• 100 g kaszy jaglanej (przed ugotowaniem)
  • 8 kopiastych łyżek chia
  • 2 szklanki wody
  • 500 g truskawek
  • 10 dużych daktyli (tu: izraelskie, bez pestek)
  • 1 laska wanilii

Chia pudding z truskawek i daktyli. Bez mleka, z kaszą jaglaną.

Nasiona chia (szałwii hiszpańskiej) stały się w ostatnim czasie tak samo modne, jak pojęcie superfoods, czyli superżywności. Te drobne (mniejsze od sezamu czy czarnuszki) nasionka mają korzystny wpływ na zdrowie, a słyną przede wszystkim za sprawą szczególnej właściwości żelowania i zagęszczania wszystkiego, co płynne.

Najszybszy i najprostszy przepis na chia pudding to zalać łyżkę lub dwie chia np. mlekiem (krowim, kozim, kokosowym czy dowolnym roślinnym), wymieszać, wstawić do lodówki albo odstawić pod przykryciem (na noc) i rano śniadaniowy chia pudding gotowy. Pudding warto dopełnić dowolnymi sezonowymi owocami, bakaliami, kakao, korzennymi przyprawami, wanilią, etc.

Jak zwykle, nie używam cukru, ponieważ daktyle są wystarczająco słodkie.

Wersji tego śniadaniowego przepisu jest niezliczona ilość; moja propozycja na bazie jaglanki wygląda tak:

Chia pudding L_03

PRZEPIS:

1. Daktyle wypestkuj.

2. Ugotuj kaszę jaglaną: przepłucz pod zimną bieżącą wodą, przesyp do garnka, zalej wodą w proporcji ok. 3 części wody na 1 część kaszy. Doprowadź kaszę do wrzenia, a następnie gotuj na małym ogniu przez ok. 12-15 minut.

3. Truskawki opłucz, pozbądź się szypułek, wrzuć owoce do blendera i zmiksuj. Użyłem tu zamrożonych latem polskich truskawek (ZOBACZ), ale w sezonie najlepiej użyć oczywiście świeżych owoców.

4. Dodaj ugotowaną kaszę jaglaną, daktyle i 2 szklanki wody. Zmiksuj.

5. Do miski wsyp 8 łyżek nasion chia (ZOBACZ), dodaj nasionka z 1 laski wanilii, wlej zmiksowaną zawartość blendera i dokładnie wszystko wymieszaj.

6. Przełóż do szklanek i wstaw do lodówki na noc (ZOBACZ).

7. Następnego dnia udekoruj dowolnymi świeżymi owocami i podawaj. Tutaj do dekoracji – dla potrzeb zdjęcia i z uwagi na zimową porę – wykorzystałem importowane hiszpańskie truskawki, które wyglądają dość ładnie, ale do ich spożywania nie namawiam. Lepiej zaczekać do sezonu na krajowe, najlepsze pod słońcem, aromatyczne i soczyste truskawy:-)

Chia pudding możesz przechowywać w lodówce przez 2-3 dni.

Smacznego!

Chia pudding L_02

Chia pudding L_01