El Bobal de Estenas 2019 Tinto Vera de Estenas, DO Utiel-Requena.

El Bobal de Estenas 2019 Tinto Vera de Estenas

El Bobal de Estenas 2019 to wino z rodzinnej winnicy Vera de Estenas w DO Utiel-Requena w regionie Walencji, wytwarzane z unikalnego i endemicznego dla tego obszaru szczepu Bobal.

Bobal jest trzecim najczęściej uprawianym szczepem winorośli w Hiszpanii, którego dzieje sięgają co najmniej 600 lat wstecz, a mimo to wina z tej odmiany pozostają dość niszowe. Wszystko dlatego, że znacząca zmiana podejścia do upraw Bobala oraz metod przetwarzania jego owoców w wino nastąpiła względnie niedawno, bo w ostatniej dekadzie. Powszechnie uprawiany (nawet dziś stanowi blisko 90% nasadzeń), najpopularniejszy w regionie Walencji Bobal, przez lata służył jako baza prostych, tanich, skrajnie rustykalnych win przemysłowej jakości, wytwarzanych na masową skalę. Sprzyjała temu charakterystyka winorośli. To solidnej budowy krzew o grubym pniu i okazałych zwartych kiściach, wysoce plenna odmiana dająca owoce o ciemnej i grubej skórce, łatwa w uprawie, odporna na wahania temperatury, wiosenne przymrozki, suszę i mączniaka. Charakteryzuje ją mocna naturalna kwasowość, intensywność koloru, koncentracja owocu i solidny ładunek garbników. Praktykowane przez lata hurtowe nasadzenia i hurtowa produkcja nie sprzyjały jakości, zapewniały jednak wydajność i ekonomiczną efektywność. Bobal jako samodzielna, godna uwagi odmiana, zdolna produkować autentycznie interesujące wina zaistniał dopiero nieco ponad dekadę temu. To efekt nowej fali i zainteresowania rdzennym dla regionu Bobalem ze strony młodego pokolenia winemakerów, gotowych przemeblować utrwalone podejście do tej starej odmiany i wykorzystać możliwości drzemiące w około stuletnich nasadzeniach.

El Bobal de Estenas 2019 powstaje z owoców z ręcznego zbioru i dojrzewa 4 miesiące w glinianych amforach (tinajas). Ma ciemny rubinowy kolor z jaśniejszymi fioletowymi refleksami. Intensywny, bardzo owocowy aromat pełen ciemnych owoców (jeżyna, śliwka) ze szczyptą przypraw. Na podniebieniu wyraziste, ale miękkie taniny, soczysta owocowość z nutą ciemnej czekolady i świeża, żywa, dobrze zrównoważona kwasowość. Bardzo smaczny Bobal w świetnej cenie (w Walencji poniżej 10 EUR za butelkę). 

Nazwa: El Bobal de Estenas 2019 Tinto Vera de Estenas
Kraj: Hiszpania
Region: Walencja
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczepy: 100% Bobal
Moc: 13%
Wino kupiliśmy w Walencji

El Bobal de Estenas 2019 Tinto Vera de Estenas

El Bobal de Estenas 2019 Tinto Vera de Estenas