Kalafior z zielonym pesto z fenkułu i kolendry.
Prosty kalafior z zielonym pesto z fenkułu i kolendry to autentyczna smakowa petarda!
Najważniejszy w tym przepisie jest zielony sos do kalafiora, czyli wegańskie pesto z fenkułu i kolendry, które tym różni się od klasycznego, że nie zawiera Parmigiano Reggiano ani żadnego innego sera. Pełne smaku prażone solone migdały doskonale zastępują ser (w razie potrzeby zastąp je naturalnymi lub blanszowanymi migdałami, dowolnymi innymi orzechami lub piniolami klasycznie dodawanymi do pesto; orzechy lub migdały warto wcześniej podprażyć na patelni dla wzbogacenia smaku). Do pesto dodaję również sporo soku z limonki, która działa super odświeżająco i świetnie komponuje się z kalafiorem. Cytryna też będzie OK, ale łagodniejsza kwasowość limonki sprawdza się tu lepiej. W braku natki fenkułu zastąp ją koperkiem. Pesto miksuję w dwóch turach – najpierw tylko zioła z płynnymi składnikami (oliwa, sok z limonek), po czym dodaję przyprawy oraz migdały; dzięki temu łatwiej jest kontrolować konsystencję.
Najczęściej przyrządzam kalafior pieczony, a gdy już go gotuję, to zawsze na parze, ponieważ jest znacznie smaczniejszy niż kalafior gotowany w wodzie i zachowuje odpowiednią sprężystość.
Kalafior z zielonym pesto z fenkułu i kolendry – SKŁADNIKI:
- kalafior
- nać z dwóch bulw fenkułu (albo koperek)
- pół dużego pęczka kolendry
- 2 garście prażonych solonych migdałów
- sok z 3-4 limonek
- oliwa extra vergine
- pół łyżeczki pieprzu, roztartego w moździerzu
- szczypta płatków ostrej chili
- pół łyżeczki nasion fenkułu (kopru włoskiego)
- sól Maldon
Kalafior z zielonym pesto z fenkułu i kolendry – PRZEPIS:
- Kalafior podziel na różyczki i ugotuj na parze. Czas gotowania zależy od wielkości kalafiora i garnka do gotowania (lub parowaru). Moim zdaniem, najlepszy kalafior to taki, który jest miękki, a jednocześnie al dente. Ugotowany na parze kalafior w żadnym razie nie powinien się rozpadać.
- W tym czasie w dużej misie robota kuchennego Magimix zmiksuj natkę z dwóch bulw fenkułu (bez grubszych łodyg, pozostaw tylko najcieńsze łodyżki) oraz natkę kolendry (oderwij najgrubsze łodyżki) wraz z sokiem z limonek i chlustem oliwy.
- Miksuj przez około minutę, po czym dodaj większość posiekanych solonych migdałów i roztarte w moździerzu przyprawy. Dodając sól pamiętaj, że migdały już są mocno słone (chyba, że używasz naturalnych lub blanszowanych i nie solonych migdałów). W razie potrzeby dodaj więcej oliwy. Miksuj przez około 1-2 minuty lub dłużej, do uzyskania odpowiedniej konsystencji.
- Ugotowany kalafior przełóż do miski i dodaj pesto. Nie dodawaj go zbyt dużo, kalafior powinien pokryć się zielonym pesto podobnie jak makaron (nie powinien w nim pływać). Delikatnie wymieszaj. Kalafior z pesto przełóż do drugiego naczynia, posyp pozostałymi siekanymi migdałami i odrobiną natki fenkułu.