Blender molekularny – co potrafi?

O czym myśli ktoś, kto planuje zakup nowego blendera? „Dobry blender ma zrobić hummus. I masło orzechowe. I skruszyć lód. I zmielić ciecierzycę lub orzechy, nasiona i pestki na mąkę. Zrobić idealnie gładkie smoothie. Pastę do kanapek. Puder z suszonych owoców. Mąkę z grzybów. Domowy bobofrut. Krem z daktyli. Cukier puder z cukru w kryształkach. I jeszcze ugotować jedwabiście kremową zupę. A może nawet zmielić mięso (bo z blenderów korzystają nie tylko weganie)”. Zrobi to wszystko, nie zmuli się, nie spali? Wystarczy na lata?

Można w nieskończoność rozwodzić się nad typami blenderów (ręczne, kielichowe, hybrydowe, etc.), ale prawda jest taka, że jeżeli oczekujesz od blendera funkcjonalności wykraczających poza prosty koktajl z łatwych w obsłudze składników, na liście opcji do rozważenia ostaje się jeden zawodnik: blender molekularny.

Blender molekularny to wyższa forma blendera. Ten rodzaj blendera zawsze jest kielichowy i to właściwie jedyna cecha, która łączy go z klasycznym blenderem, który molekularny nie jest. Zwykły blender kielichowy o przeciętnych parametrach potrafi zmulić się nawet na porcji miękkich owoców, jak maliny czy czarna porzeczka. Za dużo pektyn, za dużo miąższu, zawsze jest jakiś powód. Z kolei blender molekularny miksuje jak burza bez względu na to, jak wymagającym składnikiem wypełnisz mu kielich.

Jakby tego było mało, blender molekularny dzięki kosmicznie szybkim obrotom rozdrabnia surowe produkty aż do rozmiarów nanocząsteczek. W rezultacie wzrasta przyswajalność składników odżywczych przy zachowaniu cennego błonnika, witamin, minerałów i antyoksydantów (przeciwutleniaczy). Dzięki bardzo wysokiej mocy (1800 W) i ultra szybkim obrotom ostrzy (30 000 obrotów na minutę = 400 km/h) w blenderze molekularnym, mimo braku elementu grzejnego, możesz w kilka minut doprowadzić płyn do wrzenia – proces podgrzewania bazuje wyłącznie na wysokich obrotach ostrzy, które nadają molekułom ogromne prędkości, przez co wytwarzane jest ciepło.

Blender molekularny

Blender molekularny

Blender molekularny

Blender molekularny RONIC®

Od kilku lat używam niezawodnego blendera Ronic Zyle Led II, który – choć w ciągłym użyciu – wciąż wydaje się niezniszczalny. Powiedzieć, że warto go mieć, to jak nic nie powiedzieć. Dobry blender molekularny mieć w kuchni po prostu trzeba. Przyjemność użytkowania bez stresów i frustracji to koronny argument, który w miarę codziennego użytkowania tylko zyskuje na znaczeniu. Blender Ronic porcję (200 g) suchej ciecierzycy przerabia na mąkę w mniej niż minutę, jeszcze szybciej radząc sobie z prostszymi zadaniami. Orzechy, migdały, suchy ryż, pestki, nasiona, płatki owsiane, sucha kasza gryczana czy jaglanka – w blenderze molekularnym z każdego z tych składników w kilka chwil możesz zrobić mąkę, a domowa produkcja past, smoothies i innych banałów to funkcje, które Ronic Zyle ma w standardzie. Po wybraniu wariantu blendowania (np. dla mąki – pasta), blender wyświetla poziom mocy i oczekiwany czas pracy. Dla mąki przewiduje 2 minuty, a w praktyce wystarcza mu niespełna minuta, by ziarna ciecierzycy zamieniły się w proszek. Miksowanie/blendowanie można dowolnie skracać, wydłużać lub zatrzymać, niezależnie od informacji widocznych na wyświetlaczu.

Co jeszcze?

  • Blender jest niesamowicie prosty w obsłudze i łatwy w czyszczeniu (wystarczy napełnić kielich wodą, zamknąć i włączyć urządzenie),
  • Rozdrabnia twarde i surowe produkty – zmielisz w nim kawę, skruszysz lód, zmiksujesz ciecierzycę lub orzechy na mąkę,
  • Kielich blendera Ronic Zyle (o pojemności 2 litrów) wykonany jest z Tritanu™, to jest wysokiej jakości tworzywa (BPA free) o wyjątkowej wytrzymałości. Tritan jest kilkukrotnie mocniejszy od plastiku, bezzapachowy i nie ulega przebarwieniom,
  • Blender gotuje bez elementów grzejnych, możesz ugotować w nim zupę,
  • Posiada kilka programów miksowania/blendowania, a jednocześnie pozwala dobrać indywidualny tryb pracy poprzez programowanie prędkości i czasu.

Więcej szczegółów oraz szeroki wybór blenderów (nie tylko molekularnych) w wyjątkowych, świątecznych cenach znajdziesz tutaj. Ronic Zyle Led II jest obecnie przeceniony o ponad 1000 zł!

Blender molekularny

Blender molekularny

Blender molekularny