Barbeito Bastardo Duas Pipas Reserve Medium Dry.

Barbeito Bastardo Duas Pipas Reserve Medium Dry 2019

Vinhos Barbeito to przedsiębiorstwo relatywnie młode, bo założone w roku 1946 przez Mário Barbeito de Vasconcelos, i wciąż prowadzone przez familię Barbeito, tyle że dziś już w kooperacji z japońskim kontrahentem, dzięki któremu Barbeito od lat z impetem podbija japoński rynek. Japonia konsumuje już ok. 70% sprzedaży Barbeito. Trzeba się spieszyć, za kilka lat może być jeszcze trudniej. W roku 1985 stery po Mário Barbeito przejęła w pełnym zakresie jego córka Manuela de Vasconcelos, porzucając przejściowe zaangażowanie firmy w hurtowy eksport madery, który okazał się drogą donikąd, i kontynuując politykę ojca w obszarze produkcji (wina butelkowane jako podstawa obrotu) oraz budowy relacji z odbiorcami. W latach ‘80 ubiegłego wieku w Barbeito zdano sobie sprawę, że stawianie na ilość (eksport hurtowy w beczkach) bezpośrednio szkodzi jakości produkowanego wina. Firma przez kilka lat dojrzewała do decyzji o pełnej zmianie profilu i zaprzestaniu handlu hurtowego, co finalnie nastąpiło w roku 1991, gdy do spółki dołączył Ricardo Diogo Vasconcelos Freitas.

Rok 1991 zapoczątkował serię zmian w Barbeito, wśród których kluczowe miejsce zajęła ściślejsza współpraca z rodziną Kinoshita, z którą firma utrzymywała bliskie relacje zarówno handlowe, jak i osobiste od roku 1967. Od tej chwili Vinhos Barbeito koncentruje swe wysiłki na produkcji, starzeniu i kupażach win wysokiej jakości. Dziś krótkie serie i butelki madery wyprzedawane na pniu to ich znak rozpoznawczy. Powtarzalny produkt wysokiej jakości w ściśle limitowanej serii to najlepsza recepta na luksusowy status wytwarzanego wina. I prosta droga do międzynarodowego sukcesu, który Barbeito już osiągnęła, a wciąż walczy o więcej.

Obecnie, głównym enologiem Barbeito pozostaje Ricardo Freitas, a motto firmy brzmi: produkować wina dobrej jakości o niepowtarzalnym stylu. By osiągnąć ten cel, Barbeiro skupuje najlepsze winogrona od lokalnych rolników (własnych winorośli, jak każdy producent na Maderze, nie ma zbyt wiele), starając się pozyskać ich do współpracy na stałe. Specyfika uprawy winorośli na wyspie (a tylko z tych, ściśle określonych szczepów, wytwarzana jest madera) polega na tym, że plantacje są maleńkie i bardzo rozproszone. Liczy się dosłownie każdy krzew i skrawek ziemi. Nie ma tu winnic jak w Douro, Dão czy Alentejo. Jest 500 ha upraw, należących do około 1700 (!) gospodarstw, uprawiających winorośle 7 szczepów: Bual (Boal), Malvasia, Tinta Negra, Verdelho, Sercial, Bastardo i Terrantez. Trzy ostatnie są najcenniejsze i powstają z nich najbardziej niezwykłe wina. Nawet jeżeli mini plantację uda się sfotografować w sposób sugerujący, że jest inaczej, to tylko fatamorgana. Madeiras, choćby przez trudność w pozyskaniu surowca i malejącą dostępność szczepów od dawna zagrożonych (Sercial, Terrantez, Bastardo) muszą być niszowe i drogie. Odwdzięczają się wspaniałym smakiem i długotrwałą przydatnością do spożycia po otwarciu butelki. Proces produkcji (czyli kontrolowane powolne utlenianie) sprawia, że otwartą maderę (w przeciwieństwie do porto) bez straty dla jakości trunku możesz przechowywać rok, dwa lub nawet dłużej.

Barbeito Bastardo Duas Pipas Reserve Medium Dry 2019

Barbeito wytwarza jedne z najlepszych madeiras w ogóle, a Bastardo Reserva (produkowane jako (i) blendy z dwu beczek – Duas Pipas, (ii) blendy z trzech beczek – Tres Pipas, (iii) blendy z czterech beczek – Quatro Pipas) stanowią jedne z licznych perełek w koronie producenta.

Bastardo, podobnie jak Terrantez, jest na Maderze szczepem ultra niszowym, który zanikł niemal całkowicie na wiele lat. Odrodzenie Bastardo to zasługa niejakiego Teófilo Cunha, który w 2004 roku postanowił odtworzyć winnice tej odmiany na swych rodzinnych ziemiach w São Jorge, w północnej części wyspy. Pierwsze zbiory Bastardo, już za czasów enologa Barbeito, Ricardo Diogo, miały miejsce w roku 2007. Jak mówi Ricardo, największą niespodzianką było zdać sobie sprawę, że Bastardo, dojrzewając w tradycyjnej metodzie canteiro, utlenia się szybciej w porównaniu z winami z innych szczepów używanych do produkcji madery. 

Barbeito Bastardo Duas Pipas Reserve powstała jako blend dwóch win – jedno wyprodukowane z fermentacją na skórkach z 2010 roku (beczka o pojemności 400 litrów) i drugie w procesie bezpośredniego tłoczenia z 2012 (beczka o poj. 700 litrów), co dało limitowaną ilość 1700 numerowanych butelek po 500 ml.

Madera Barbeito Bastardo ma jasnozłoty kolor. W aromacie paleta świeżych i delikatnych aromatów kwiatowych, siana, rodzynek sułtanek, pigwy i moreli. Na podniebieniu kremowe z doskonale precyzyjną kwasowością, a w eleganckiej końcówce harmonia egzotycznych owoców. Wspaniała madera sama w sobie, najlepsza jako aperitif lub po prostu sauté. Nie mamy sumienia łączyć jej z czymkolwiek, a gdyby ktoś bardzo potrzebował, niech kierunkiem będą owoce morza, ryby i generalnie lekka roślinna kuchnia w stylu Madery. Dobre sery też.

Czytaj też: Degustacja w Vinhos Barbeito

Nazwa: Barbeito Bastardo Duas Pipas Reserve Medium Dry
Kraj: Portugalia
Region: Madeira
Rodzaj: madera, półwytrawne
Szczepy: Bastardo, z upraw na obszarze gminy São Jorge na północnym wybrzeżu Madery
Moc: 19%
Limitowana edycja: 1700 numerowanych butelek (1007)
Wino kupiliśmy w Vinhos Barbeito na Maderze

Barbeito Bastardo Duas Pipas Reserve Medium Dry 2019

Barbeito Bastardo Duas Pipas Reserve Medium Dry 2019