Czekolady Subiza to tabliczki z Pampeluny wytwarzane ręcznie już od prawie 200 lat.
Subiza to hiszpańska marka, pod którą kryją się czekolady wytwarzane tradycyjnymi, rzemieślniczymi metodami – nieprzerwanie od 5 pokoleń. Wieloletnia praktyka w ręcznej produkcji tabliczek i przywiązanie do jakości składników jest tu dodatkowym gwarantem jakości.
Początki historii czekolad Subiza sięgają połowy XIX wieku. W 1841 roku Manuel Subiza rozpoczął w wiosce Erro w Nawarze produkcję czekolady korzystając z patentu, który nabył od francuskich rzemieślników. Dziś Subiza posiada rzemieślniczy dyplom mistrzowski (diploma de artesano) przyznany przez władze Nawarry.
Tytułowe Roncesvalles (w języku baskijskim Orreaga/Roncesvalles) to wioska położona w północno-wschodniej części Nawarry, w odległości 47 km od Pampeluny. W 2014 roku zamieszkiwało ją ledwie 33 mieszkańców. To punkt startowy wielu pielgrzymek zmierzających ku Santiago de Compostela. Roncesvalles, choć maleńkie, może poszczycić się szczególnym artystyczno-historycznym dziedzictwem. Do najważniejszych zabytków mieściny należą stary szpital, muzeum oraz kościoły – dwa gotyckie i jeden w stylu romańskim. Jedna z tych budowli uwieczniona została na czekoladowej etykiecie, ale nie pytajcie – która;-)
Subiza pakuje czekolady w ekologiczny papier nadający się do recyklingu. Design opakowań jest skromny i ascetyczny – graficznie i kolorystycznie.
Najczystsze składy mają gorzkie tabliczki sprzedawane w serii Subiza Artesano – nie zawierają żadnych konserwantów, emulgatorów ani barwników. Czekolada gorzka z cynamonem składa się wyłącznie z masła kakaowego, cukru, kakao i cynamonu.
Do mlecznych czekolad dodawana jest lecytyna sojowa, w związku z czym na opakowaniach gorzkich tabliczek, które lecytyny nie zawierają, również umieszczona jest informacja o tym, że czekolada „może zawierać śladowe ilości soi, mleka i orzechów”. To typowa praktyka w sytuacji, gdy do wytwarzania grupy produktów używa się określonego składnika (szczególnie, jeśli jest alergenny), który w składzie pozostałych produktów nie występuje – istotny jest jednak sam fakt używania lecytyny (mleka, orzechów, etc.) w zakładzie produkcyjnym czy manufakturze. Teoretycznie, zawsze istnieje ryzyko, że jakaś – nawet najdrobniejsza część – soi lub innego alergenu trafi w takim przypadku także do tych czekolad, do których się ich nie dodaje, choćby przez używanie w procesie produkcji mlecznych i gorzkich tabliczek tych samych sprzętów, maszyn, etc.
Gorzka czekolada 70% z cynamonem smakuje znakomicie i jest warta swojej ceny. Dominuje w niej gorzkie kakao i cynamon. Tabliczka jest bardzo umiarkowanie słodka, co zaskakuje o tyle, że na liście składników cukier znalazł się tu na pierwszym miejscu. W smaku zupełnie tego nie czuć. Wyraźnie zaznaczone wytrawno-korzenne nuty sprawiły, że Subiza z miejsca skojarzyła nam się ze smakiem innej świetnej hiszpańskiej czekolady – szaleńczo korzennej Bresco spod Barcelony (BRESCO – RECENZJA).
Jeśli staracie się unikać czekolad z lecytyną sojową, sięgając po Subiza powinniście skoncentrować uwagę na gorzkich tabliczkach. A jeżeli nie ma to dla Was znaczenia, wybór będziecie mieć znacznie szerszy. Inne, poza gorzką cynamonową, dostępne smaki to – mleczne lub gorzkie – m.in. z miętą, oliwą, orzechami, rodzynkami.
Skład: cukier, masło kakaowe, kakao, cynamon.
Opakowanie: papier ekologiczny i sreberko
Waga: 125 g
Cena: w Hiszpanii – 2 EUR, w Polsce ok. 15-20 zł w zależności od miejsca zakupu
Producent: Chocolates Subiza – Pampeluna, Navarra, Hiszpania
Adres: 31004, Calle de Amaya, 30, 31004 Pamplona, Navarra, Espana
PRODUKT BEZGLUTENOWY
Strasznie chciałabym jej spróbować, ale niestety nigdy nigdzie jej nie widziałam… Poszukam na pewno, może gdzieś uda mi się ją zamówić.
Jeśli mieszkasz w Warszawie, mogę podać namiar emaliowo, pozdrawiam