Insula Vinus Arinto dos Açores 2018.

Insula Vinus Arinto dos Açores 2018 IG Açores

Insula Vinus Arinto dos Açores 2018 IG Açores

Insula Vinus Arinto dos Açores 2018 to wino od producenta, o którym pisaliśmy tutaj.

Na Azorach, dziewięciu małych portugalskich wyspach rozrzuconych na środku Atlantyku, jedyne czego w kwestii klimatu można być pewnym, to niepewność. Nieprzewidywalność aury jest zakodowana w DNA archipelagu, a trzecia największa wyspa – Pico z pięknym wulkanem w centralnej części – wyróżnia się tu szczególnie.

W winach z Pico najciekawsza jest niepowtarzalność. Nawet jeżeli użyjesz tego samego szczepu lub blendu kilku odmian i zastosujesz te same metody przetwarzania i produkcji, nie będzie dwóch takich samych roczników. Wulkan i Atlantyk gwarantują nieprzewidywalność i ciągłą zmienność warunków. Nie ma tu dwóch identycznych sezonów, każdy rok jest inny, a wina z danego rocznika stanowią naturalne odzwierciedlenie tego, co przyniósł im dany rok. Aura nie daje się kontrolować i wciąż płata figle. Przykładowo, rok 2019 był na Pico wyjątkowo zimny i deszczowy, a z kolei 2023 – poczynając od stycznia – tak ciepły, słoneczny i łagodny, że w niczym nie przypominał kilku ostatnich sezonów. Zmienność warunków sprawia, że „te same” wina, które znamy z poprzednich lat, w kolejnych rocznikach przynoszą całkiem nowe emocje.

Insula Vinus to kameralny projekt winiarski uruchomiony przez Paulo Machado w 2006 roku. Nastawiony na prostotę działania, oparty o rodzinne doświadczenia co najmniej trzech pokoleń i prowadzony z poszanowaniem tradycyjnych praktyk winiarskich przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Machado ma około 25 hektarów winnic, położonych w São Mateus u stóp wulkanu Montanha do Pico, ale póki co wykorzystuje tylko część ich potencjału. Działa bez presji, we własnym tempie, wytwarzając wspaniałe wina w niskich nakładach, które wyprzedają się na pniu. Pod szyldem Insula Vinus ukazuje się jak dotąd pięć etykiet: dwa wytrawne blendy Insula Chão de Lava AA (biały oraz różowy), Verdelho, Arinto dos Açores i 10-letnie wzmacniane Chão de Lava Pahoehoe (więcej w tym wpisie). Prócz tego, Machado realizuje też inne projekty, jak np. świeżo wprowadzony na rynek niezwykły (biało)czerwony wytrawny blend IV Chão de Sal (Saborinho, Isabella, Verdelho i Arinto dos Açores), którego w surowej wersji – jeszcze bez etykiety – próbowaliśmy w zeszłym roku przy okazji spotkania z Paulo w Tito’s Adega.

Insula Vinus Arinto dos Açores 2018 IG Açores

Szczep Arinto dos Açores występuje wyłącznie na archipelagu i jest jedną z endemicznych odmian dla Azorów. Wykazuje najwyższą odporność na niełatwą azorską pogodę, solidną wydajność i jakość enologiczną co najmniej równą Verdelho. Wyróżnia je niesamowicie bogaty bukiet, niepowtarzalna cytrusowa świeżość, nuty owoców tropikalnych i wyraźnie zaznaczone zasolenie od Atlantyku. Winifikacja w skrócie: ręczny zbiór, delikatne tłoczenie całych gron, dekantacja po 24 godzinach sedymentacji, fermentacja i dojrzewanie w stali. Arinto dos Açores 2018 ma jasny cytrynowy kolor. Uderza czystym i świeżym aromatem cytrusów i zielonych jabłek. Na podniebieniu świeży atak i super intensywna mineralność. Świetna kwasowość i trwały posmak z solankową końcówką. Wspaniałe Arinto, niezmiennie nasz faworyt. Wino stworzone do sałatek, grillowanych ryb i owoców morza.

Nazwa: Insula Vinus Arinto dos Açores 2018
Kraj: Portugalia
Region: Azory, Pico
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczep: 100% Arinto dos Açores
Moc: 12%
Wyprodukowano 4203 butelki
Wino kupiliśmy na Pico

Insula Vinus Arinto dos Açores 2018 IG Açores

Insula Vinus Arinto dos Açores 2018 IG Açores

Insula Vinus Arinto dos Açores 2018 IG Açores

Insula Vinus Arinto dos Açores 2018 IG Açores