Cagliari, Sardynia – co zobaczyć?
Sardynia to wyspa do zakochania od pierwszego wejrzenia :-) I wymarzone miejsce na urlop. Jest piękna, malownicza i urokliwa. Czysta i naturalna. Wyluzowana, bywa też, że miejscami zaniedbana, ale przynajmniej nie struta smogiem. Zdystansowana do reszty kontynentu i dzięki temu unikalna. Formalnie, Sardynia to Włochy, ale w praktyce nie przypomina żadnego regionu kontynentalnej Italii. Na Sardynii łatwo odnieść wrażenie, że to nie kolejny włoski region, a całkiem inny, odrębny kraj. I raj :-) Krajobrazowy, winny, kulinarny raj. Tu za sprawą przeszłych dziejów i silnych obcych wpływów (arabskich, katalońskich, liguryjskich, etc.) wszystko ma własny, unikalny charakter i wyraźnie różni się od tego, co wszyscy znamy z Półwyspu Apenińskiego.
W Cagliari (w sardyńskim dialekcie miasto zwie się Casteddu, czyli twierdza) i okolicach jest tyle do zobaczenia, że spokojnie można tu spędzić aktywnie 2 tygodnie, wypełniając grafik od świtu do nocy. Poniżej lista 20+ miejsc wartych zobaczenia. Do wyboru, do koloru. Jeżeli jesteś w Cagliari krócej i nie masz czasu na wszystko, bierz co chcesz i planuj powrót po więcej :-)
Czytaj więcej o Sardynii: #SARDYNIA
Castello – Centro Storico
Castello – twierdza na szczycie wzgórza – to ikoniczny obraz Cagliari i jednocześnie najstarsza część miasta. Swego czasu zamieszkiwała ją arystokracja, a dziś ukryte wewnątrz murów piękne, klimatyczne średniowieczne miasto można podziwiać i odkrywać. Więcej info we wpisie o Castello.
Bastione di Saint Remy
Bastion z przełomu XIX i XX wieku to jeden z najważniejszych symboli architektonicznych Cagliari. Saint Remy to budowla z wapienia, ozdobiona korynckimi kolumnami, z tarasami, szerokimi schodami i łukiem triumfalnym. Z tarasu Umberto roztacza się piękna panorama na miasto i port. Tuż obok jest świetna kawiarnia De Candia. Lepszej kawowej miejscówki nie znajdziecie w całym Cagliari. Więcej tu: Kawa i inne dobre rzeczy – sprawdzone adresy.
Gdzie: Piazza Costituzione
Piazza Yenne
To jeden z głównych placów miasta, położony w samym sercu Cagliari, na skrzyżowaniu czterech głównych ulic. Tętniący życiem, zatłoczony przez cały rok, a latem już totalnie, pełen barów, kawiarni i restauracji z ogródkami. Warto zjeść w Antico Caffe 1855. Więcej namiarów na świetne restauracje w Cagliari we wpisie: Gdzie jeść?
Gdzie: Largo Carlo Felice
Torre dell’Elefante i Torre di San Pancrazio
Torre di San Pancrazio (36 m wysokości) wzniesiono w 1305 r., a Torre dell’Elefante (ciut niższą – 31 metrów) dwa lata później – w 1307. Wieże o ścianach grubości ok. 3 metrów stanowiły element fortyfikacji miasta, mających chronić je przed atakami Maurów i Genueńczyków. Zbudowano je w jasnym wapieniu pochodzącym z pobliskich Colle di Bonaria. Wieże wraz z bramami stanowią główne wejście do Castello. Dziś każda z wież jest atrakcyjnym punktem widokowym. Wejścia kosztują niewiele (ok. 3 EUR/ludzik), a piękna panorama roztaczająca się z ich szczytu warta jest wdrapania się na górę po dość stromych drewnianych schodach. Najlepiej zaczaić się na wieży w porze zachodzącego słońca. Widoki – bezcenne!
Gdzie: Torre dell’Elefante przy Via Santa Croce, Torre di San Pancrazio przy Piazza dell’Indipendenza
Poniżej: Torre dell’Elefante
Poniżej: Widok z Torre di San Pancrazio
Quartiere Villanova
Piękna, niezwykle malownicza dzielnica pełna kolorowych domów i kamienic, ukwieconych ogrodów i balkonów oraz wąskich uliczek, wręcz stworzona do spacerów i fotografowania.
Poniżej: Via San Giovanni – wiedzie nią najprostsza droga z centrum Cagliari do Mercato di San Benedetto:
Cattedrale di Santa Maria
Katedra jakich wiele, warta zobaczenia. Zainteresowanych architekturą nie trzeba namawiać dwa razy.
Gdzie: Piazza Palazzo 4
Windy uliczne
Windy są trzy, poniżej ta przy Bastione St. Remy. Dwie pozostałe znajdują się przy Piazza Yenne oraz Piazza Palazzo on Viale Regina Elena. Mieszkaliśmy w samym sercu Castello, więc winda przy St. Remy przydawała się bardzo w drodze powrotnej z targu, kiedy w bezlitosnym upale wracaliśmy z zakupów objuczeni jak woły. Wino w hurcie swoje waży ;-)
Mercato Civico di San Benedetto – największy targ Cagliari
Nieskończone ilości wspaniałego jedzenia. Najlepsze miejsce na winne, serowe, rybne i wszelkie inne spożywcze zakupy! Więcej info w tym wpisie.
Gdzie: Via Francesco Cocco Ortu 50
Spiaggia del Poetto
Su Poetto – jak nazywają plażę lokalsi – jest jedną z największych i najpiękniejszych miejskich plaż w Europie. To główna plaża Cagliari – 8 kilometrów urokliwego wybrzeża na obszarze dwóch sąsiadujących gmin, które dzielą się plażą mniej więcej po równo – Cagliari i QuartuSant’Elena. Niezależnie od tego, czy wybierasz się do Cagliari latem, czy zimą, musisz tu przyjść! Warto przespacerować się przez całą długość plaży. Zajmuje to zaskakująco niewiele czasu nawet w zwolnionym, spacerowym tempie – 2 x 8 km (tam i z powrotem) to max. 4 godziny dreptania i wsłuchiwania się w kojący szum fal, chyba że wracając – tak jak my – wpadniecie na kolację przy plaży :-)
Wzdłuż Su Poettu polokowanych jest wiele restauracji, barów i innych usługowych obiektów plażowych, które są czynne przez cały rok. Po zmroku Poetto przeobraża się w centrum nocnego balowania. Sprawdzona miejscówka na wino i takie tam? Proszę bardzo: Frontemare.
Poniżej: Frontemare, o którym więcej w tym wpisie:
Marina Piccola
Mały port turystyczny położony na początku plaży Poetto od strony Cagliari, z centrum można tu przyjść piechotą albo dojechać autobusem (PF, PQ). Najfajniej jest w porcie wcześnie rano. Dlaczego? Bo pusto! ;-)
Gdzie: początek plaży Poetto od strony Cagliari, u stóp wzgórza Sella del Diavolo
Marina – dzielnica rybacka
Marina była kiedyś miejscem wymiany handlowej i dzielnicą rybacką, a dziś to urokliwy zakątek pełen sklepików (np. ze słynnymi ciastkami Durke) i restauracji. Jest tu także sporo budowli sakralnych, np. gotycki kościół św. Eulalia z XIV w. czy barokowy Sant’ Antonio Abace z XVIII w.
Główny port w Cagliari + Marina di Portus Karalis
Marina znajduje się w porcie w Cagliari, w samym centrum miasta. Nie przyjść tu choć raz, by nacieszyć się widokiem pięknego sardyńskiego zachodzącego słońca to grzech ;-) Tym bardziej, że przy odrobinie szczęścia można trafić w porcie na takiego olbrzyma, jak francuski okręt desantowy Mistral L9013 (długość – 199 m, szerokość – 32 m).
Gdzie: Via Molo Dogana
Necropoli di Tuvixeddu
Nekropolia Tuvixeddu to pozostałość po osadzie punickiej w Zatoce Aniołów. Jest najstarszym i jednym z największych tego typu obiektów w basenie Morza Śródziemnego. Znajduje się na zboczach wzgórza Tuvixeddu na obrzeżach Cagliari, gdzie ówcześnie chowano zmarłych (w sardyńskim Tuvixeddu oznacza Wzgórze małych dziur). Pochówków dokonywano w „studniach” wydrążonych w wapieniu na głębokość od dwóch do jedenastu metrów. Skalne grobowce były dekorowane malowidłami palm i masek, amforami, etc.
Gdzie: Via Falzarego
Colosseum
Koloseum nie tylko w Rzymie :-) Cagliari również ma swój mały amfiteatr, w którym obecnie organizuje się koncerty, przedstawienia teatralne i inne wydarzenia kulturalne. To interesująca konstrukcja architektoniczna wykuta w skale, wzniesiona w II w ne. Pech chciał, że akurat była w remoncie.
Koloseum znajduje się na trasie do Ogrodu Botanicznego, o którym poniżej.
Gdzie: Via Sant’Ignazio da Laconi
Orto Botanico
Piękny ogród botaniczny prowadzony przez Uniwersytet w Cagliari to 5 hektarów roślin. Gromadzi ok. 2000 gatunków, głównie pochodzenia śródziemnomorskiego, ale jest też całkiem sporo roślin tropikalnych. Dla zielonolubnych – must see.
Gdzie: Viale S. Ignazio da Laconi 9-11
Parco di Monte Urpinu
Jeden z głównych parków miejskich Cagliari. Można tu spacerować, biegać, piknikować, krótko mówiąc – aktywnie spędzać czas. Z centrum Cagliari nie jest daleko, spokojnie można przyjść tu piechotą. Albo przyjechać rowerem. Kto wejdzie na górę, temu będzie wynagrodzone widokiem na Zatokę.
Park urządzono na obszarze od stuleci zamieszkiwanym przez lisy, stąd jego nazwa (urpinu to po sardyńsku lis). Jest rozległy, liczy ok. 350 000 m2, a jego znak szczególny to fakt, że jest porośnięty m.in. pięknymi sosnami Aleppo.
Gdzie: Viale Europa
Parco Naturale Molentargius – Le Saline
Regionalny Park Molentargius – Saline leży pomiędzy Cagliari a QuartuSant’Elena. Powstał w celu podtrzymania populacji zimujących ptaków, w tym flamingów. W południe, w parku zalanym palącym słońcem o flamingach można zapomnieć. Łatwiej na nie trafić wcześnie rano lub późnym wieczorem.
Parco di Monte Claro
Kolejny przyjemny miejski park. Ulokowany na trasie z centrum Cagliari do Castello di San Michele, o którym poniżej.
Gdzie: Via Diego Cadello
Castello di San Michele
Zamek San Michele znajduje się na jednym z najwyższych wzgórz okalających Cagliari. Wzniesiono go ok. X w (Giudicale). Pełnił pierwotnie funkcję obronną Santa Igia, a dziś stanowi miejsce wystaw, prelekcji i innych wydarzeń kulturalnych. Wstęp do twierdzy – 3 EUR per capita.
Gdzie: Via Bacu Abis
Forte di Sant’Elia (fortino di Sant’Ignazio)
Fort Sant’Elia, dziś znany także jako Fortino di Sant’Ignazio (choć to pierwsza nazwa jest właściwa). Jego budowa rozpoczęła się pod koniec 1792 r. Na pierwszych trzech zdjęciach widać czynną bazę wojskową i latarnię morską (Faro di Capo Sant’Elia), a na kolejnych ruiny starego fortu (obydwa obiekty znajdują się na tym samym wzgórzu, po przeciwległych stronach).
Gdzie: Viale Calamosca
Promenada – Passeggiata del lungomare di Sant’Elia
Niedokończona promenada bez spacerowiczów i jej okolice sprawiają wrażenie, jakby ktoś miał kiedyś pomysł na rewitalizację terenu, ale z braku funduszy inwestycja się rozjechała. Trafisz tu schodząc z Forte di Sant’Elia. Passeggiata di Sant’Elia przechodzi dalej w Calata della Fiera, Calata del Trinitari, Via S. Caboto i Calata Mercedari – to ostatni odcinek promenady, przy parku. Dobre miejsce na spacer – zwłaszcza dla aspołecznych ;-) Jest pusto!
Czuję się zainspirowana :) Wysłałam do Państwa email z kilkoma pytaniami. Będę wdzięczna za odpowiedź! Serdeczności!!!
Skorzystaliśmy z Twoich rad i były bezcenne ? W Cagliari byliśmy zaledwie trzy dni, ale zarówno polecenie miejsc do zwiedzania, jak i (albo przede wszystkim) restauracji i kawiarni – dziękujemy baaaardzo. Jedzenie w Su Tzilieri’e Su Doge i kawa i lody w Caffe de Candia – boskie. I ta atmosfera. Bardzo dziękujemy!!!
Dzięki:-), miło nam bardzo, że wpisy się przydały, pozdrawiamy!