Piękna, subtelna, delikatna. O niespiesznie uwalniającym się, a jednocześnie zaskakująco trwałym, długo utrzymującym się na podniebieniu aromacie. Doskonała.

Włoski Dom Czekolady Domori, z siedzibą w piemonckim None nieopodal Turynu, Gianluca Franzoni założył stosunkowo niedawno, bo w roku 1993. Od początków istnienia firmy właściciel postanowił zaangażować się w światowy ruch na rzecz ochrony środowiska naturalnego, w tym Lasów Deszczowych oraz przestrzeganie zasad fair trade. Od 2004 r. zarządza haciendą San Jose w Wenezueli, na której hodowane są ekskluzywne gatunki kakao.

Domori L_01

Szczególne podejście Domori do procesu wytwarzania czekolady dowodzi, że dla powstania wyjątkowych w smaku tabliczek wieloletnia tradycja może mieć drugorzędne znaczenie. Pedantyczna dbałość o każdy etap „produkcji” i bezkompromisowe dążenie do czekoladowej doskonałości przesądzają o niepowtarzalnym smaku czekolad Domori. Tylko z najlepszego kakao, poddanego właściwej obróbce można wytworzyć wysokoprocentową czekoladę, w której nie ma choćby cienia gorzkich czy kwaśnych nut.

Mniej lub bardziej samozwańczy koneserzy czekolady zwykle piszą o kolejnych, czekoladowych rocznikach Domori w taki sposób, w jaki sommelierzy zwykli rozwodzić się o winie. Można i tak, ale najistotniejsza jest inna rzecz – dać się przekonać, że warto wydać kilkanaście albo więcej EUR na 25-gramową tabliczkę Domori, która dostarczy Wam tak wyjątkowych doznań smakowych, że z całą pewnością będziecie chcieli doświadczyć ich ponownie.

Domori L_04

Ta czekolada jest po prostu piękna. Na zewnątrz i wewnątrz. Poczynając od eleganckiego kartonowego opakowania, które samo w sobie stanowi już obietnicę czegoś specjalnego, na perfekcyjnej, dopracowanej pod każdym względem zawartości kończąc. Ta skromna na pierwszy rzut oka, mała kwadratowa tabliczka to autentyczne bogactwo wrażeń dla podniebienia. Wyjątkowych, unikalnych, niepowtarzalnych, które trudno ująć w słowa. Domori trzeba spróbować, a kiedy będziecie już mieć ten moment za sobą, pożałujecie, że nie jesteście w stanie zatrzymać go na dłużej. Warto mieć tylko na uwadze, że „po” nic już nie będzie takie samo. Jej unikalny smak, gładkość, jedwabistość i wyjątkowy charakter będziecie pamiętać długo, a inne czekolady, nawet te z wyższej półki, przynajmniej na pewien czas zbledną i stracą swe kuszące właściwości.

Domori L_06

Zdobycie Domori w Polsce niestety graniczy z cudem, ale jeśli gdzieś je namierzycie, nie ma się nad czym zastanawiać. Trzeba kupować, tu cena nie gra roli ;-) Za granicą Domori można dostać w dobrych sklepach z czekoladą. Nie trzeba jechać do Włoch, wystarczy rozejrzeć się za tą marką w Niemczech, na przykład w takich miejscach jak delikatesy w KaDeWe (Berlin) albo to, o którym pisaliśmy TUTAJ (sieć CAMONDAS w Dreźnie).

Smacznego!

Ocena: 100/100

Produkt bezglutenowy
Skład: kakao Criollo, cukier trzcinowy. Zawartość kakao w czekoladzie: min. 70%

Cena: ok. 15 EUR
Waga: 25 gramów
(można narzekać na rozmiar tabliczki, ale wbrew pozorom został dobrany perfekcyjnie; podkreśla to, co stanowi tu wartość kluczową, czyli nie ilość, a jakość)

Opakowanie: kartonik i złota obwoluta z nadrukiem
Format: kwadrat
Producent: Domori, Włochy

Gdzie kupić: Camondas, Drezno | dobre sklepy z czekoladą

LUBISZ CZEKOLADĘ? Sprawdź Asertywną Czekoladową Listę Przebojów Faceta i Kuchni!