- 80 g gorzkiego surowego kakao (Surovital)
- 85 g mąki migdałowej bezglutenowej
- 100 g daktyli (waga po wypestkowaniu)
- 35 g oleju kokosowego (przed rozpuszczeniem)
- szczypta soli
Bardzo wytrawny, gorzko-czekoladowy, a przy okazji wegański i bezglutenowy shortbread z daktylami.
Klasyczny szkocki shortbread to rodzaj deseru (w postaci kruchego ciasta lub ciastek), który składa się z trzech podstawowych składników: masła, mąki i cukru.
Mój wegański shortbread bazuje na gorzkim surowym kakao i mące migdałowej (zamiast tradycyjnej mąki), nierafinowanym oleju kokosowym (zamiast masła) i naturalnie słodkich daktylach (zamiast cukru).
To fajna, wytrawna, mocno kakaowa, energetyczna przekąska, która może stanowić bardzo dobrą alternatywę dla gorzkiej czekolady – z naciskiem na gorzką. Amatorów czekolady mlecznej i generalnie słodkich smaków ten przepis raczej nie przekona. Shortbread w wersji ‚vegan’ ma nieco ziemistą konsystencję, która może kojarzyć się ze świeżym, dość wilgotnym pumperniklem.
Z podanych proporcji otrzymasz 9 kwadratowych porcji. Jedna sztuka waży ok. 35 gramów i ma ok. 130 kcal.
1. Daktyle wypestkuj, przełóż do małej miseczki, zalej ciepłą wodą i odstaw na godzinę.
2. Namoczone daktyle porwij na mniejsze kawałki.
3. W robocie kuchennym (tu: Kitchen Aid) wymieszaj kakao, mąkę migdałową i kawałki daktyli. Mieszaj do momentu, aż masa przybierze postać dość drobnych grudek.
4. Dodaj sól i olej kokosowy i ponownie mieszaj w robocie kuchennym do momentu, aż masa zacznie przypominać… lekko lepką ziemię do kwiatów (dokładnie taką, jaką można kupić w dowolnym sklepie ogrodniczym). Masa powinna być ziemista i dość lepka, dzięki czemu łatwo da się uformować w placek.
5. Płytkie ceramiczne naczynie (użyłem kwadratowego naczynka o wymiarach 17×17 cm) wyłóż pergaminem (papierem do pieczenia), przełóż lub przesyp masę na papier, wyrównaj i starannie dociśnij. Możesz to zrobić przez arkusz pergaminu, by masa nie kleiła się do dłoni. Ważne, żeby równomiernie ją rozprowadzić, tak by była możliwie równej grubości w całym naczyniu.
6. Wstaw na min. 3 godziny do lodówki (najlepiej na całą noc).
7. Wyjmij papier z masą z naczynia i ostrym nożem potnij na porcje (tu: 9 niedużych kwadratów). By były ładniejsze, możesz odciąć nierówne zewnętrzne krawędzie.
8. Shortbread możesz przechowywać w lodówce do 2 tygodni, przełożony pergaminem (papier zapobiegnie sklejaniu). Możesz jeść go w wersji saute lub oprószony np. cukrem pudrem.
Smacznego!
Świetne, skład idealny
Coś jakby gorzka domowa czekolada? Fajne, ciekawe, jak by smakowała z miodem.
Przypomina trochę pumpernikiel i zapowiada się smakowicie.
wygląda super, aż się dziwię, że te daktyle nie dały mu słodyczy. I zgadzam się z Piotrem – mnie też przypomina pumpernikiel.
Pozdrawiam,
Monika
Trochę słodkości dały, ale nieznacznie. Dominuje gorzkie kakao. O tym, że shortbread przypomina pumpernikiel, napisałem sam w treści wpisu ;-). Pozdrawiam
Zdrowe słodycze, tego właśnie szukam!
Czy jako osoba, która nie może jeść kakaa od urodzenia mogę zadać (zapewne mało bystre) pytanie? Czym różni się smakowo i generalnie kakao surowe od zwykłego?
Kakao (nie odmieniamy;-)). Smakowo rozni sie zasadniczo, jest the best ever. A surowe dlatego, ze wytwarzane jest z ziaren kakao prażonych w niskiej temperaturze (ok. 40 st. C). Wiecej szczegołow znajdziesz tu http://surovital.pl/pl/p/Kakao-sproszkowane/110
Podobnie jak z olejami tłoczonymi na zimno, różnica jest w smaku i w zachowanych cennych składnikach. Ciemne kakao jest zazwyczaj mocno uprażone, aby pozbyć je kwasowości, ale tak jak przypalony olej traci swoje wartości.
Smak surowego kakao może nie jest wytrawny, ale mi odpowiada, mógłbym zjadać je w czystej postaci.
Ja też, surowe jest najlepsze.
Ciekawe
Olej kokosowy powinien być rozpuszczony czy w postaci stałej?
Olej kokosowy ma postać stałą, rozpuszcza się w określonej temperaturze.
Ale w tym przepisie i innych na tej bazie dodajemy roztopiony czy stały? Czy nie ma to znaczenia? Pozdrawiam!
Używam stałego.
Dziękuję :-) miłej niedzieli