Taberna Teca – doskonała enoteka w Walencji.

Taberna Teca

Taberna Teca

Taberna Teca – enoteka i restauracja w jednym

Jeżeli istnieje enoteka idealna, to jest właśnie takie miejsce. Bardzo fajny klimat, bezpretensjonalne, ciepłe, nieco oldschoolowe wnętrze, profesjonalna, otwarta i niezwykle przyjazna obsługa, wspaniały wybór win (co najmniej 30% karty to wina naturalne), ambitna kuchnia i doskonałe lokalne sezonowe jedzenie, nic tylko wracać, więc… wróciliśmy dwa razy. Nasze szczęście, że Teca działa w Extramurs, a my mieszkaliśmy niedaleko, w dzielnicy Eixample. Taberna Teca polecił nam Jorne, zaprzyjaźniony sommelier znakomitej restauracji La Salita w Walencji, o której więcej pisaliśmy w tym wpisie. Mówił, że koniecznie musimy tu wpaść i miał rację. Nie dość, że było warto, to przy najbliższej okazji warto będzie to powtórzyć.  

Widać tu wielką pasję do win, nie tylko hiszpańskich, choć hiszpańskie regiony z oczywistych względów królują i na półkach, i w kieliszkach. W ofercie znajdziesz również między innymi butelki z Portugalii, Włoch, Gruzji, Francji, Słowenii, Chorwacji, Chile, Niemiec i Austrii. Jeżeli chodzi o Hiszpanię, z jednej strony mamy tu bogaty wybór sherry (w tym np. Palo Cortado na kieliszki), a z drugiej winiarskie perełki z Balearów i Kanarów. Jest w czym wybierać.

Zamówiliśmy:

  • Burrata 200 g con pesto de tomate seco, tomate confitados, piñones, polvo de olivas negra y rucola – burrata z pesto z suszonych pomidorów, pomidorem konfitowanym, orzeszkami piniowymi, pudrem z czarnych oliwek i rukolą
  • Alcachofas a la Plancha x 2 – proste smażone karczochy, tak pyszne, że zamówiliśmy drugą porcję, choć wcale nie byliśmy aż tak głodni, w Walencji to standard :)
  • Revuelto de Morcilla de Burgos con cebolla caramelizada – jajecznica z kaszanką z Burgos i karmelizowaną cebulą
  • Ensalada de Tomate de temporada con Ventresca de Atún – sałatka z pomidorów i tuńczyka
  • Quesos Españoles Artesanos de leche cruda (vaca, oveja y cabra) acompañado de una mermelada casera – zestaw rzemieślniczych hiszpańskich serów z domową konfiturą brzoskwiniową
  • Esgarraet con mojama – pieczona czerwona papryka z solonym dorszem i mojamą (czyli suszonym i solonym tuńczykiem)

Plus wina:

  • Tanuki Bob 2020 (blend Garnacha, Syrah), Majorka – znakomite, uniwersalne gastronomicznie, więcej tutaj
  • Alberto Pedron 2020 Lluvia (blend Bobal, Garnacha, Royal), Walencja – pyszne solo
  • Supernova Moll 2021 Ca’n Verdura Viticultors (100% Moll), Majorka – warto spróbować, by zyskać pewność, że Supernova Mantonegro z tej samej winnicy to nieporównanie lepszy wybór

Taberna Teca

Taberna Teca

Taberna Teca

Taberna Teca

Taberna Teca

Taberna Teca

Taberna Teca

Taberna Teca

Taberna Teca

Taberna Teca, podobnie jak Casa Montaña, to jeden z tych adresów w Walencji, których po prostu nie wypada pominąć. Świetne wina, pyszne jedzonka, jakość sama w sobie. I bardzo dobra relacja jakości do ceny. Polecamy z czystym sumieniem, mogą Państwo wbijać bez stresu.

PS. Taberna Teca sąsiaduje ścianę w ścianę z Distinto, z którym tworzy niemalże jeden lokal (ten sam właściciel, ta sama filozofia, wspólna kuchnia, wspólny ogródek, te same wina, może w trochę mniejszym wyborze). Pewnego popołudnia zrobiliśmy sobie w Distinto winny przystanek od zwiedzania Walencji – przy pomarańczowej Temide 2020 od Luca Bernasconi (100% Malvasia).

Taberna Teca
Gdzie: Calle Honorato Juan 11, Extramurs, Valencia

Taberna Teca

Taberna Teca

Taberna Teca

Taberna Teca

Taberna Teca

Taberna Teca