• Składniki:
  • 100 g bezglutenowej mąki owsianej
  • 100 g bezglutenowych płatków owsianych
  • 100 g wiórków kokosowych
  • 30 g cukru palmowego (kokosowego)
  • sok z 1 cytryny
  • 100 g nierafinowanego bio oleju kokosowego (Kokonati)
  • 1 łyżka syropu daktylowego
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 2 łyżki wrzącej wody

ANZAC biscuits – owsiano-kokosowe ciastka, bezglutenowe i wegańskie.

ANZAC biscuits to australijskie owsiano-kokosowe ciastka, których nazwa wzięła się od akronimu ANZAC, określającego Australian and New Zealand Army Corps (upraszczając – Korpus Sił Zbrojnych Antypodów). Ponoć podczas I Wojny Światowej takie właśnie ciastka piekły australijskie kobiety dla swoich mężczyzn, walczących w szeregach ANZAC.

Zgodnie z przyjętym założeniem przepis miał być prosty, a ciastka wytrzymałe, nadające się do transportu na duże odległości i z możliwie długim terminem przydatności do spożycia.

Moja wersja zawiera kilka zmian względem oryginalnej receptury. Przede wszystkim, zamiast mąki pszennej używam bezglutenowej mąki owsianej (takiej jak TUTAJ), a zamiast masła – nierafinowanego oleju kokosowego. Biały rafinowany cukier zastąpiłem cukrem palmowym (kokosowym) i użyłem go znacznie mniej (30 g zamiast przyjmowanych zwykle do takich proporcji 80-100 g), a golden syrup – naturalnym organicznym syropem z daktyli (ZOBACZ). Poza tym, dodałem sok z cytryny.

Dla miłośników golden syrupu, warto dodać, że to popularne słodzidło jest bezwartościowym produktem, którego nie warto trzymać w domu. Golden syrup to po prostu jedna z form rafinowanego białego cukru – w tym przypadku płynna, gęsta i o bursztynowym kolorze, ale tak samo niezdrowa jak biały rafinowany cukier w tradycyjnej postaci. Golden syrup powstaje w procesie rafinacji cukru trzcinowego albo buraczanego. Często jest stosowany jako tańszy i łatwiej dostępny zamiennik miodu, szczególnie tam, gdzie prawdziwy miód jest niedostępny albo po prostu za drogi.

Mąka owsiana nie zawiera glutenu, więc masa na ciastka jest mniej kleista niż ta z mąki pszennej. Z tego względu ciastka formuję przy pomocy ausztachera (ZOBACZ). Dzięki temu mają ładną postać i zachowują kształt. Używam dużego wykrawacza (średnica 7,5) cm, co daje 8 ciastek. Jeśli użyjesz małego (takiego jak TUTAJ), otrzymasz ok. 15 ciastek.

Ciacha mają fantastyczny kokosowy aromat i są przepyszne. Jedno duże ciastko jest bardzo sycące i ma ok. 300 kcal – dzięki temu świetnie sprawdzi się jako przenośne śniadanie (owsianka w formie ciastka) albo przekąska (lunch) w pracy lub w podróży.

ANZAC BISCUITS L_06

ANZAC BISCUITS L_01

PRZEPIS na 8 dużych ciastek:

1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 stopni.

2. W dużej misce wymieszaj suche składniki: mąkę, płatki, wiórki i cukier.

3. W małym rondlu rozpuść olej kokosowy, dodaj syrop daktylowy i wymieszaj. Nie gotuj, zestaw garnek z ognia (olej i syrop nie połączą się idealnie, plamki syropu będą pływać w oleju).

4. Sodę wymieszaj w małej miseczce z 2 łyżkami wrzątku, wlej do rondla z olejem i wymieszaj.

5. Do miski z suchymi składnikami wlej sok z 1 cytryny, po czym dodaj zawartość rondla.

6. Wymieszaj dokładnie łyżką. Masa będzie luźna (ZOBACZ).

7. Blachę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia. Formuj ciastka bezpośrednio na papierze przy pomocy ausztachera – do wykrawacza nałóż 3 kopiaste łyżki ciasta i starannie ugnieć (ZOBACZ). Następnie zdejmij foremkę i obok formuj kolejne ciastko. Ciastka w piekarniku nie rozpływają się, zachowują kształt, dlatego nie musisz zostawiać między nimi więcej miejsca „na wszelki wypadek”.

8. Piecz ok. 10 minut, aż się lekko zezłocą. Ja piekę je 5 minut z grzaniem góra-dół, a kolejne 5 minut tylko z górną grzałką (ZOBACZ).

9. Wyjmij z piekarnika, odstaw na kwadrans do ostygnięcia i przełóż na kratkę, by całkiem ostygły (ZOBACZ). Pierwszego dnia ciastka są miękkie, w kolejnych stają się bardziej kruche.

Ciastka możesz bez problemu przechowywać do 14 dni. Jedz na zdrowie!:-)

Recepturę można również zmieniać na różne sposoby – dodając kakao, czekoladę, orzechy, suszone owoce, etc.

ANZAC BISCUITS L_03

ANZAC BISCUITS L_04