Pieczona cebula siedmiolatka.
Cebula siedmiolatka to bardzo fajne warzywo, które najprościej opisać jako połączenie szczypiorku i pora w jednym. W Polsce cebula ta znana jest również jako czosnek dęty lub japoński por. Roślina prawdopodobnie pochodzi z Chin, choć wyróżnia się co najmniej trzy jej podgatunki: chiński, japoński i rosyjski. Jest pyszna i ma łagodniejszy smak niż szczypior cebuli zwyczajnej.
Japoński por świetnie smakuje w wersji na ciepło, możesz na przykład posiekać go i podsmażyć (dodając do jajecznicy lub omletu) albo upiec w całości. Podsmażone listki szałwii niezawodnie wzbogacają smak warzyw, a aromatyczny super chrupki akcent zapewnia jedyna w swoim rodzaju orzechowa posypka dukkah. Szałwię celowo podsmażam na oliwie, by zachować roślinny charakter całości, ale nie ma przeszkód, by użyć ghee lub masła. Ma być prosto, dlatego przed podaniem dodaję jeszcze tylko oliwę, pieprz, i na tym koniec.
Pieczona cebula siedmiolatka (por japoński) – SKŁADNIKI:
- kilka/kilkanaście japońskich porów (cebul siedmiolatek)
- 3 gałązki świeżej szałwii
- 2-3 duże szczypty aromatycznej orzechowej posypki dukkah
- pół łyżeczki zielonego pieprzu, rozgniecionego w moździerzu
- łyżeczka czerwonego pieprzu, roztartego w dłoniach
- oliwa extra vergine
Pieczona cebula siedmiolatka (por japoński) – PRZEPIS:
- Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni C.
- Przytnij cebule, pozostawiając białe części oraz co najmniej kilka centymetrów zielonych liści (najlepiej tyle, ile zmieścisz na blasze). Cebule rozłóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Skrop oliwą.
- Wstaw do piekarnika na około 30-40 minut, aż cebule idealnie zmiękną i zaczną się ładnie rumienić.
- W tym czasie na patelni rozgrzej trochę oliwy i podsmaż listki szałwii, aż zrobią się chrupiące (jeżeli wolisz, usmaż szałwię na ghee/maśle klarowanym). Nie smaż szałwii zbyt długo, by nie stała się gorzka. Przełóż gotowe listki szałwii na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, by odsączyć nadmiar tłuszczu.
- Upieczone cebule przełóż na półmisek i dodaj podsmażone wcześniej listki szałwii. Całość skrop oliwą po smażeniu szałwii, posyp dukkah oraz zielonym i czerwonym pieprzem.