El Indulto Bobales Ancianas 2020.

El Indulto Bobales Ancianas 2020 Bodegas & Vinedos Sentencia

El Indulto Bobales Ancianas 2020 Bodegas & Vinedos Sentencia

Bodegas & Vinedos Sentencia narodziła się w roku 2006 z potrzeby uchronienia przed katastrofą rodzinnego dziedzictwa winiarskiego. Posiadłość w Los Pedrones, w sercu Utiel-Requena, której właścicielem jest obecnie Alberto Pedrón, wzięła swą nazwę Sentencia (hiszp. sentencia = wyrok) od starych krzewów winorośli, które planowano wykarczować i zastąpić nowymi „lepszymi” odmianami. Wyrok śmierci wydano na około sześć hektarów starej rodzinnej winnicy, którą wcześniej opiekowali się ojciec, dziadek i pradziadek Alberto. Pedrón, w akcie sprzeciwu, podjął decyzję o przejęciu niewielkiej części gospodarstwa, by prowadzić je zgodnie z własnym sposobem rozumienia wina, po czym rozpoczął projekt, któremu nadał nazwę Sentencia. Alberto uprawia między innymi stuletnie winorośle odmiany Bobal, która ma wielki potencjał do tworzenia ambitnych, świetnie ułożonych win.

Bobal El Indulto

Bobal to jedna z najciekawszych endemicznych odmian winorośli w Hiszpanii. W Polsce wysokiej jakości win z tego szczepu wciąż jest jak na lekarstwo, dlatego wracając z Walencji za każdym razem wypełniamy walizki przede wszystkim Bobalem. Bobal jest trzecim najczęściej uprawianym szczepem winorośli w Hiszpanii, którego dzieje sięgają co najmniej 600 lat wstecz, a mimo to wina z tej odmiany pozostają dość niszowe. Wszystko dlatego, że znacząca zmiana podejścia do upraw Bobala oraz metod przetwarzania jego owoców w wino nastąpiła względnie niedawno, bo w ostatniej dekadzie. Powszechnie uprawiany (nawet dziś stanowi blisko 90% nasadzeń), najpopularniejszy w regionie Walencji Bobal, przez lata służył jako baza prostych, tanich, skrajnie rustykalnych win przemysłowej jakości, wytwarzanych na masową skalę. Sprzyjała temu charakterystyka winorośli. To solidnej budowy krzew o grubym pniu i okazałych zwartych kiściach, wysoce plenna odmiana dająca owoce o ciemnej i grubej skórce, łatwa w uprawie, odporna na wahania temperatury, wiosenne przymrozki, suszę i mączniaka. Charakteryzuje ją mocna naturalna kwasowość, intensywność koloru, koncentracja owocu i solidny ładunek garbników.

El Indulto Bobales Ancianas to czysty 100% Bobal w interpretacji Alberto. Powstaje z owoców z najstarszych, około stuletnich krzewów uprawianych na niezwykłym obszarze Paraje La Fuente, który zdaje się nie poddawać wpływowi czasu. Bobal fermentuje na rdzennych drożdżach, dojrzewa przez 9 miesięcy w używanych beczkach z francuskiego dębu, butelkowany bez użycia dodatków enologicznych, za wyjątkiem śladowych ilości siarki, i bez filtracji. Efekt? Elegancja, równowaga, lekkość i finezja, którą odwdzięcza się odpowiednio potraktowany Bobal. W kieliszku klarowny ciemny rubin. Nos to złożony aromat dojrzałych owoców, w którym poziomki i maliny łączą się z delikatną drzewną nutą. Na podniebieniu gęste, kremowe, jedwabiste i zrównoważone. Ziołowo-pikantny początek (tymianek, rozmaryn) przechodzi w intensywną soczystość. Znów nuty czerwonych owoców (wiśnie, maliny) ze szczyptą pieprzu, eleganckie, delikatne, miękkie taniny i świetna kwasowość. Trwały finisz z lekką goryczką i owocowym posmakiem. Znakomity Bobal w czystej postaci, w którym widać kunszt winiarza, i który bez dwóch zdań zasługuje na uznanie. Moc owocu, pyszne wino.

Tak dobry Bobal najsmaczniejszy jest sauté, ale będzie pasować również do dojrzałych serów i mięs (hiszpańskie i niehiszpańskie szynki, dziczyzna, przepiórki, carpaccio z wołowiny, etc.).

Nazwa: El Indulto Bobales Ancianas 2020 Bodegas & Vinedos Sentencia
Kraj: Hiszpania
Region: Walencja, Utiel-Requena
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczep: 100% Bobal
Moc: 12,5 %
Limitowana produkcja 2500 butelek (104)
Wino kupiliśmy w Walencji

El Indulto Bobales Ancianas 2020 Bodegas & Vinedos Sentencia

El Indulto Bobales Ancianas 2020 Bodegas & Vinedos Sentencia