Raw Cocoa – surowa czekolada.

Raw Cocoa to marka SUROVITAL, za którą stoi dwójka zapaleńców: Marcin Rendak i Karol Szwed.

Już samo hasło ‚surowa czekolada’ przemawia za tym, by zainteresować się produktami Raw Cocoa. Dobrze, że ktoś stara się zrobić coś innego, eksperymentować i podejmować ryzyko, tylko po to (a może aż?), by zaoferować produkt powszechnie znany, ale w całkiem nowym wydaniu. Już lektura składu na etykiecie wystarczy, by przekonać się, że Raw Cocoa stara się wyróżnić, wprowadzając do oferty czekolady pod wieloma względami inne niż te oferowane przez potentatów rynku.

Przemysłowo wytwarzane tabliczki, poza kakao, to również mleko w proszku, cukier trzcinowy, barwniki, emulgatory, aromaty, konserwanty, etc. Tu mamy ręcznie formowane tabliczki, których bazą jest surowe, tj. nieprażone i konszowane w temperaturze nie wyższej niż 45 stopni, ekologiczne organiczne ziarno kakao, a poza nim nektar palmowy, masło kakaowe i, inne w każdym z 4 dostępnych smaków, dodatki. Surowce, wykorzystywane przez Raw Cocoa w produkcji surowej czekolady, pochodzą z objętych kontrolą jakości źródeł – sprowadzane są bezpośrednio od certyfikowanych producentów z Ameryki Południowej i Azji.

Jak zapewnia producent, dzięki konszowaniu ziarna kakaowca w niskiej temperaturze, nie traci ono swych właściwości antyoksydacyjnych, ani zawartych w kakao makro- i mikroelementów. Więcej o procesie produkcji, prowadzonym w małej manufakturze o powierzchni 70 m2, zaadaptowanej na zakład produkcji czekolady po zlikwidowanej cukierni, możecie przeczytać TUTAJ.

Czekolady Raw Cocoa nie zawierają sztucznych dodatków, w rodzaju barwników czy konserwantów. Co dokładnie wchodzi w ich skład?

Przede wszystkim, surowe, organiczne ziarno kakaowca Criollo, pochodzące z Peru, pozyskiwane od południowoamerykańskich producentów. Poza tym, cukier palmowy, tj. nektar odparowany z kwiatów organicznej palmy kokosowej. Cukier ten jest bogaty w magnez, potas i żelazo, a przy okazji ma niski indeks glikemiczny (35); surowe organiczne masło kakaowe, wytłoczone na zimno z ziarna kakaowca Criollo; organiczne jagody goji, pochodzące z Chin, uprawiane w prowincji Ningxia, o fajnej, nieco ciągnącej konsystencji, dzięki czemu dobrze komponują się z kruchą czekoladą; organiczne – wanilia, sól himalajska, owoce morwy tureckiej, wiśnie i jagody acai.

Katalog czekolad Raw Cocoa obejmuje obecnie tabliczki w 4 smakach: klasyczna gorzka, gorzka z wiśniami i jagodami acai, gorzka z jagodami goji oraz migdałowe capuccino z morwą.

Klasyczna gorzka – to nasz niezagrożony faworyt. Wyraźnie gorzki, intensywny, skoncentrowany smak czystego kakao z lekkimi słodkimi nutami. Tak powinna smakować gorzka czekolada – kakao na pierwszym planie, a przy tym kruchość i jedwabistość w jednym. Jednoznaczna, prosta smakowa kompozycja dla fanów czekolady w jej wytrawnym wydaniu. Nieszczególnie słodka, jak na gorzką przystało (85/100).

Skład: surowe ziarno kakaowca, cukier palmowy, masło kakaowe, kakao w proszku; zawartość kakao – 70%

COCOA test_08

Z jagodami goji – to tabliczka jakby wpół drogi pomiędzy klasyczną gorzką a migdałowym capuccino z morwą. Bardzo smaczna, nieco mniej wytrawna od gorzkiej 70%. Dodatek jagód goji nadaje czekoladzie wyjątkowego charakteru; słodko-kwaśne owoce, o rozmiarze zbliżonym do rodzynek, i lekko ciągnącej strukturze, fajnie kontrastują ze słodko-gorzką kruchą czekoladą. Jedyne, co można by tu zmienić, to dodać goji (choć nieco) więcej. Duży plus za pudełko z okienkiem. Format opakowania nie jest kontynuowany w kolejnych smakach, a szkoda. W pozostałych tabliczkach brak jest wprawdzie widocznych dodatków, nie zmienia to jednak faktu, że konsument zawsze jest szczęśliwszy, kiedy może podejrzeć co jest w środku. Poza tym, czekolady Cocoa zdobi przyjemne dla oka, wytłoczone na wierzchniej stronie tabliczek logo – jest się więc czym pochwalić ;-) (80/100)

Skład: surowe ziarno kakaowca, odparowany nektar z palmy kokosowej, masło kakaowe, jagody goji, kruszone ziarno kakaowca, wanilia Bourbon; zawartość kakao – 60%

Z wiśnią i acai – byłoby ciekawiej, gdyby owoce zostały dodane do tabliczek w postaci niezmielonej, albo chociaż – nie tylko w zmielonej. Kiedy Raw Cocoa zapowiedziała wprowadzenie do oferty czekolady w tej wersji, biorąc pod uwagę goji mogło się wydawać, że tak właśnie się stanie. Z dodatkiem wiśni i acai w całości, czekolada na pewno prezentowałaby się bardziej atrakcyjnie. Tak czy owak, niezależnie od wizualnych preferencji, pod względem smakowym wyszło bardzo dobrze. Umiarkowanie gorzka, wyrazista tabliczka, z wyczuwalnym owocowym posmakiem. Zwarta, o gładkiej konsystencji. Ex aequo z goji, tuż za klasyczną gorzką (80/100).

Skład: surowe ziarno kakaowca, cukier palmowy, masło kakaowe, liofilizowana wiśnia, liofilizowane jagody Acai, zawartość kakao – 60%.

Cappuccino migdałowe z morwą – ten smak odbieram jako próbę kompromisu, próbę wyjścia do konsumenta z propozycją czekolady mniej ‚ekstremalnej’ w tym sensie, że nie przeznaczonej tylko dla amatorów bardziej jednoznacznie wytrawnych smaków. Cel udało się chyba osiągnąć – już sama barwa wskazuje na różnice w składzie, tabliczka jest w smaku na pewno łagodniejsza, bardziej mleczna i kremowa w zestawieniu z pozostałymi propozycjami Raw Cocoa. Moje ‚ale’? Wiem, jak smakują owoce morwy i, szczerze mówiąc, w tej czekoladzie morwy nie wyczuwam wcale. Podobnie, jak nie znajduję tu nut kawowych… Może dlatego, że w samym cappuccino trudno się ich doszukać… Czekolada jest całkiem smaczna, ale mając do wyboru pozostałe, na pewno częściej będę sięgać po inne smaki. Kto jednak chce skosztować czekolad innych niż te wytwarzane masowo, kto zwraca uwagę na zawarte w czekoladzie składniki, a gorzka niekoniecznie wywołuje u niego pozytywne skojarzenia, powinien dać jej szansę (60/100).

Skład: surowe ziarno kakaowca, cukier palmowy, masło kakaowe, migdały, morwa biała, kawa mielona; zawartość kakao – 55%

Waga: każda tabliczka czekolady występuje w tym samym rozmiarze ok. 6 x 12,5 cm i waży 50 gramów
Gdzie kupić: sklep internetowy Surovital, sieć Kuchnie Świata, sieć Piotr i Paweł, sklepy ze zdrową żywnością
Cena: ok. 10 zł
Producent: RAW COCOA / SUROVITAL