Jaki blender kielichowy wybrać.

Dobry blender kielichowy to podstawa. Dobry, czyli przede wszystkim z mocnym niezawodnym silnikiem, który przesądza o tym, czy blender faktycznie jest praktycznym urządzeniem nadającym się do wszechstronnego zastosowania w kuchni. W dobrym blenderze zrobisz nie tylko smoothie, zupę krem czy pesto, ale też hummus, masło orzechowe lub mąkę z orzechów, roślinny pasztet czy kruszony lód do drinków. Blender wysokiej jakości powinien pomóc oszczędzić cenny czas i ułatwić domowe gotowanie.

Jaki blender kielichowy wybrać?

Poniżej przedstawiam trzy różne blendery, które eksploatuję bez litości od kilku dobrych lat i z których niezmiennie jestem szczerze zadowolony:

  • blender molekularny RONIC® Zyle LED II,
  • blender molekularny Magimix® Quiet Mark,
  • blender molekularny Wartmann® z opcją próżni.

Czytaj też: Dlaczego warto mieć blender molekularny?

Blender molekularny RONIC® Zyle LED II – dostępny TUTAJ

W zeszłym roku napisałem o tym blenderze, że jest najlepszy dla weganina i zdania nie zmieniam. Z chwilą, gdy podstawą codziennych posiłków stają się rośliny, blender przestaje być już tylko sprzętem do robienia koktajli. Nagle okazuje się, że to właśnie blender jest najważniejszym i najczęściej używanym urządzeniem w kuchni, kreatywnie testowanym praktycznie codziennie. A skoro tak, powinien łatwo sprostać wymaganiom, które przed nim stawiasz. Blender roślinożercy musi bezbłędnie i szybko zmiksować gotowaną ciecierzycę na hummus. Surowe (nienamoczone) orzechy, czyste albo z olejem, na masło. Nerkowce z oliwą na sos, a nerkowce z kokosem na bezsernik/nerkownik. Lepkie daktyle na krem. Gęste masło orzechowe na wegańskie lody. Suszone owoce (maliny, brzoskwinie) na jadalny puder. Pieczone lub duszone warzywa na zupę i idealnie kremowy roślinny pasztet. Daktyle z orzechami na batony energetyczne albo power balls. Migdały/nasiona/pestki/orzechy na proszek, czyli mąkę. Musi umieć zrobić pesto (zioła, orzechy, oliwa, tofu), pastę curry i idealnie kremowe smoothie do pięknych smoothie bowls. I to z każdych owoców, nawet tych ultra pektynowych (jak na przykład czarna porzeczka, maliny lub winogrona), przy których wiele blenderów – z uwagi na opór gęstej masy do zmiksowania – okazuje się być bez szans. Blender RONIC® Zyle LED II o mocy 1800 W i z laserowo szlifowanymi sześcioczęściowymi ostrzami niemieckiej produkcji to mocarna, wydajna i trwała maszyna o prostej konstrukcji, której obsługa jest całkowicie intuicyjna. Kielich jest wykonany z super wytrzymałego Tritanu (bez BPA).

Dla pełni obrazu: Ronic Zyle nie jest najcichszym blenderem na świecie ani nie ma szklanego kielicha (obydwie te cechy posiada opisany poniżej blender Magimix), nie jest również wyposażony w funkcję próżni (jak blender Wartmann), ale nawet mimo tych kilku „nie”, wciąż pozostaje doskonałym sprzętem dla roślinożercy, który szanuje swoje zdrowie i lubi przyrządzać posiłki w domu od A do Z.

UWAGA: Kod rabatowy FACETIKUCHNIA działa na wszystkie produkty w RONIC ONLINE i daje 5% rabatu nawet od cen już obniżonych tymczasowymi promocjami: sprawdź Rabat Ronic.

Jaki blender kielichowy wybrać

Blender molekularny Magimix® – dostępny TUTAJ

Dzięki obrotowym ostrzom ze stali nierdzewnej i mocy 1300 W blender Magimix jest niezwykle wydajny. Kruszy lód i miksuje wszystko, jak leci: gęste i lepkie ciasta (na przykład takie jak w tym przepisie), hummusy, orzechy, smoothies o jedwabiście gładkiej konsystencji, mrożone desery, koktajle z wysoko pektynowych owoców (które lubią blokować blenderowe ostrza), o prostszych zadaniach nie wspominając. Jakby tego było mało, dodatkowo jest wyposażony w przystawkę do mielenia ze szkła borokrzemowego, która świetnie sprawdza się m.in. jako młynek do kawy (mieli jak złoto nawet twarde jasno palone ziarna), orzechów, pestek, nasion i przypraw. Ponadto, w skład zestawu wchodzą jeszcze dwa kielichy-bidony o pojemności 400 ml i 700 ml, w których zblendowany koktajl można zabrać ze sobą np. do pracy. Wszystkie funkcje blendera uruchamiamy przy pomocy dużego pokrętła na froncie bazy, w której osadzony jest kielich. Jedyne, co trzeba zrobić, to wybrać któryś z 5 programów (lód, zupy, smoothies, mrożone desery, czyszczenie) albo ręcznie ustawić prędkość obrotową ostrza za pomocą pokrętła, a następnie nawigować prostymi opatentowanymi przyciskami – na wzór i podobieństwo robota kuchennego Magimix (STOP, AUTO oraz PULSE). Pod tą banalną z pozoru konstrukcją w praktyce kryje się starannie przemyślane i zaprojektowane urządzenie, które od pierwszego dnia w kuchni staje się autentycznym sprzymierzeńcem gotowania. Nie byłoby w tym wszystkim nic niezwykłego (blender Zyle Led II potrafi to samo), gdyby nie fakt, że Power Blender Magimix jest jednocześnie najcichszym blenderem świata (z certyfikatem Quiet Mark). To ultra cichy blender wysokoobrotowy, który jest przy tym bardzo efektywny, a jednocześnie nie robi jazgotu na pół osiedla. Jest ładny, ascetyczny w formie, zgrabny, nieduży, stabilny, z mocno osadzonym kielichem i solidną szczelną pokrywą. Mocarny i cichy. Nie ma w nim śladu BPA, elegancki szklany kielich wykonany jest ze szkła borokrzemowego, a gwarancja na silnik wynosi 30 lat.

UWAGA: Kod rabatowy FACETIKUCHNIA działa na wszystkie produkty w RONIC ONLINE i daje 5% rabatu nawet od cen już obniżonych tymczasowymi promocjami: sprawdź Rabat Ronic.

Jaki blender kielichowy wybrać

Jaki blender kielichowy wybrać

Blender molekularny Wartmann® z funkcją próżni – dostępny TUTAJ

Czym różni się blender próżniowy od klasycznego blendera wysokoobrotowego? Wartmann (moc 1250 W) dowodzi, że na pierwszy rzut oka absolutnie niczym, ponieważ funkcja blendowania próżniowego to dodatkowa opcja w bardziej zaawansowanych blenderach wysokoobrotowych, z której można – i warto – korzystać. Jak działa taki blender?

Najkrócej rzecz ujmując, blender próżniowy to skuteczne narzędzie przeciw utlenianiu żywności. Przecinasz jabłko lub gruszkę na pół i odkładasz na chwilę. Ciemnieje? Owszem. Jedne odmiany i gatunki szybciej, drugie wolniej, ale ostatecznie wystawienie owocu lub warzywa na kontakt z tlenem zaowocuje po chwili brązowieniem jego naruszonej nacięciem powierzchni. Upraszczając, to jest właśnie utlenianie, które w podobny sposób oddziałuje na wiele innych produktów spożywczych, nie tylko na owoce i warzywa. Przykładowo, w ziemniakach enzym tyrozynaza utlenia tyrozynę, w rezultacie czego pokrojony ziemniak ciemnieje; z kolei w jabłkach, gruszkach czy morelach utleniają się antoksantyny. Reakcję enzymatycznego brązowienia można zahamować przez odcięcie tlenu. Ten sam proces zachodzi podczas blendowania. Jak temu zapobiec? Po prostu, czyli ograniczając dostęp tlenu do miksowanych składników. Każdy, kto używa blendera wysokoobrotowego wie, że to wyższa forma blendera. Niestraszne mu skórki warzyw i owoców, liście z łodygami (nawet tak twardymi i łykowatymi jak w surowym jarmużu), włókniste owoce (jak choćby ananas), nasiona, pestki, orzechy ani jakiekolwiek inne, z pozoru „trudne” składniki. Blender miksujący na wysokich obrotach w kilkadziesiąt sekund przemienia wszystko w idealnie gładki i jedwabisty krem lub płyn, w zależności od poziomu rozcieńczenia. Wysokie obroty to gwarancja jakości i pewność, że w koktajlu czy zupie-kremie nie wyczujesz żadnych niechcianych cząsteczek. Przy okazji, klasyczny wysokoobrotowy blender kielichowy sprawia jednak, że w trakcie miksowania pęcherzyki powietrza – pod wpływem obrotów ostrza – napowietrzają miksowaną masę, przyspieszając w ten sposób proces utleniania zawartych w niej składników odżywczych. Wysokoobrotowe blendery z funkcją miksowania w próżni eliminują ten problem. Są tak samo wydajne, a jednocześnie wyposażone w dodatkową przydatną funkcjonalność. Blendowanie próżniowe polega na tym, że po wrzuceniu składników do kielicha blendera, a przed ich zmiksowaniem, z kielicha odsysa się tlen, tworząc próżnię. Świeże składniki miksowane w takich warunkach zachowują więcej witamin i minerałów, a dodatkowo mogą być dłużej przechowywane. Przekłada się to także na bardziej intensywny i pełniejszy kolor miksowanych warzyw i owoców. Smoothies, zupy i sosy z blendera próżniowego są nie tylko wyraźnie mniej napowietrzone, a przez to smaczniejsze, ale też mają mocniej nasyconą barwę. Wartmann posiada również funkcję gotowania zupy. Wystarczy dodać do kielicha surowe składniki – warzywa, przyprawy, wodę, etc. – i włączyć urządzenie. Po kilku minutach pyszna, gorąca, gotowa do jedzenia zupa-krem jest gotowa. Taki prosty, rozgrzewający obiad z blendera to świetna opcja dla zapracowanych. Kielich jest wykonany z super wytrzymałego Tritanu (bez BPA).

UWAGA: Kod rabatowy FACETIKUCHNIA działa na wszystkie produkty w RONIC ONLINE i daje 5% rabatu nawet od cen już obniżonych tymczasowymi promocjami: sprawdź Rabat Ronic.

Jaki blender kielichowy wybrać

Jaki blender kielichowy wybrać