Azores Wine Company – bazalt i sól.

Azores Wine Company - bazalt i sól

Azores Wine Company - bazalt i sól

Azores Wine Company - bazalt i sól

Azores Wine Company - bazalt i sól

Azores Wine Company - bazalt i sól

Azores Wine Company - bazalt i sól

Azory pokochaliśmy miłością czystą i szczerą zanim jeszcze stały się modne, a w życiu często bywa tak, że o rzeczach, które sprawiają człowiekowi największą radość, pisać jest mu najtrudniej. Druga podróż na Azory w czerwcu 2022, z niezrównaną wyspą Pico na szczycie priorytetów, przez pandemię odroczyła się nam o całe trzy lata, ale nie ma tego złego… Gdybyśmy, zgodnie z planem, dotarli tu w czerwcu 2020, Azores Wine Company wciąż byłaby w znacznej mierze in spe, a że stało się inaczej, czas – chcąc nie chcąc – zagrał na naszą korzyść. Nic, jak widać, nie dzieje się bez przyczyny.

Po Azorach AD 2022, pijani wcale nie winem, a surowym urokiem wysp, snuliśmy się od połowy czerwca do początku lipca 2022. Biegaliśmy po Terceirze w strugach deszczu i schodziliśmy na dno krateru, czołgaliśmy się po lawowych tunelach, spędziliśmy mroźną noc na szczycie Pico, chłonęliśmy każdym zmysłem dziko zieloną pustkę Faial, podziwialiśmy São Jorge i odkrywaliśmy bezludne zakamarki São Miguel, na które za pierwszym razem – mimo dwóch tygodni na tej jednej tylko wyspie – zabrakło nam czasu. Po powrocie, na samo wspomnienie pięknych wysepek rzuconych na środek Atlantyku i przez świadomość, że one wciąż są tam, a my już niestety z powrotem tu, każde z nas czuło dosłownie fizyczny ból. Tak samo, jak za pierwszym przedpandemicznym razem. W takich warunkach pisać o Azorach naprawdę się nie dało, więc – choć to Wyspy Szczęśliwe – trafiły w kąt niepamięci. Wiedzieliśmy, że kiedyś przejdzie, choć nie wiedzieliśmy kiedy. Kolejną azorską podróż na rok 2023 zaplanowaliśmy szybko, ale loty w garści to jedno, a tęsknota – drugie. Teraz wreszcie, na ile czas pozwala, nadrabiamy zaległości.

Azores Wine Company – jak każda winnica na Pico – to viticultura heróica. Heroiczne winiarstwo, bazalt i sól. Unikalne terroir na środku Atlantyku, u podnóża wulkanu Montanha do Pico, winorośle uprawiane na surowym wulkanicznym podłożu, sadzone w szczelinach bazaltowych skał tak blisko Atlantyku, że – jak mawiają lokalsi – aż słychać śpiew krabów. Krzewy, rosnące w odległości od 300 do nawet 50 metrów od oceanu, sól mają w DNA. Ukryte w mozaikowych winnicach, szatkowanych czarnymi jak noc bazaltowymi murami (currais), których zadaniem jest chronić winorośl przed wiatrem i zasoleniem znad oceanu oraz akumulować ciepło, które currais oddają winorośli w chłodne noce, tworzą iście księżycowy krajobraz, który zostaje w pamięci na zawsze.

Azores Wine Company - bazalt i sól

Poniżej: Filipe Rocha – spiritus movens Azores Wine Company

Azores Wine Company - bazalt i sól

Azores Wine Company

Azores Wine Company - bazalt i sól

Azores Wine Company - bazalt i sól

Azores Wine Company - bazalt i sól

Azores Wine Company - bazalt i sól

Azores Wine Company (Ilha do Pico, Azory) to producent relatywnie młody, który zadebiutował na rynku niespełna dekadę temu, ale za to bez dwóch zdań obecnie najbardziej prężny i dynamiczny spośród wszystkich działających wytwórców wina na Azorach. Spółkę w 2014 r. zawiązało trzech wspólników: António Maçanita (m.in. Fitapreta w Alentejo, Maçanita Vinhos w Douro, Profetas & Villões na Maderze), Filipe Rocha oraz Paulo Machado. Od kilku lat w niezawodnym duecie prowadzi ją dwóch pierwszych partnerów.

Na Pico zamieszkaliśmy w Cachorro, więc do Azores Wine Company mieliśmy dosłownie rzut beretem – ledwie dwa kilometry. Szyld wskazujący na skręt do AWC z głównej drogi na trasie Madalena-lotnisko jest widoczny z daleka – skręcasz między tradycyjne bazaltowe currais i za chwilę jesteś na firmowym parkingu u podnóża wulkanu.

Czytaj też: Doskonały azorski fine dining, czyli kolacja w Pico Restaurant Azores Wine Company

Azores Wine Company - bazalt i sól

Azores Wine Company - bazalt i sól

Azores Wine Company - bazalt i sól

Degustacja

Verdelho o Original 2019

Verdelho z Azorów to odmiana endemiczna dla wysp archipelagu, całkiem różna od kontynentalnych Verdelho (Portugalia) czy Verdejo (Hiszpania). By rozwiać ewentualne wątpliwości i uniknąć konsumenckich nieporozumień co do pochodzenia winorośli, Maçanita zadbał o dopisek na etykiecie: Verdelho o Original. Oryginalne wyspowe Verdelho jest jedną z najpopularniejszych białych odmian uprawianych na Azorach i na Maderze. Z Verdelho produkowana jest m.in. słynna Magma (DO Biscoitos, Terceira, Anselmo Mendes & Diogo Lopes), Verdelho stanowi również podstawę klasycznych win wytrawnych od Justino’s i Vinhos Barbeito (dwaj producenci z Madery).

Verdelho o Original 2019 pochodzi z najbardziej (póki co) rozbudowanej linii producenta: Rare Grapes Collection. Winorośle uprawiane są na surowym wulkanicznym podłożu, sadzone w szczelinach bazaltowych skał tak blisko Atlantyku, że – jak mawiają lokalsi – aż słychać śpiew krabów. Krzewy rosną tu u podnóża wulkanu Montanha do Pico, w odległości od 300 do nawet 50 metrów od oceanu, ukryte w mozaikowych winnicach poszatkowanych czarnymi bazaltowymi murami (currais), których zadaniem jest chronić winorośl przed wiatrem i zasoleniem znad Atlantyku oraz akumulować ciepło, które currais oddają winorośli w chłodne noce.

Winogrona z ręcznego zbioru są tłoczone w całych kiściach, bez odszypułkowywania, po 24 godzinach następuje dekantacja do małych kadzi fermentacyjnych o pojemności od 600 do 1000 litrów. Fermentacja – jak w przypadku większości win Azores Wine Company z serii Rare Grapes – tylko w stali, bez udziału beczki (beczkowane są wina z linii Criação Velha i niektóre z Volcanic Series). W bujnym bukiecie dominują tropikalne nuty, satsuma, ananas i marakuja z lekką oceaniczną bryzą. W ustach cudna mineralna świeżość i przyjemna słoność Atlantyku, znów żółte owoce, świetna chrupka kwasowość. Bardzo dobre.

Azores Wine Company - bazalt i sól

Azores Wine Company - bazalt i sól

Arinto dos Açores 2019

Wulkaniczne Arinto dos Açores to endemiczna odmiana winorośli, jedna z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych dla archipelagu Azorów. Jej pochodzenie nie jest do końca znane, jednak wyniki ostatnich badań sugerują, że Arinto dos Açores jest potomkiem Verdelho. Z Arinto z Portugalii kontynentalnej łączy je właściwie tylko nazwa i dobra kwasowość. Spośród trzech tradycyjnych odmian winorośli uprawianych na Pico (Arinto, Verdelho, Terrantez), Arinto dos Açores wykazuje najwyższą odporność na niełatwą azorską aurę, solidną wydajność i jakość enologiczną co najmniej równą Verdelho.

Wino tłoczone z całych kiści (bez odszypułkowywania), fermentowało i dojrzewało w stalowych kadziach o pojemności od 600 do 1000 litrów. Cytrusowo-złote w kolorze. Krystalicznie czysty, ultra świeży cytrusowy aromat z nutami lekko goryczkowej satsumy i grejpfruta. Na podniebieniu napięty, świeży atak z wyrazistą i intensywną mineralnością. Świetna owocowa kwasowość i długi trwały posmak ze słoną końcówką. Bardzo dobre.

Azores Wine Company - bazalt i sól

Arinto dos Açores Sur Lies 2020

Jak wskazuje nazwa, że Arinto dos Açores Sur Lies 2020 dojrzewa na osadzie. Ponownie, tłoczenie całych kiści, fermentacja w małych zbiornikach ze stali nierdzewnej o pojemności od 600 do 1000 litrów, które w kolejnym etapie zmieniają pozycję z wertykalnej na horyzontalną na podobieństwo beczek – do pracy z battonâgeCo w kieliszku? Krystalicznie czysty cytrusowy kolor. Odświeżający, mineralny aromat z nutą limonki i grejpfruta. W ustach wyraziste i pikantne, ultra czyste i mineralne, z wyraźnym zasoleniem podkreślającym bliskość oceanu. W porównaniu z klasycznym Arinto – pełniejsze, z bogatszą strukturą i charakterem. Fajna energetyczna kwasowość. Świetne.

Azores Wine Company - bazalt i sól

Terrantez do Pico 2020

Kolejna butelka to winiarska rezurekcja, niezwykły Terrantez do Pico, który był głównym celem naszej wizyty w Azores Wine Company. Terrantez to słynny, zachowany na Azorach w szczątkowej ilości i odzyskany dla ludzkości biały szczep z Pico, a zarazem jedna z trzech rodzimych odmian winorośli, obok wspomnianych już wyżej Verdelho do Pico i Arinto dos Açores, występujących wyłącznie na Azorach. Trudny w uprawie Terrantez jest bardzo wrażliwy na pleśnie, wykazuje niską plenność i daje wina o mniejszej mocy niż dwa siostrzane autochtony, przez co lokalni rolnicy przez lata stopniowo porzucali jego uprawy. W czasie, gdy Maçanita angażował się w projekt badawczy, mający na celu wskrzeszenie, ochronę i rozwój azorskich plantacji Terrantez do Pico, w mikro winnicach archipelagu doliczono się mniej niż 100 krzewów tego szczepu. Obecnie jest ich już przeszło 4000, co w pełni uzasadnia tezę, że odmianę tę udało się Antonio uratować i przywrócić winiarskiemu światu. Terrantez daje wina świeże i mineralne, z wyraźnie zaznaczonym solankowym akcentem.

Winogrona pochodzą głównie z upraw na São Miguel, transportowane samolotem i statkiem na Pico. Moszcz częściowo fermentowany w kadziach ze stali nierdzewnej z kontrolą temperatury w celu utrzymania czystości owoców, a częściowo (30%) w dębowych beczkach z trzeciego roku, przez 9 miesięcy z cotygodniowym battônage. Jasny, czysty cytrynowo-złoty kolor, intensywnie aromatyczny nos z nutą ananasa, grejpfruta, białej herbaty i bergamotki. Pełne, treściwe usta z muśnięciem jodu i soli morskiej. Doskonała tekstura i świetna kwasowość ze świeżym owocowym, cytrusowym finiszem. Piękna ekspresja wulkaniczno-oceanicznego terroir Ilha do Pico. Niska zawartość siarczynów wedle standardów certyfikowanej produkcji biodynamicznej Demeter (75 mg/L, gdzie próg Demeter to 90 mg/L). Limitowana produkcja do 2000 butelek w zależności od rocznika.

Azores Wine Company - bazalt i sól

Canada do Monte 2019

Wraz z butelką Canada do Monte przechodzimy do linii premium producenta. Wina tej kategorii produkowane są z owoców pochodzących z najszlachetniejszych winnic AWC w Criação Velha, z najstarszych odzyskanych krzewów liczących od około 60 do 120 lat, położonych ledwie 580 metrów od Atlantyku. Po niszczycielskim ataku filoksery i mączniaka w XIX wieku, tylko upór i determinacja lokalnych rolników pozwoliły ocalić od katastrofy skrawki winnic, które oparły się epidemii. Canada do Monte pochodzi właśnie z jednej z tych winnic, które do dziś stoją na straży ekskluzywnych szczepów Azorów i pozostają świadkiem winiarstwa Pico zachowanego w najbardziej tradycyjnej formie.

Canada do Monte wytwarzana jest z gron pochodzących ze starych około 80-letnich krzewów, z parceli w niemal litym bazalcie powstałym 1500-2000 lat temu leżącej 580 m od morza, gdzie dominującą odmianą jest Arinto dos Açores (95%), a uzupełnia ją field blend, czyli mieszanka z pola: Verdelho, Boal (Malvasia Fina) i białe Alicante (Boal de Alicante). Winogrona – jak w każdej winnicy AWC – zbierane ręcznie, 12-godzinna dekantacja na zimno, pierwsze tłoczenie winifikowane w poziomej kadzi ze stali nierdzewnej (70%), drugie tłoczenie fermentowane w trzyletnich beczkach z francuskiego dębu (30%) przez 9 miesięcy, bez battônageW kolorze złocisto-bursztynowe, w aromacie wyraźne cytrusy, limonka, miagawa, liście pomarańczy, jodyna i sól, na podniebieniu gęsty, skoncentrowany, pełen tekstury atak, wysoka kwasowość, bardzo trwały finisz. Wino mocno znaczone oceanem. Super skoncentrowane. Canada do Monte to – obok bardziej efemerycznego Terrantez do Pico i charakternego Arinto Sur Lies – nasz absolutny faworyt wśród win z portfolio AWC. Nie mogliśmy się oprzeć, więc jedna butelka Canada do Monte wróciła z nami do domu. Absolutna rewelacja! Limitowana produkcja około 2000 butelek w zależności od rocznika.

Azores Wine Company - bazalt i sól

Vinha Centenária 2020

Vinha Centenária to kolejna ekskluzywna butelka od António spod szyldu Azores Wine Company, a źródłem jej wyjątkowości jest nie tylko wiek i położenie winnic czy jakość owocu, ale też ściśle limitowana produkcja, licząca tylko około 700 butelek w zależności od rocznika. Produkowana z gron ze starej przeszło 100-letniej winnicy w Criação Velha, gdzie dominuje Arinto dos Açores, a dopełnia je field blend w postaci Verdelho, Boal (Malvasia Fina) i białe Alicante (Boal de Alicante). Podobnie jak przy Canada do Monte: ręczny zbiór, 12-godzinna dekantacja na zimno, pierwsze tłoczenie winifikowane w poziomej kadzi ze stali nierdzewnej, drugie tłoczenie fermentowane w trzyletnich beczkach z francuskiego dębu przez 9 miesięcy bez bâtonnage.

W kolorze cytrynowo-złote, w bukiecie na pierwszym planie owoce cytrusowe, marakuja, ananas, kwitnąca lipa, jodyna ze szczyptą soli. W ustach pełne, gęste, pięknie skoncentrowane. Gładka, aksamitna tekstura, z wyraźnym zasoleniem i doskonałą kwasowością. Świetne, choć Canada do Monte smakowała nam bardziej. Rocznik 2020 liczył 720 butelek.

Azores Wine Company - bazalt i sól

 Tinto Vulcânico 2019

Vulcânico to podstawowa (entry level) wulkaniczna seria tego producenta, na którą składają się trzy bardzo przyjemne blendy: Branco, Tinto i Rosé. Tinto Vulcânico 2019 stanowi kupaż odmian starych winorośli niekoniecznie typowych dla Azorów, w tym – za etykietą – m.in. Aragonês, Agronómica, Castelão, Malvarisco, Merlot, Touriga Nacional, Saborinho, Syrah i inne. Wulkaniczne podłoże, uprawy w mozaikowych winnicach poszatkowanych bazaltowymi currais. Ręczny zbiór do małych skrzynek, tłoczenie całych kiści bez odszypułkowywania, po 24 godzinach dekantacja do zbiorników fermentacyjnych, fermentacja z bâtonnage w małych stalowych kadziach o pojemności 600-1000 litrów. W kolorze jasny rubin. W aromacie pijana wiśnia z nutą jodyny, tonki i goździków. W ustach świeże, o średnim ciele, przyjemna kwasowość z delikatną taniną i czystym finiszem. Elegancka, interesująca, naprawdę udana czerwień z Azorów, do której przyjemnie jest wrócić raz na jakiś czas.

Azores Wine Company - bazalt i sól

Branco Vulcanico 2021

Drugie wino z serii Vulcânico to blend Arinto dos Açores i Verdelho do Pico. Maceracja od 3 do 6 godzin, spontaniczna fermentacja w temperaturze 12ºC. Rezultat to intensywna, mineralna świeżość z wyraźnie tropikalnym aromatem (ananas, marakuja) podbitym słoną nutą. Fajna kwasowość, bardzo dobre.

Azores Wine Company - bazalt i sól

Isabella a Proibida Tinto 2018

Winne dziwadło z odmiany Isabella, czyli z zakazanego owocu, z którego Picarotos – mieszkańcy Pico – od pokoleń wytwarzali (niektórzy wciąż to robią) wino domowe. Najkrócej rzecz ujmując, UE ma z tym szczepem ten sam problem, co z tonką – że niby zawiera substancje urzędowo niepożądane. Ba, niedozwolone. Może i zawiera, ale by odczuć jakkolwiek ich wpływ, trzeba by przyjąć naraz pewnie z 15 litrów (tak jak zjeść 1 kg tonki), co jest raczej mało prawdopodobne. Tak czy owak, Azores Wine Company nie poddaje się i walczy o prawo do wolnego wyboru, sprzedając Isabellę pod zadziornym szyldem A Proibida z wymownie zamazaną nazwą odmiany, Maçanita Vinhos dodaje to wino jako niespodziankę free of charge do swoich paczek, dzięki czemu pamiątkową butelkę mamy również w piwnicy, a najlepszy wine bar w Porto – A Cave do Bon Vivant – ma to wino na swoich półkach, choć specjalizuje się w vinhos naturais e biodinâmicos. Także tak, nie trzeba lecieć na Pico, by spróbować A Proibida, wystarczy udać się do rzeczonego baru, nieco oddalonego od ścisłego centrum Porto. W AWC podano nam tylko po kieliszku, w A Cave do Bon Vivant poszła cała butelka, halucynacji nie stwierdzono.

A Proibida to bez dwóch zdań wino przeznaczone posiadaczom umysłów, nosów i podniebień otwartych na nowe doświadczenia. W kolorze dość przejrzysty rubin, w bukiecie najpierw uderza z lekka szalona kombinacja wyrazistych nut skórzanych, dzikich ziół, gałki muszkatołowej, dymu i solanki, a chwilę później objawia się owocowe tło. Truskawki, porzeczki, jeżyny. Jest sporo owocu i wysoka kwasowość. Nieprzewidywalne jak pogoda na Azorach. Nam smakowało. Butelkę kupujesz na własne ryzyko 🙂

Azores Wine Company - bazalt i sól

Azores Wine Company - bazalt i sól

Filipe Rocha i Antonio Maçanita, ojcowie założyciele Azores Wine Company, koncentrują się na celu, ignorując wszelkie przeszkody, a my – winopijcy – możemy z tego korzystać pełnymi kieliszkami. Przez bite 3 lata 30 krzepkich facetów budowało od zera ogromną – jak na azorskie warunki – mozaikową winnicę z kamienia lawowego, która pełnię możliwości rozwinie za kilka lat, a i tak już dziś ma sporo do zaoferowania. Butikowy hotel, cudnie ascetyczna restauracja serwująca fine dining i dobrze przemyślany wine tasting w kilku wariantach. Im szersze spektrum degustacji, tym lepiej, bo Azores Wine Company wina robi wspaniałe. Na zdrowie!

cdn.

Azores Wine Company - bazalt i sól

Azores Wine Company - bazalt i sól

Azores Wine Company - bazalt i sól

W roku 2004 magiczne krajobrazy winnic na Ilha do Pico wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Azores Wine Company - bazalt i sól