Rumunia – kraj winem płynący.

Rumunia - kraj winem płynący, który warto poznać bliżej

Rumunia - kraj winem płynący, który warto poznać bliżej

Winiarska Rumunia

Bardzo nas cieszy współpraca z INDIGENE WINES, ponieważ to doskonała okazja, by jednym uświadomić, a innym przypomnieć, że tradycje winiarskie na terenie obecnej Rumunii sięgają co najmniej 4000-6000 lat wstecz, a współczesna Rumunia to kraj siedmiu niezwykle interesujących regionów winiarskich, z których każdy ma wiele do zaoferowania. Dzięki przemianom gospodarczym i globalnie rosnącej popularności enoturystyki, winiarska scena Rumunii dynamicznie się rozwija i rozkwita na nowo, a świetnej jakości niskonakładowych win powstaje tam coraz więcej. Na przestrzeni ostatnich 15 lat w modernizację winiarni i rewitalizację winnic w Rumunii zainwestowano około 250 milionów EUR (!). Rumunia to również bogactwo unikalnych rdzennych odmian, co czyni lokalne winiarstwo jeszcze bardziej interesującym i godnym uwagi.

IndigeneWines.com (dosłownie: Rodzime wina) to ambitny sklep internetowy z siedzibą w Bukareszcie, prowadzony przez dwóch pasjonatów z misyjnym podejściem do szerzenia kultury wina. Indigene Wines oferuje starannie wyselekcjonowany wybór najlepszych rumuńskich win w szerokim zakresie stylistycznym, których próżno szukać na polskim rynku. Część z nich to autentyczne skarby, które niełatwo upolować nawet tam, na miejscu. Wiemy o tym aż za dobrze, ponieważ przy różnych okazjach „zlecaliśmy” odwiedzającym Rumunię znajomym polowanie na tę czy inną niszową butelkę, przeważnie bez powodzenia.

Dla tych z Was, którzy czytają nas od dawna nie jest tajemnicą, że najciekawsze wina kupujemy za granicą – przywożąc je z urlopów lub zamawiając w zagranicznych sklepach online, które realizują dostawy kurierskie do Polski, z roku na rok oferując zresztą coraz bardziej atrakcyjne koszty przesyłki. Nie inaczej jest z winami z Rumunii. Najlepsze rumuńskie trunki omijają nasz kraj, ponieważ nikt ich do Polski nie sprowadza, ale to nic – od tego właśnie są enoteki działające w sieci, w których od dawna poszukiwane wino można zamówić z dostawą w pancernym kartonie pod same drzwi. W najbliższym czasie przedstawimy tu wybrane, wysokiej jakości etykiety z różnych regionów Rumunii, od Banat po Dobrogea, jak również stojące za nimi winiarnie, które z roku na rok przyczyniają się do odbudowy pozycji należnej temu krajowi na winiarskiej mapie Europy.

Rumunia - kraj winem płynący, który warto poznać bliżej

Rumunia - kraj winem płynący, który warto poznać bliżej

Rumunia jest jednym z największych producentów wina na świecie oraz zajmuje piąte miejsce w Europie pod względem całkowitego obszaru winnic. Łączny areał upraw winorośli w Rumunii obejmuje 187 000 ha, a produkcja wina przekracza 5 milionów hektolitrów rocznie. Najczęściej uprawiane w Rumunii białe odmiany to Fetească Albă, Fetească Regală, Riesling, Aligoté, Sauvignon, Muscat, Pinot Gris, Chardonnay, Tămâioasă Românească, Grasă de Cotnari i Galbenă de Odobești, a główne szczepy czerwone obejmują w szczególności Băbească Neagră, Fetească Neagră, Pinot Noir, Cabernet Sauvignon, Merlot i Syrah.

Rumunia należy do tych krajów produkujących wino, o których z czystym sumieniem można powiedzieć, że jako całość stanowią region winiarski. Każdy z 7 historycznych regionów Rumunii wytwarza wino i każdy może poszczycić się wielowiekową winiarską tradycją. Nie brak tu również nowych zagranicznych inwestorów (zwłaszcza włoskich, np. Antinori czy francuskich, np. Guy Tyrel de Poix), których zaczęło przybywać szczególnie po roku 2007, to jest po dacie przystąpienia Rumunii do Unii Europejskiej, bowiem o ile pokiereszowana komunizmem Rumunia wciąż może cierpieć na deficyt lokalnego kapitału zainteresowanego wskrzeszaniem wyniszczonych gospodarstw, o tyle lokalne terroir i warunki klimatyczne w niczym nie ustępują zachodnim i południowym europejskim sąsiadom tej urokliwej krainy (Rumunia leży na tej samej szerokości geograficznej co Bordeaux).

Rumunia - kraj winem płynący, który warto poznać bliżej

Rumunia - kraj winem płynący, który warto poznać bliżej

Rumunia - kraj winem płynący, który warto poznać bliżej

Rumunia - kraj winem płynący, który warto poznać bliżej

Poniżej lista regionów winiarskich w Rumunii:

Transylwania – Płaskowyż Siedmiogrodzki (Podișul Transilvaniei)

Podișul Transilvaniei leży w sercu Rumunii, niczym autentyczna twierdza otoczona najwyższymi rumuńskimi górami. Oprócz niewątpliwego mistycyzmu i nieokiełznanego piękna miejsc, które zainspirowały wiele osobliwych historii (takich jak Dracula), region ten ma bardzo bogatą historię. Transylwania jest domem dla wielu grup etnicznych, zwłaszcza Węgrów i Niemców, którzy wywarli znaczący wpływ na lokalną kulturę, w tym na produkcję wina. Istnieje tu pięć apelacji DOC wzdłuż trzech dolin spływających z gór rzek (Târnava, Mureș i Sebeș), które zaopatrują winorośle w cenne minerały. Grona uprawiane są na wzgórzach, na wysokości od 175 do 544 metrów, o ekspozycji południowej i zachodniej. Z Transylwanii wywodzi się odmiana Fetească Regală (Królewska dziewica). Lokalne ślady uprawy winorośli i produkcji wina sięgają przeszło 2000 lat wstecz.

  • DOC Aiud
  • DOC Alba Iulia
  • DOC Sebeș-Apold
  • DOC Lechința
  • DOC Târnave

Wzgórza Mołdawskie (Dealurile Moldovei)

Region Dealurile Moldovei znajduje się w północno-wschodniej Rumunii, obejmuje wzgórza Karpat i wschodniej Mołdawii. Należy do jednej z najcieplejszych stref winiarskich Europy. Dealurile Moldovei to największy region winiarski Rumunii pod względem ilości produkowanego wina i zróżnicowania rdzennych odmian winorośli. Z Dealurile Moldovei pochodzą takie szczepy, jak czerwona Fetească Neagră, Busuioacă de Bohotin, z którego produkuje się wina różowe, czy białe, świeże i owocowe Frâncușă, Șarbă, Plăvaie i Grasă de Cotnari.

  • DOC Bohotin
  • DOC Iași
  • DOC Cotnari
  • DOC Huși
  • DOC Iana
  • DOC Cotești
  • DOC Odobești
  • DOC Panciu
  • DOC Dealurile Bujorului
  • DOC Nicorești

Część z nich uznaje się za najstarsze winnice Rumunii.

Muntenia i Oltenia (Dealurile Munteniei și Olteniei)

Region definiują dwa czynniki klimatyczne, upał i susza, które zapewniają właściwe warunki do produkcji wysokiej jakości win. Stąd pochodzą odmiany Crâmpoșie Selecționată, Negru de Drăgășani i Novac. Muntenia i Oltenia stanowi jeden z największych ośrodków rozwoju rumuńskiego przemysłu winiarskiego. Z jednej strony odradzają się stare winnice, odzyskane przez prawowitych właścicieli po zmianie ustroju, z drugiej pojawiają się nowi inwestorzy i całkiem nowe winiarskie przedsięwzięcia (przykładowo: Casa Antinori zainwestowała blisko 3 mln EUR w działającą od 2008 roku Vitis Metamorfosis w Dealu Mare). Kluczowe wina regionu to czerwienie produkowane z rodzimych szczepów, takich jak Fetească Neagră, Negru de Drăgășani czy Novac oraz lokalne białe wina wytwarzane z Crâmpoșie Selecționată, starożytnej autochtonicznej odmiany z ponad 2000-letnią historią, która przetrwała dziewiętnastowieczną plagę filoksery. A przy okazji, to tutaj mieszkał prawdziwy Dracula!

  • DOC Ștefăneşti
  • DOC Sâmbureşti
  • DOC Drăgăşani
  • DOC Banu Mărăcine
  • DOC Mehedinți 
  • DOC Pietroasele
  • DOC Cernătești
  • DOC Dealu Mare
  • DOC Segarcea

Banat (Dealurile Banatului)

Banat jest najmniejszym regionem winiarskim Rumunii i obejmuje swym zasięgiem winnice południowo-zachodniej części kraju. Klimat kształtuje Dunaj i bliskość obszaru śródziemnomorskiego.

  • DOC Banat
  • DOC Recas

Crișana (Dealurile Crișanei) i Maramureș (Maramureșului)

Winiarstwo w północno-zachodniej części Rumunii historycznie znajdowało się pod największym wpływem stylu zachodnioeuropejskiego. Wieść niesie po lesie, że cesarze Austro-Węgier wybierali przede wszystkim wina z Crișana i Maramureș.

  • DOC Miniș-Măderat
  • DOC Crișana

Wzgórza Dobrudży (Colinele Dobrogei)

Region leży w południowo-wschodniej części Rumunii, obejmuje najstarszą rumuńską krainę, góry Măcin, sąsiadujące z deltą Dunaju, i jest otoczony głównie wodą – Dunajem na zachodzie i północy oraz deltą Dunaju i Morzem Czarnym na wschodzie. Colinele Dobrogei, w porównaniu do innych regionów winiarskich Rumunii, charakteryzuje się stabilnym klimatem przez cały rok, który zapewnia między innymi wpływ Morza Czarnego.

  • DOC Babadag
  • DOC Sarica Niculiţel
  • DOC Murfatlar

Tarasy Dunaju (Terasele Dunarii)

Terasele Dunarii rozciąga się niczym wstęga wzdłuż dolnych brzegów Dunaju, w kierunku granicy z Bułgarią. Ze względu na ukształtowanie terenu, odmiany winogron i metody produkcji region ten jest jednym z najbardziej zróżnicowanych. Oltina i Insuratei to dwie apelacje DOC, obok których istnieje sporo niezależnych winnic, wytwarzających wina we własnym wyrazistym stylu.

  • DOC Oltina
  • DOC Insuratei

Tyle na dziś. Ciąg dalszy nastąpi.

Rumunia - kraj winem płynący, który warto poznać bliżej

Rumunia - kraj winem płynący, który warto poznać bliżej

Rumunia - kraj winem płynący, który warto poznać bliżej

Drugie zdjęcie we wpisie: depositphotos.com