Jabłecznik na cydrze – ultra łatwe ciacho bez glutenu!
Jabłecznik na cydrze – pyszne, domowe, maślane, wilgotne ciasto pełne jabłkowych cząstek, pachnące korzennymi przyprawami. Tak smakuje jesień.
Jabłecznik na cydrze – SKŁADNIKI na tortownicę o średnicy 20 cm (8 porcji):
Jabłka
- 2 jabłka, obrane ze skórki, bez gniazd nasiennych, pokrojone na małe kawałki (polecam odmiany Szara Reneta lub Celesta)
- 2 łyżki masła
- 1 łyżeczka cukru kokosowego
- 1/4 łyżeczki soli
Redukcja z cydru
- szklanka (200 ml) wytrawnego cydru
Masa na ciasto
- 220 g miękkiego masła + masło do natłuszczenia tortownicy
- 4 jajka (zerówka, wolny wybieg)
- 70 g cukru kokosowego
- 270 g mąki owsianej pełnoziarnistej (bezglutenowej)
- półtorej łyżeczki proszku do pieczenia
- łyżeczka mielonego cynamonu
- ¼ – ½ świeżo startej gałki muszkatołowej
- 1 ziarenko tonki roztarte w moździerzu
Jabłecznik na cydrze – PRZEPIS:
- Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 °C. Tortownicę natłuść, wykładając spód pergaminem albo wyłóż całą papierem do pieczenia (u mnie: opcja druga).
- W małym rondlu na wolnym ogniu zagotuj cydr jabłkowy, po czym gotuj na średnim ogniu, aż zredukuje się do 1/4 szklanki (ok. 12 minut). Zdejmij rondel z ognia i przestudź.
- Na dużej patelni rozpuść 2 łyżki masła. Dodaj pokrojone jabłka, łyżeczkę cukru kokosowego, 1/4 łyżeczki soli i praż na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając, aż jabłka zmiękną (ok. 3 minut). Zdejmij patelnię z ognia i pozwól jabłkom ostygnąć.
- W misce wymieszaj suche składniki ciasta (za wyjątkiem cukru), tj. mąkę, proszek do pieczenia, cynamon, tonkę, gałkę muszkatołową i 1 1/4 łyżeczki soli.
- W mikserze planetarnym ubij na średnich obrotach (u mnie: poziom 4 lub 6) 220 g masła z cukrem kokosowym na lekką i puszystą masę (ok. 3 minuty). Ciągle mieszając, dodaj jajka – po 1 sztuce na raz, dodając kolejne jajko, gdy poprzednie zostanie wmieszane w masę. Dodaj schłodzoną redukcję z cydru i miksuj jeszcze przez chwilę, aż składniki dobrze się połączą. Zmniejsz prędkość miksera do niskiej (u mnie: poziom 2), dodaj wymieszane wcześniej suche składniki i miksuj do połączenia składników. Gdy ciasto będzie gotowe, wyłącz mikser, dodaj przygotowane wcześniej jabłka i wmieszaj je w masę za pomocą gumowej łopatki.
- Przełóż ciasto do tortownicy i szpatułką wygładź wierzch. Piecz ok. 50-60 minut (środkowy poziom, grzanie góra – dół), do momentu, aż wykałaczka włożona w środek ciasta wyjdzie czysta. Odstaw ciasto do ostygnięcia w tortownicy, po czym przełóż na paterę lub duży talerz.
- Rozkoszuj się domem pachnącym jabłecznikiem i jedz ciacho na zdrowie!
- A na koniec wskazówka czysto teoretyczna: jabłecznik możesz przechowywać w lodówce do 3 dni :-)
owies zawiera gluten więc mąka z niego także.
Wyjaśniałem to wiele razy, wyjaśnię ponownie: używam wyłącznie mąki owsianej dwu producentów, Elovena i Provena. To mąki zagraniczne, certyfikowane, wytwarzane w 100% z fińskiego owsa. Owies w Finlandii uprawiany jest w sposób zapewniający pełną bezglutenowość. Owies jest naturalnie bezglutenowym zbożem i w czystej postaci NIGDY nie zawiera glutenu (jako zboże bezglutenowe, jest bezglutenowy z definicji). Panujące w Polsce przekonanie, że owies zawiera gluten bierze się stąd, że w naszym kraju owies – jako zboże w głównej mierze pastewne – w procesie uprawy i przetwarzania mieszany jest z pszenicą, przez co zostaje zanieczyszczony glutenem. W związku z tym, jeżeli kupuje Pani tani, marketowy owies bez certyfikatu, to owszem, taka mąka będzie zawierać gluten. Mąki, których używamy my, są czyste, ale też droższe. Jedna paczka (400-500 g) kosztuje ok. 12-14 zł.
Jestem tu nowa, pozwolę na wtrącenie się. Kupuję również mąki owsiane bezglutenowe, ostatnio np. OAT FLOUR, wcześniej PIĘĆ PRZEMIAN.
Super blog, że ja dopiero tutaj trafiłam…
Pozdrawiam serdecznie
Teresa
Ps. Oczywiście w tygodniu będzie jabłecznik.
Dzięki!
Jeśli chciałbym upiec wersję bezalkoholową lepiej redukcję całkiem pominąć, czy lepiej zastąpić 1/4 szklanki np wody czy mleka? Dzięki z góry!
Lepiej zastąpić np. sokiem z jabłek (mleko też może być).