim jest Gaudi? To słynny kataloński architekt i inżynier secesyjny, który zapisał się w dziejach m.in. Barcelony za sprawą swoich wyjątkowych i często budzących kontrowersje, nietuzinkowych projektów.

Barcelona - Gaudi L_01

Przełom września i października to idealny czas na zwiedzanie Barcelony – o tej porze roku wciąż jest jeszcze bardzo ciepło, wręcz upalnie (o kurtkach można zapomnieć), a turystów jest nieco mniej niż w szczycie sezonu, choć kluczowe obiekty – takie jak Sagrada Familia, Park Güell czy popularniejsze kamienice projektu AG (Casa BatllóCasa Calvet, La Pedrera, etc.) od rana do wieczora obstawione są przez kolejki odwiedzających. Można się denerwować, ale w gruncie rzeczy nie ma o co ;-) Wszyscy przybywają tu w tym samym celu, więc nie pozostaje nic innego, jak znosić drobne niedogodności i czerpać z wyjątkowej atmosfery Barcelony, ile tylko się da.

To, co w Barcelonie urzeka najbardziej, to fakt, że jest metropolią kameralną. Niewiele jest wielkich miast o tak przytulnej atmosferze, takich, w których od pierwszych chwil można czuć się bezpiecznie i w pewnym sensie jak u siebie. Może dobrze dobraliśmy dzielnicę do zamieszkania (Gràcia), a może Barcelona to po prostu nasze miasto? :-)

Zobacz też: Barcelona w Instagramie

La Sagrada Familia (Templo Expiatorio de la Sagrada Familia)

Barcelona - Gaudi L_30

Barcelona - Gaudi L_28

Barcelona Gaudi L_102

Barcelona Gaudi L_101

Barcelona Gaudi L_100

Barcelona - Gaudi L_26

Barcelona - Gaudi L_24

Barcelona - Gaudi L_23

Barcelona - Gaudi L_29

Barcelona - Gaudi L_51

Barcelona - Gaudi L_50

Barcelona - Gaudi L_52

Bazylika wg projektu Gaudiego to obiekt w budowie nieustającej od 1882 roku. Wg aktualizowanych wciąż deklaracji ma zostać ukończona przed 2030 r. (termin zakończenia budowy wielokrotnie już odraczano). Kościół niewątpliwie warto zobaczyć, robi oszałamiające wrażenie. Jest szaloną mieszanką stylów, w której nie brak kiczu i przerysowań, ale tak czy owak, zarówno oglądanie Sagrady z zewnątrz, jak i podziwianie wnętrza dosłownie zapiera dech w piersiach.

Bilet najlepiej kupić w pakiecie z wjazdem windą na wieżę: widok na Barcelonę z wież Sagrady wart jest kilku EUR więcej. Jedyny minus to tłum na wieży (nietrudno sobie wyobrazić, że jest tam dość ciasno) i krótki czas na kontemplację panoramy miasta.

Bilet z wjazdem na wieżę kosztuje 19,50 EUR od osoby.

Barcelona - Gaudi L_46

Barcelona - Gaudi L_47

Barcelona - Gaudi L_45

Barcelona Gaudi L_104

Barcelona Gaudi L_103

Barcelona Gaudi L_105

Barcelona - Gaudi L_43

Barcelona - Gaudi L_41

Barcelona - Gaudi L_39

Barcelona - Gaudi L_37

Barcelona - Gaudi L_33

Barcelona - Gaudi L_35

Sagrada Batman

Barcelona - Gaudi L_44

Barcelona - Gaudi L_40

Barcelona - Gaudi L_38

Barcelona - Gaudi L_42

Barcelona - Gaudi L_48

Park Güell przy Carrer d’Olot 5

Barcelona - Gaudi L_88

Barcelona - Gaudi L_99

Barcelona - Gaudi L_79

Barcelona - Gaudi L_86

Barcelona - Gaudi L_07

Barcelona - Gaudi L_05

Barcelona - Gaudi L_06

Barcelona - Gaudi L_02

Barcelona - Gaudi L_08

Barcelona - Gaudi L_04

Park Güell to przepiękny, rozległy ogród z wieloma elementami architektonicznymi zaprojektowanymi przez Gaudiego. Nigdy nie ukończony, w latach ’20 przekształcony został w park miejski. Jest najpopularniejszym i najbardziej obleganym (obok La Sagrada Familia) obiektem turystycznym Barcelony.

Park Güell położony jest w dystrykcie Gràcia, tj. w VI i zarazem najmniejszej dzielnicy Barcelony. W obrębie parku znajduje się też dom Gaudiego (Casa-Museu Gaudi). Bilety uprawniające do jego zwiedzania trzeba kupić oddzielnie (bilet do samego parku nie pokrywa wstępu), ale zdecydowanie warto poświęcić na to czas. Dom jest pełen małych użytkowych projektów architekta, od klamek po meble. Więcej zdjęć – na FiK-owym instagramie, jeśli ktoś ma czas scrollować do fotografii z jesieni 2014 ;-) ).

Wiadomo, że Park Güell najprzyjemniej zwiedza się przy umiarkowanej liczbie współodwiedzających. Zatłoczony traci sporo uroku. Na szczęście nawiedzany jest przez turystów tylko falami. Tłum narasta, gdy przybywają autokary dowożące zorganizowane wycieczki, które szybko pod dyktando przewodników zaliczają kluczowe punkty, cykają kilka obowiązkowych fotek na obowiązkowej ławce, przelewają się i znikają. Dzięki temu, spacerując po parku przez dobrych kilka godzin można trafić w momenty totalnej pustki, znaleźć wolną przestrzeń w zacisznym miejscu i kontemplować :-)

Park, jak każda masowo odwiedzana atrakcja turystyczna, ma też swoje osobliwości, wynikające m.in. z zarządczego podejścia jego administratorów. Skoro turystów jest mnóstwo przez okrągły rok, nawet główne alejki przepełnione i ciasne, a w obrębie przybytku funkcjonuje oficjalny kilkupiętrowy butik z pełnym pakietem pamiątek, można się zastanawiać, po co sprzedawcy kolorowych paciorków, mydła i powidła, którzy bywają natarczywi i na siłę usiłują wciskać kit za kilka EUR? Na szczęście dotyczy to tylko głównych parkowych arterii.

Bilet wstępu do parku kosztuje 8 EUR od osoby, a bilet do Domu-Muzeum Gaudiego – 5,50 EUR od osoby.

Warto zwiedzić też jeden z dwu domków przy głównym wejściu, przypominających chatki z piernika. W przeszłości pełniły funkcję domków strażniczych, dziś w jednym jest sklep z pamiątkami. Wstęp kosztuje ok. 2-3 EUR od osoby.

Barcelona - Gaudi L_13

Barcelona - Gaudi L_15

Barcelona - Gaudi L_11

Barcelona - Gaudi L_94

Barcelona - Gaudi L_87

Domki są w środku tak ciasne, że trudno zrobić zdjęcia szerszego planu :-)

Barcelona Gaudi

Barcelona - Gaudi L_09

Barcelona - Gaudi L_17

Barcelona - Gaudi L_18

Barcelona - Gaudi L_19

Barcelona - Gaudi L_91

Barcelona - Gaudi L_20

Barcelona - Gaudi L_90

Barcelona - Gaudi L_16

Barcelona - Gaudi L_21

Barcelona - Gaudi L_82

Barcelona - Gaudi L_78

Barcelona - Gaudi L_80

Barcelona - Gaudi L_84

Barcelona - Gaudi L_81

Barcelona - Gaudi L_85

Barcelona - Gaudi L_93

Barcelona - Gaudi L_95

El Palau Güell przy Carrer Nou de la Rambla i słynne kolorowe kominy

Barcelona Gaudi L_106

Barcelona Gaudi L_111

Barcelona Gaudi L_107

Barcelona Gaudi L_108

Barcelona Gaudi L_110

Barcelona - Gaudi L_77

Pałac Güell położony jest niedaleko Las Ramblas i portu w Barcelonie. To dziewiętnastowieczny modernistyczny budynek zaprojektowany na zlecenie przemysłowca i polityka, hrabiego Eusebi Güell i Bacigalupi, który przy okazji był protektorem Gaudiego.

Budowa Pałacu Güell trwała mniej więcej trzy lata (1886-1889). W latach ’80 XX w. rozpoczęto modernizację obiektu, który początkowo udostępniany był do zwiedzania tylko częściowo. W 1986 r. El Palau Güell wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jest tu co oglądać, a szczególne wrażenie robią zdobione sufity i kolorowe kominy na dachu, który stanowi obowiązkowy element zwiedzania. Dach wraz z kopułą nad centralnym salonem tworzy charakterystyczny stożek. Posadowione tu kolorowe kominy – w kształcie małych jodeł – zdobione m.in. ulubioną przez Gaudiego mozaikową tłuczoną porcelaną, są dziełami samymi w sobie. Kominy stanowią najbardziej rozpoznawalne elementy Pałacu Güell i są tu też chyba najczęściej fotografowane.

Cena biletu do Pałacu to 12 EUR od osoby.

Barcelona - Gaudi L_58

Barcelona - Gaudi L_56

Barcelona - Gaudi L_59

Barcelona - Gaudi L_60

Barcelona - Gaudi L_62

Barcelona - Gaudi L_64

Barcelona - Gaudi L_65

Barcelona - Gaudi L_66

Barcelona - Gaudi L_67

Barcelona - Gaudi L_68

Barcelona - Gaudi L_69

Barcelona - Gaudi L_71

Barcelona - Gaudi L_72

Barcelona - Gaudi L_73

Barcelona - Gaudi L_74

Barcelona - Gaudi L_75

Na koniec nieco zaskakujący widok. Z dachu Pałacu upstrzonego pięknymi kominami – w zależności od tego, w którą stronę się spojrzy – można podziwiać Barcelonę taką, którą każdy chce zapamiętać na zawsze albo… mniej urocze obrazki. Barcelona to miasto kontrastów.

cdn.

Barcelona Gaudi L_109

Barcelona - Gaudi L_76