Maçanita Gouveio (by Joaninha) Branco 2021.

Maçanita Gouveio by Joaninha Branco 2021

Maçanita Vinhos (działki we wszystkich trzech subregionach Cima Corgo, Baixo Corgo i Douro Superior) to póki co najmniejszy, garażowy projekt winiarski rodzeństwa Maçanita, obejmujący około 4 ha winnic i uruchomiony ledwie 10 lat po starcie Fitapreta, flagowej inwestycji António Maçanita w Alentejo. Porównywać go z Fitapreta i Azores Wine Company na Pico nie ma sensu, ponieważ to zupełnie inna skala. Maçanita Vinhos to brat i siostra, António i Joana, dwójka zgranych winemakerów i wina na cztery ręce. Większość butelek spod tego szyldu jest efektem współpracy Joany i António, a niektóre – jak na przykład opisywane Gouveio – stanowią wyraz wizji, preferencji, dziwactw i eksperymentów jednego z dwójki rodzeństwa.

Maçanita Gouveio Branco 2021 jest autorskim pomysłem Joany Maçanita. Gouveio to jedna z popularniejszych odmian w Douro, z której jednak nieczęsto powstają jednoszczepowe wina. Wyróżnia się apetyczną kwasowością, bogatą mineralnością i przyjemną konsystencją na podniebieniu. Gouveio Branco 2021 to ekstremalne, żywiołowe, górskie gouveio, wyprodukowane z gron z północnych winnic położonych na dużej wysokości (700 m npm) w Poiares w subregionie Baixo Corgo, które wyraża potencjał tej odmiany w jej czystej mineralnej odsłonie.

Winogrona zbierane są ręcznie do małych 18 kg skrzynek i tłoczone w całych kiściach, bez odszypułkowywania. Wino fermentuje w stalowych kadziach w kontrolowanej temperaturze, po czym przez 6 miesięcy dojrzewa w stali w poziomych zbiornikach bez bâtonnage. Ma słomkowy kolor z zielonkawymi refleksami. Jest ultra świeże i lekko pikantne, o mocno mineralnej strukturze, z cytryną, satsumą, trawą łąkową na szczupłym ziołowym podniebieniu. Bardzo ostrygowe, seafoodowe, obowiązkowo powinno znaleźć się w menu morskich restauracji na Maderze, Porto Santo i Azorach. Nowa fala Douro.

Stworzone do owoców morza, grillowanych ryb i roślinnej kuchni.

Nazwa: Maçanita Gouveio by Joaninha Branco 2021
Kraj: Portugalia
Region: Douro
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczepy: 100% Gouveio
Moc: 12,5%
Wino kupione w winnicy Maçanita Vinhos

Maçanita Gouveio by Joaninha Branco 2021

Maçanita Gouveio by Joaninha Branco 2021