Fitapreta A Laranja Mecânica 2020.

Fitapreta A Laranja Mecânica 2019 VR Alentejano

Fitapreta A Laranja Mecânica 2019 VR Alentejano

Fitapreta A Laranja Mecânica 2019 VR Alentejano

António Maçanita to nazwisko coraz szerzej znane zarówno w portugalskim świecie winiarskim, jak i poza nim. Każdego roku wydaje przeszło 50 etykiet pod kilkoma szyldami. Obok do niedawna głównego, uruchomionego kilkanaście lat temu projektu Fitapreta Vinhos w Alentejo, jest jednym z ojców założycieli Azores Wine Company na Pico w archipelagu Azorów i prowadzi wraz z siostrą winemakerką (Joana Maçanita) mikro winnicę w Douro pod nazwą Maçanita Vinhos. Poza tym, António konsultuje szereg innych projektów na terenie całej Portugalii (np. Mainova). W 2018 roku portugalski magazyn winiarski Revista de Vinhos nadał mu tytuł Winemaker of the Year, a w 2020 r. uznał Fitapreta Vinhos za producenta roku.

Fitapreta to pierwszy winiarski projekt made by Antonio Maçanita, zapoczątkowany kilkanaście lat temu, a wyprodukowana pod tą marką A Laranja Mecânica – Mechaniczna pomarańcza – jest pierwszym winem pomarańczowym António, powstałym z mieszanki gron z jego winnic w Alentejo. Mamy tu blend Arinto, Roupeiro, Verdelho, Antão Vaz, Alincante Branco, Trincadeira-das-Pratas i Fernão Pires, pochodzących z różnych parceli i winorośli w wieku od 15 do 50 lat, uprawianych na granitowych glebach. Po pierwszym delikatnym tłoczeniu całych kiści bez odszypułkowywania, niewielka ilość pozostałego w owocach soku (ok. 10-15%) macerowała na skórkach przez 7 dni, po czym sok wyciśnięty w drugim rzucie (podwójna presja – dosłownie i w przenośni), zdekantowany na zimno i połączony z sokiem z pierwszego tłoczenia został poddany spontanicznej fermentacji. Wino dojrzewa na osadzie drożdżowym w stali nierdzewnej przez około rok, po czym niefiltrowane trafia do butelek.

A Laranja Mecânica ma przymglony złoto-miodowy odcień. Bardzo bujny nos pełen bergamotki, pigwy, kandyzowanej pomarańczy z nutą kompotu z suszu. Drobne taniny, świetna tekstura. Intensywne, skoncentrowane, a przy tym świeże wino. Fantastyczne dopełnienie lekkiej roślinnej kuchni.

Nazwa: Fitapreta A Laranja Mecânica 2020, VR Alentejano
Kraj: Portugalia
Region: Alentejo, Évora
Rodzaj: białe (pomarańczowe), wytrawne
Szczepy: Arinto, Roupeiro, Verdelho, Antão Vaz, Alicante Branco, Trincadeira-das-Pratas, Fernão Pires
Limitowana edycja do 9 314 numerowanych butelek
Dystrybutor: Portugal Vineyards

Fitapreta A Laranja Mecânica 2019 VR Alentejano

Fitapreta A Laranja Mecânica 2019 VR Alentejano