Mitzi Blue to seria czekolad Zottera w dość nietypowej, bo okrągłej formie. A do tego w rozmiarze, odpowiadającym płycie kompaktowej.

Legenda głosi, że źródłem inspiracji dla Josefa Zottera do nadania Mitzi Blue takiego, a nie innego kształtu, stało się jego zauroczenie klasycznym automobilem MG z 1951 roku, z którym czekoladnik zetknął się ponoć w trakcie jednej z amerykańskich podróży.

Legendy podważać nie sposób, choć ja – patrząc na Mitzi Blue – widzę tu raczej podobieństwo do płyty kompaktowej.

Gorzka czekolada, otaczająca truskawkowe „serce”, odpowiada tej części kompaktu, którą wypełnia na płycie obszar nagrany, zaś grubsze centrum to z kolei odpowiednik plastikowego środka płyty, w którym co do zasady powinien znajdować się jeszcze otwór, ale tu spowodowałoby to tylko zbędny ubytek czekolady, więc nie ma czego żałować. Jedno nie ulega w każdym razie wątpliwości – jakkolwiek by nie tłumaczyć genezy kształtu Mitzi, hasło „tabliczka” trzeba tym razem odstawić na bok.

„Wzornictwo” czeko-kółek Mitzi Blue i stosowane w nich dodatki są mniej lub bardziej fikuśne. Tak jak przy czekoladach nadziewanych Zotter dba, by etykiety i opisy składów tabliczek wywoływały u konsumenta obłęd i niemożność ograniczenia się w wyborze do jednego produktu, tu prócz kolistego kształtu i przyciągających wzrok etykiet, mamy jeszcze ciekawy design samej czekolady, schowanej wewnątrz opakowania. Nie wszystkie propozycje są wizualnie równie atrakcyjne, niektóre smaki konsekwentnie stawiają na prostotę, jeśli chodzi o dobór tabliczkowych „ozdóbek” (w tym również recenzowana tu czekolada z chilli), generalnie jednak trzeba Josefowi oddać, że pomysłów mu nie brakuje. Jeśli będziecie kupować Mitzi w sklepie stacjonarnym, a sprzedawca okaże się uprzejmym luzakiem, możecie podejrzeć sobie „look” okrągłych czekolad przed zakupem i wybrać tę, która zauroczy Was najbardziej. Kupując przez internet, można z kolei zdać się na doradztwo sprzedawcy. Kartoniki skonstruowane zostały w każdym razie w taki sposób, że przy odrobinie cierpliwości i zdolności manualnych zawartość można sprawdzić, nie niszcząc opakowania (same czekolady pakowane są tu w przezroczystą folię i „otwieralny” kartonik)

Co ma do zaoferowania okrągła gorzko-truskawkowa Mitzi Blue z chilli?

Zgodnie z etykietą, na czekoladowe kółko składają się tu dwa rodzaje czekolady – gorzka z chilli oraz truskawkowa. Kółko jest mocno aromatyczne, kusząco pachnie kakao.

Otaczająca jaśniejsze, truskawkowe centrum ciemna czekolada to klasyczna gorzka z bardzo wyraźnie zaznaczonym, żeby nie powiedzieć dominującym, akcentem chilli (Bird’s eye). Papryczkowo-pieprzna ostrość nie zaskakuje od razu, rozwija się na języku niespiesznie, ale kiedy już da o sobie znać, pozostaje na podniebieniu dłuższą chwilę. Zawartości chilli i pieprzu nie trzeba się domyślać, nie trzeba znać treści etykiety, by wyczuć ich obecność. Poza tym, gorzka część czekolady jest mocno kakaowa, nieprzesłodzona, o przyjemnym i zdecydowanym kakaowym aromacie i goryczkowym smaku.

Truskawkowy środek jest mniej więcej dwa razy grubszy od otaczającego go gorzkiego kółka, a przy tym zdecydowanie jaśniejszy – w kolorze kawy z mlekiem; po nadgryzieniu ukazuje różowe wnętrze. Jak smakuje? Znakomicie. Mamy tu owocowe, truskawkowo-malinowe, lekko kwaskowate nuty, ale pojawia się także chilli – może dzięki temu, że spodnią część owocowego kółka tworzy cienka warstwa z gorzkiej czekolady.

Serce Mitzi jest pikantne, ostre, szczypie podniebienie. Jego wyrazisty smak zaskakuje w kontraście z niewinnym, owocowym, różowym kolorem i zapowiedzią smaku truskawki.

Podsumowując, kompozycja gorzkiej z truskawkową pod znakiem chilli to coś dla tych, którzy lubią w czekoladzie nietypowe, pikantne smaki. Warto kupić, warto zjeść :-)

Ocena: 95/100

Skład: masa kakaowa, masło kakaowe, surowy cukier trzcinowy, odtłuszczone mleko w proszku, suszone truskawki 2%, sól, słodka serwatka w proszku, emulgator: lecytyna sojowa, proszek cytrynowy, chilli Bird’s eye (0,1%), pieprz (0,1%), wanilia. Zawartość masła kakaowego w czekoladzie: min. 66%. Może zawierać śladowe ilości różnych rodzajów orzechów i sezamu.

Produkt organiczny & fairtrade

Producent: Zotter Schokoladen Manufaktur GmbH (Austria)
Gdzie kupić: Sekrety Czekolady
Cena: ok. 15 zł
Waga: 65 g
Opakowanie: kartonik, a wewnątrz przezroczysta folia