Sintra w jeden dzień.

Piękna, miejscami wręcz bajkowa Sintra to obowiązkowy przystanek podczas zwiedzania Portugalii, szczególnie jeśli głównym celem podróży jest np. Lizbona.

Sintra Regaleira L_41

Sintra położona jest zaledwie ok. 25 kilometrów od Lizbony, a do tego jest ze stolicą Portugalii doskonale skomunikowana. Pociągi do Sintry kursują mniej więcej co 30-40 minut i odjeżdżają z położonego w centrum Lizbony pięknego dworca Rossio, który sam w sobie stanowi obiekt wart zobaczenia.

Bilet w dwie strony kosztuje (a przynajmniej kosztował w październiku 2014 r.) 4,30 EUR i ładowany jest na kartę komunikacji miejskiej (sama karta – ZOBACZ – to koszt rzędu 0,50 EUR). Bliskie położenie, bardzo łatwy i szybki dojazd oraz wyjątkowe atrakcje turystyczne sprawiają, że Sintra jest niezwykle popularnym miejscem, choć na szczęście podczas naszej ostatniej październikowej wizyty ilość turystów utrzymywała się w całkowicie akceptowalnej normie nawet dla takich odludków jak my.

Sintra Regaleira L_29

Jeśli ma się w planie jednodniową wyprawę z Lizbony, do Sintry najlepiej wyruszyć jak najwcześniej rano, ponieważ w miasteczku zdecydowanie jest co robić. Jeden dzień pozwala właściwie tylko zorientować się w tutejszym klimacie i dotrzeć do jednego czy dwóch najważniejszych miejsc, ale z pewnością nie wystarczy na to, by dokładniej poznać wszystkie lokalne atrakcje.

My przy pierwszym podejściu wybraliśmy dwie: bajkową Quinta da Regaleira oraz trochę kiczowato barwny Palacio Nacional da Pena.

Sintra Regaleira L_10

Sintra Regaleira L_30

Po zmroku przeszliśmy się jeszcze szybko po kilku uliczkach w centrum miasteczka, wychyliliśmy po jadalnym czekoladowym kielonku słynnego lokalnego likieru Ginja i wróciliśmy do Lizbony jednym z ostatnich pociągów.

Sintra mini L_09

Sintra mini L_16

Sintra mini L_17

Sintra mini L_18

Sintra mini L_13

Sintra mini L_12

I. Quinta da Regaleira

Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Quinta da Regaleira to zapewne najpopularniejszy obiekt w Sintrze. I choć neogotycki (a dokładniej neomanueliński) pałac oraz rozległy tajemniczy ogród pełen symboli, najróżniejszych budowli, fontann i sztucznych grot mogą chwilami wydawać się nieco zabawne i gargamelowato przeładowane zdobieniami, trudno nie ulec ich niesamowitemu urokowi.

Sintra Regaleira L_16

Sintra Regaleira L_24

Sintra Regaleira L_57

Sintra Regaleira L_51

Sintra Regaleira L_52

Sintra Regaleira L_23

Sintra Regaleira L_22

To miejsce zdecydowanie warte jest zobaczenia, nie tylko ze względu na najbardziej spektakularną z dostępnych tu obiektów Studnię Wtajemniczenia.

Sintra Regaleira L_45

Począwszy od końca XVII wieku teren – zwany wówczas Quinta da Torre – wielokrotnie zmieniał właścicieli, aż w końcu przeszedł w ręce baronessy da Regaleira, która przekształciła go w swą letnią rezydencję i zmieniła nazwę na Quinta da Torre da Regaleira. Nieco ponad 50 lat później obiekt wystawiono na publiczną aukcję, w wyniku której ponownie zmienił właściciela. Tym razem został nim brazylijski przemysłowiec António Augusto Carvalho Monteiro, który wespół z architektem Luigi Maninim wybudował pałac oraz zaprojektował ogród wraz z istniejącymi w nim do dziś budowlami. W tajemniczy i symboliczny sposób odzwierciedlają one zainteresowania właściciela – masona i miłośnika wiedzy tajemnej. Nic dziwnego, że właśnie tu Roman Polański nakręcił kilka scen swego, niezbyt zresztą udanego filmu ‚Dziewiąte wrota’.

Sintra Regaleira L_01

Na początek garść informacji praktycznych. Quinta da Regaleira dzieli od dworca w Sintrze około 2,5 kilometrowy spacer prowadzący przez centrum miasteczka, tuż obok innej turystycznej atrakcji Palacio Nacional De Sintra (na którą tym razem zabrakło nam czasu).

Sintra Regaleira L_02

Sintra Regaleira L_03

Sintra Regaleira L_04

Sintra Regaleira L_05

Sintra Regaleira L_06

Sintra Regaleira L_08

Sintra Regaleira L_07

Quinta otwarta jest dla zwiedzających od godziny 10:00 i w zależności od sezonu zamyka się o 17:30 (styczeń, listopad, grudzień), 18:30 (luty, marzec, październik) albo 20:00 (od kwietnia do września). Za zaskakująco tani bilet płaci się tylko 6 EUR od osoby (można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że w Barcelonie, Rzymie czy Paryżu kosztowałby on odpowiednio 3-4 razy więcej). Jeśli ktoś lubi, dostępna jest opcja zwiedzania z przewodnikiem, za to bez towarzystwa zwierząt domowych (wiedźmy z czarnymi kotami – zakaz wstępu). Przy wejściu warto zaopatrzyć się w (bezpłatny) plan posiadłości, który znacznie ułatwia dotarcie do konkretnych miejsc wielkiego ogrodu.

Sintra Regaleira L_63

Pałac

Sintra Regaleira L_09

Złożony z kilkunastu pomieszczeń trzypoziomowy pałac jest dostępny dla zwiedzających. Z wieńczącego go tarasu i wieży roztacza się piękny widok na ogród oraz wzgórza otaczające Sintrę.

Sintra Regaleira L_66

Sintra Regaleira L_28

Sintra Regaleira L_31

Sintra Regaleira L_19

Sintra Regaleira L_26

Sintra Regaleira L_32

Sintra Regaleira L_40

Poniżej: Promenada bogów (Promenade of The Gods)

Sintra Regaleira L_12

Sintra Regaleira L_11

Sintra Regaleira L_34

Sintra Regaleira L_17

Portal Strażników (Portal of the Guardians) & Fontanna Regaleira (Fountain of Regaleira)

Sintra Regaleira L_56

Sintra Regaleira L_60

Sintra Regaleira L_59

Sintra Regaleira L_21

Wieża Regaleira (Regaleira Tower)

Sintra Regaleira L_35

Sintra Regaleira L_36

Widok z wieży

Sintra Regaleira L_37

Sintra Regaleira L_41

Kaplica (Chapel)

Sintra Regaleira L_25

Sintra Regaleira L_27

Sintra Regaleira L_14

Sintra Regaleira L_65

Sintra Regaleira L_53

Studnia Wtajemniczenia

Studnia to najbardziej znane i przy okazji najbardziej magiczne miejsce Quinta da Regaleira. To właśnie zdjęcia tego miejsca, które wcześniej oglądaliśmy w sieci sprawiły, że po prostu musieliśmy przyjechać do Sintry. Studnia Wtajemniczenia ma 27 metrów głębokości, a w dół (lub w górę, w zależności od kierunku spaceru) prowadzą spiralne schody. Niektóre elementy studni mają nawiązywać do kart tarota, templariuszy (krzyż templariuszy na dnie studni, wpisany w kompas) i masonerii, a 9 poziomów schodów ma nawiązywać do Dantego i dziewięciu kręgów piekła z Boskiej Komedii.

Sintra Regaleira L_47

Sintra Regaleira L_46

Sintra Regaleira L_43

Sintra Regaleira L_48

Sintra Regaleira L_20

Sintra Regaleira L_18

Studnia połączona jest z innymi częściami ogrodu podziemnym tunelem. Można dostać się nim m.in. do drugiej, niedokończonej studni albo do wschodniej groty, czyli wejścia do systemu tuneli.

Sintra mini L_01

Sintra mini L_02

Sintra Regaleira L_15

Sintra mini L_05

Sintra mini L_03

Sintra Regaleira L_13

Sintra Regaleira L_61

II. Palacio Nacional da Pena

Sintra Pena Palace L_02

Sintra Pena Palace L_01

Sintra Pena Palace L_05

Usytuowany na wzgórzu pastelowo-kolorowy Palacio Nacional da Pena to druga atrakcja Sintry, którą postanowiliśmy tego dnia odwiedzić. Również ten pałac wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poza tym, zaliczany jest do grona siedmiu cudów Portugalii i stanowi jeden z najbardziej imponujących przykładów XIX-wiecznej architektury romantycznej na świecie.

Sintra Pena Palace L_03

Sintra Pena Palace L_51

Historia pałacu sięga średniowiecza, ale obecny wygląd zawdzięcza on Ferdynandowi II – małżonkowi królowej Portugalii Marii II, który zakończył jego budowę w połowie XIX wieku. Eklektyczny, łączący w sobie cechy wielu stylów architektonicznych pałac pozostawał własnością rodziny królewskiej do rewolucji 5 października 1910 roku, która zniosła monarchię. Wtedy został przekształcony w muzeum.

Sintra Pena Palace L_10

Sintra Pena Palace L_09

Sintra Pena Palace L_16

Sintra Pena Palace L_19

Sintra Pena Palace L_21

Mniej więcej trzykilometrowy spacer do Palacio Nacional z Quinta da Regaleira (z dworca dystans jest podobny) zajmuje około godzinę, ponieważ serpentynowa asfaltowa droga (Estrada da Pena) przez całą trasę pnie się ku górze. Niemal cały ten dystans można pokonać samochodem, albo – to wersja dla leniwców – turystycznym busem. Po drodze można podziwiać usytuowane wśród drzew wypasione prywatne rezydencje mieszkalne.

Sintra Regaleira L_67

Sintra Pena Palace L_46

Bilet wstępu do zamku kosztuje 14 EUR od osoby i w tym przypadku relacja „atrakcyjności do ceny” nie przedstawia się już tak korzystnie, jak w Quinta da Regaleira. Stało się tak przede wszystkim z uwagi na trwające wówczas w pałacu dość intensywne prace renowacyjne.

Sintra Pena Palace L_12

Sintra Pena Palace L_07

Sintra Pena Palace L_06

Niektóre ścieżki wokół murów były zamknięte, a część kolorowych ścian obiektu przysłaniały rusztowania i siatki ochronne. Intensywnie żółte i czerwone barwy murów są nieco nierzeczywiste (zwłaszcza z pewnej odległości), przez co zamek sprawia wrażenie, jakby został wykonany z piernika powleczonego lukrem.

Sintra Pena Palace L_08

Sintra Pena Palace L_15

Sintra Pena Palace L_14

Można zwiedzać też wnętrza pałacu. W jego pomieszczeniach zgromadzono pełne wyposażenie komnat.

Sintra Pena Palace L_20

Sintra Pena Palace L_22

Sintra Pena Palace L_23

Sintra Pena Palace L_24

Sintra Pena Palace L_34

Sintra Pena Palace L_32

Sintra Pena Palace L_30

Sintra Pena Palace L_27

Sintra Pena Palace L_36

Sintra Pena Palace L_18

Sintra Pena Palace L_17

Kulinarnie skrzywionych zainteresuje zapewne przestronna kuchnia pełna zabytkowych kuchennych utensyliów, z których większość przeznaczona była do przyrządzania posiłków dla sporych grup biesiadników.

Sintra Pena Palace L_38

Sintra Pena Palace L_40

Na terenie zamku znajduje się również kawiarnia oraz sklepik z pamiątkami.

Przy pałacu zlokalizowany jest także wielki (liczący przeszło 200 hektarów powierzchni) i dość dziki, gęsto zalesiony park (Parque da Pena), który również założony został przez Ferdynanda II.

Sintra Pena Palace L_49

Sintra Pena Palace L_50

Sintra Pena Palace L_47

Sintra Pena Palace L_54

Sintra Pena Palace L_55

Sintra Pena Palace L_56

Sintra Pena Palace L_57

Na terenie parku, obsadzonym egzotyczną roślinnością, znajdują się stawy, oczka wodne i dobrze utrzymane ścieżki, a nawet najwyższe wzniesienie regionu Sintry – Cruz Alta (530 m), zwieńczone charakterystycznym krzyżem.

Sintra Pena Palace L_43

Sintra Pena Palace L_44

Sintra Pena Palace L_45

Ze szczytu roztacza się piękny widok na pałac i okolicę. By dostać się tam, trzeba przejść przez cały park, ale zdecydowanie warto, tym bardziej, że na Cruz Alta dociera niewielu turystów, można więc w spokoju pokontemplować krajobrazy.

Parque da Pena to bardzo fajne miejsce, którego naszym zdaniem w planie zwiedzania nie warto pomijać. Jest znacznie mniej zatłoczony niż pałac, zwłaszcza w drugiej części dnia, dzięki czemu spacer po nim to czysta przyjemność i autentyczny relaks. Szczerze mówiąc, nam park podobał się znacznie bardziej niż sam Palacio da Pena.

Tuż obok Palacio, na sąsiednim wzgórzu Serra de Sintra, znajduje się jeszcze jedna atrakcja  – Zamek Maurów (Castelo Dos Mouros), ale tym razem dzień okazał się zbyt krótki i na to nie wystarczyło już czasu. Do miasteczka zeszliśmy po zmroku, robiąc jeszcze tylko szybki rekonesans po kilku uliczkach w centrum Sintry.

Sintra mini L_06

Sintra mini L_07

Sintra mini L_08

Sintra mini L_14cdn.

Sintra Regaleira L_55

Sintra Pena Palace L_58