Tanie czekolady są dobre, bo są dobre i tanie. Zgadzacie się?

Ja zupełnie się nie zgadzam. Ta głupawa „reguła” nie sprawdza się chyba nigdy. Tanie może być dobre, a drogie – do bani, ale cena nie ma tu nic do rzeczy. No, może poza wrażeniem, że w tym pierwszym przypadku czujemy się jak ktoś, kto niskim kosztem zrobił dobry deal, a w drugim – że wyrzucił kasę w błoto.

Ritter deserowa_06

Deserowy Ritter z całymi orzechami laskowymi (jego mleczny odpowiednik zresztą też) to moja ulubiona czekolada tej marki. Zdecydowanie mieści się w zbiorze pt. „dobry deal, mały koszt”. Kupić czekoladę w przedziale 3,50 – 5,50 zł za 100 g (cena zależy od miejsca zakupu, najtańsze są chyba w Makro i w Lidlu, nieco droższe w delikatesach i hipermarketach), która nie rozczarowuje ani pod względem składu, ani smaku, to – na tle reszty czeko-asortymentu dostępnego w polskich sklepach – autentyczny sukces.

Ritter deserowa_02

Porównajcie tę czekoladę z Milką, Wedlem, Wawelem, Alpen Gold, etc. a zrozumiecie różnicę. Jeśli mam być szczery, nie wiem jak to możliwe, że Ritter ciągle jeszcze w pełni nie zdominował rynku czekolad przeznaczonych dla tzw. przeciętnego konsumenta, który na widok tabliczki za 10 zł albo co gorsza za 10 EUR co najwyżej popuka się w czoło.

Edukacja żywieniowa co do zasady następuje w trybie ewolucyjnym. Świadomość nie przychodzi od razu, więc tego, że za czekoladę warto zapłacić więcej, uczymy się tak samo, jak wszystkiego innego. Zaraz pewnie podniosą się głosy, że wszystko zależy od sytuacji majątkowej, i tak dalej. Nie, nie wszystko. Sporo osób spokojnie mogłoby kupować żywność lepszej jakości, ale jakość zwyczajnie ich nie interesuje. Smakuje im cokolwiek, więc po co mają sięgać po przeszacowane „wymysły” w rodzaju droższych produktów, bez których spokojnie mogą się obyć?

Wracając do deserowego Rittera, nie ma tu emulgatora E476 ani syropu glukozowo-fruktozowego. Jest lecytyna sojowa, ale ten składnik pojawia się też (niestety) w wielu innych czekoladowych produktach, aspirujących do segmentu czekolad z wyższej półki. Dla przykładu, lecytyny sojowej nie ma jednak np. w gorzkim Ritterze 71% kakao. Tak czy owak, moim zdaniem kwadratowa tabliczka dystansuje konkurencję w swojej kategorii cenowej. To, co ją wyróżnia, to lepsza lista składników, smak, forma (pozornie mały kwadrat i nieduże, ale konkretne grube kostki) oraz całkiem hojny – jak widać na obrazkach – dodatek kruchych, bardzo smacznych prażonych orzechów laskowych w całości.

Ritter deserowa_04

Taka orzechowa tabliczka świetnie nadaje się np. w góry – jeśli na trasie okaże się za ciepło i Ritter popłynie – kosztuje tyle, że nie ma nad czym płakać;-).  A jeśli doczeka się konsumpcji, będzie stanowić dobre źródło energii. Kakao, orzechy, cukier. Kto lubi połazić po nierównym terenie, ten wie, że na zestawie: woda + bakalie albo woda + czekolada można zajść naprawdę daleko. Ritter Sport – nazwa zobowiązuje.

Jeszcze jedna rzecz: przy okazji wizyty w Fabryce Wedla (RELACJA), FiK miał okazję zamienić słowo z wedlowskim tzw. Maestro Czekolady, który wśród garści ciekawych informacji przekazanych pod warunkiem deklaracji, że ujawnione nie zostaną, odniósł się też do procesu produkcji Rittera, stwierdzając, że bezkompromisowe podejście Niemców do jakości używanych składników i unikanie tanich chwytów, których celem jest maksymalizowanie wzrostu przychodów budzi szacunek. Smak czekolady mówi sam za siebie.

Dodatkowa uwaga: zdjęcia wykonane zostały w kwietniu 2013, a informacje o składzie czekolady dotyczą tabliczki kupionej w lutym 2013 roku. Jeśli od tamtego czasu coś się zmieniło, dajcie znać. Jak widać, opis tabliczki nieco odwlókł nam się w czasie…

Ritter deserowa_03

Ocena: 65/100

Skład: cukier, miazga kakaowa, orzechy laskowe, tłuszcz kakaowy, tłuszcz mleczny, lecytyna sojowa, aromat naturalny.
Waga: 100 g
Opakowanie: folia z nadrukiem
Kształt: kwadrat podzielony na 16 małych grubych kostek
Cena: od 3,5 do 5,5 zł w zależności od miejsca zakupu
Producent:
Alfred Ritter GmbH & Co. KG – Waldenbuch, Niemcy

LUBISZ CZEKOLADĘ? Sprawdź Asertywną Czekoladową Listę Przebojów Faceta i Kuchni!

Ritter deserowa_01