Pico Wines 2017 Espumante Brut Nature.

Pico Wines 2017 Espumante Brut Nature

Pico Wines 2017 Espumante Brut Nature

Pico Wines wraca jak bumerang. Największy na wyspie Pico (Azory) producent win, kooperatywa PicoWines CRL (Cooperativa Vitivinícola da Ilha do Pico) z siedzibą w miasteczku Madalena, istnieje od roku 1949. Kooperatywę założyła grupa około 20 rolników, a dziś zrzesza ona niespełna 300 winogrodników z archipelagu Azorów i dysponuje ok. 500 ha upraw. Spółdzielnia rozpoczęła działalność produkcyjną w roku 1961, poczynając od win z klasycznych lokalnych odmian (tj. Arinto dos Açores, Verdelho do Pico, Terrantez do Pico), a pierwsze wino spod szyldu kooperatywy trafiło na rynek w roku 1965.

Wulkaniczny szampan, czyli pyszne bąbelki z Azorów produkowane metodą tradycyjną? Proszę bardzo! Gdybyśmy mieszkali na Pico, przywitalibyśmy tym winem nadchodzący 2024 rok, a że niestety wciąż nie mieszkamy, otworzyliśmy je tam, na wyspie, w czerwcu bez okazji. Samo życie to okazja :-) Do domu – jak zwykle – wróciło z nami kilkanaście świetnych azorskich butelek z Pico, Terceiry i Graciosy, z winami musującymi staramy się jednak nie ryzykować. Nikt nie chce przypadkowej eksplozji w walizce. 

Pico Wines 2017 Espumante Brut Nature to druga musująca próba Pico Wines; pierwszą było Espumante (2016) z Terrantez do Pico. Tym razem, mocno wytrawne Espumante 2017 Brut Nature powstało z gron Arinto dos Açores uprawianych w winnicach w Candelária (gmina Madalena, Pico). To endemiczna odmiana winorośli z Azorów, jedna z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych dla archipelagu. Pierwszy etap, po lekkim tłoczeniu gron pod niskim ciśnieniem, stanowi fermentacja w stalowych kadziach z kontrolą temperatury. Drugi etap to wtórna fermentacja w butelce, po której następuje jeszcze dégorgement, czyli proces usuwania z wina martwych osadów drożdżowych powstałych w wyniku wtórnej fermentacji, oraz nieinwazyjna wymiana korka.

Pięknie wytrawne Espumante z Pico Wines to eleganckie, precyzyjne wino szampańskie, bogate i subtelne zarazem. Świeża, orzeźwiająca mineralność na słono-cytrusowym tle, do tego nuty tostów i prażonych orzechów, świetna kwasowość i miękki, jedwabisty, delikatnie słony finisz. Cena również szampańska (w sklepie firmowym Pico Wines w Madalenie najtaniej – 60 EUR). Warto było, bardzo dobre.

Nazwa: Pico Wines 2017 Espumante Brut Nature Blanc de blanc
Kraj: Portugalia
Region: Azory, Ilha do Pico
Rodzaj: białe, wytrawne, musujące
Szczep: 100% Arinto dos Açores
Moc: 12%
Wino kupiliśmy w Pico Wines

Pico Wines 2017 Espumante Brut Nature

Pico Wines 2017 Espumante Brut Nature